22. listopadu 2016 15:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Podmanil jsem si Evropu jako Napoleon. Ameriku však dobýt nedokázal, říká Zlatan

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zlatan Ibrahimovic už prý dobyl celou Evropy a na rozdíl od Napoleona ovládne i USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatan Ibrahimovic už prý dobyl celou Evropy a na rozdíl od Napoleona ovládne i USA. | foto: ČTK/APReuters

PRAHA V Anglii je teprve od léta, ale už uvažuje o další výzvě. Zlatan Ibrahimovic, útočník fotbalového Manchesteru United, švédským novinářům prozradil, že by rád kariéru uzavřel ve Spojených státech.

O svých plánech promluvil pro deník Aftonbladet krátce poté, co ve Stockholmu podesáté v řadě převzal ocenění pro švédského fotbalistu roku.

A co vyšlo najevo, že před národním stadionem Friends Arena bude brzy odhalena jeho socha v nadživotní velikosti.

Že by v blízké budoucnosti došlo v jeho životě k další významné události? Poslednímu přestupu kariéry?

„Je to pro mě velmi zajímavá možnost,“ přiznal Ibrahimovic. „Ať už ze sportovního nebo životního pohledu. Umím si představit, že si podmaním Ameriku tak, jak jsem si dokázal podmanit Evropu.“

Dostanu se přes Atlantik a podmaním si USA

Časté přesuny k němu patří. Vystřídal už osm týmů, ligu hrál kromě rodného Švédska i v Nizozemsku, Itálii, Španělsku a Francii. A všude dával spoustu gólů.

„Hodně hráčů zůstává celou kariéru na jednom místě, zato já jsem putoval po Evropě jako Napoleon. A stejně jako on jsem si podmanil každou zemi, kam jsem vkročil,“ prohlásil se svým typickým sebevědomím.

„Proto bych možná měl zkusit to, co Napoleon nedokázal - dostat se přes Atlantik a podmanit si Spojené státy.“

O tom, že by mohl zkusit štěstí za oceánem, se spekulovalo už v létě. Nakonec se ale švédský svéráz rozhodl pro United, kam ho z Paris Saint-Germain přilákal jeho oblíbený trenér José Mourinho.

„Tým, do kterého jsem přišel, není tak silný jako ten, který jsem opustil. Ale když mi Mourinho zavolal, bylo to snadné rozhodování,“ prozradil Ibrahimovic.

„Museli jsme si vyjasnit jedinou věc - kdy měl klub představí jako novou posilu. Zbylé věci, třeba finanční záležitosti, to nebylo nic složitého.“

Tři prohry v řadě? To se mi nestalo 15 let

Jenže zatím se angažmá nevyvíjí úplně podle představ: po dobrém začátku se přestalo dařit Ibrahimovicovi i týmu. Od 10. září skoro dva měsíce nedal v lize gól a United jsou zatím v tabulce až šestí.

„Dokonce jsem zažil týden, během kterého jsme prohráli tři zápasy. To se mi nestalo patnáct let,“ přiznal. „Zahodil jsem pár šancí, ale to se stává. Dokud jsem schopný si je vytvořit, vím, že góly zase přijdou.“

Zlatan Ibrahimovič a Martin Škrtěl.
Zlatan Ibrahimovič v zápase proti Fenerbahce.

Na začátku listopadu proti Swansea trápení ukončil, trefil se dvakrát. I proto pořád doufá, že United mohou bojovat o titul, od kterého je momentálně dělí devět bodů.

„Věřím tomu. Máme na to, i když je před námi ještě spousta práce. S trochou štěstí to můžeme dokázat.“

dacDavid Čermák
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz