22. května 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Poháry Dukly mají myslivci, některé Starka

Dukla slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dukla slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Fotbalová Dukla, držitel 11 ligových titulů, se vrací do nejvyšší soutěže. Definitivní tečku za čekáním na souboje s českou elitou učinili hráči ve žlutých dresech včera vítězstvím nad Kladnem 3:1.

Trofej za první místo ve druhé lize ale bude ve vitrínách někdejšího armádního klubu osamocena. Poháry za ligová vítězství v šedesátých až osmdesátých letech nebo za úspěšná tažení při zámořských turné jsou v Příbrami. Nebo alespoň to torzo, které se v divokých devadesátých letech neztratilo nebo nebylo rozdáno kamarádům podnikatele Bohumíra Ďurička.

Muž, který v říjnu 2008 po křtu knihy expremiéra Jiřího Paroubka zastřelil svého společníka u stolu, Václava Kočku mladšího, koupil Duklu v roce 1994.

Bez velkých fanfár. Někdejší postrach všech českých týmů spadl po finančních problémech až do třetí ligy. Od té doby se nejvyšší soutěž na Julisce nehrála.

Dukla se totiž už o tři roky později stěhovala do Příbrami, kam zamířilo i auto natřískané trofejemi.

INFOGRAFIKA

"Jsou v nedůstojných prostorách. Když jsem tam byl s legendárním sekretářem Miloslavem Jíchou, který všechny úspěchy prožil, tak z toho byl hodně smutný. Na koberci ležel řízek s kečupem, slavná tabla hráčů byla zastrčena za skříní a portrét Masopusta kopnutý pod postelí," líčí šéf komunikace Dukly Petr Voženílek. Příbram se přitom na webových stránkách koupenou historií chlubí. Dočtete se, že nejslavnější hráč příbramských Josef Masopust získal v roce 1962 Zlatý míč. I přesto, že legendární střelec z finále světového šampionátu v Chile na příbramském hřišti nenastoupil ani jednou. Místní klub TJ Uranové doly Příbram hrál v té době regionální soutěže.

"A navíc už z nich zbyla jen třetina. Spousta pohárů se ztratila, rozbila nebo je pan Ďuričko rozdal mysliveckým sdružením, v nichž střílel," dodává Voženílek, rovněž manažer současného týmu z Julisky.

Ten zprvu hrál jen s mládežnickými celky. Do hry o postup do první ligy se dostal až díky převedení licence od Jakubčovic. Své poklady by Dukla ale ráda dostala zpátky.

"Asi před dvěma lety jsme dvakrát jednali s panem Starkou. Jeho stanovisko bylo ale takové, že za Duklu zaplatil hodně peněz a koupil ji i s poháry," vypráví Voženílek.

Příbramský boss tehdy vzkázal i sumu, za kterou je ochoten trofeje prodat. Cenil si je na nejméně milion korun. O tom ale na Julisce nechtějí slyšet.

"Armáda tvrdí, že se do Příbrami prodávala profesionální liga. Součástí převodu nebylo jméno, logo ani historie klubu. V takovou chvíli nemůžeme nic platit," vysvětluje předseda dozorčí rady a současný místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl.

Tehdejší jednání proto skončila neúspěchem. Dukla se postupně vypracovala na postupové příčky v druhé lize. Návrat mezi elitu by byl proto dobrou příležitostí k navrácení pohárů na Julisku.

"Nechceme to hrotit. Ale bylo by pěkné, kdyby pan Starka udělal gesto a vrátil trofeje legendám, které je vybojovaly," míní Voženílek. "Nepatří společnosti Dukla a.s. ani Příbram a.s. Měl by je dostat armádní sport a pánové Masopust, Viktor, Vízek a ostatní," dodává.

Starka je trochu jiného názoru. "Ty poháry patří na Julisku. Ale žádné gesto zadarmo dělat nebudeme, až v rámci jednání bychom se domluvili na částce za odkoupení pohárů," říká rezolutně.

A zapojit se do sporu nechce ani armáda. "Poháry by měly být jednoznačně na Julisce. Ale není to už náš problém. To si mezi sebou musí vyřešit Dukla a Příbram," říká ředitel armádního centra Dukla Jaroslav Priščák.

Optimisté doufají, že jednou vrátí poháry na Julisku alespoň Ďuričkovi myslivci...