Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pojede na MS v Kataru šestina zemí světa? Infantino by chtěl, pořadatelé také

Sport

  17:55
Marakéš / Praha - Plán na rozšíření počtu zemí na fotbalových mistrovstvích světa šéf FIFA Gianni Infantino nevzdává. Původně se měl uskutečnit až na šampionátu v roce 2026, nicméně předseda světových fotbalistů věří, že Katar bude správné místo na tuto novinku.

Prezident FIFA Gianni Infantino. foto: ČTK/AP

Šampionáty se v počtu 32 zemí hrají od roku 1998, ale nyní se plánuje rozšíření o polovinu na celkem 48 zemí. Což při celkovém počtu zemí ve FIFA, činícím 211 států, činí bezmála 1/6 světa.

KOMENTÁŘ: Fotbal, nebo jen peníze? FIFA pokračuje v hazardu se svým jménem

Už během posledního měsíce o tom Infantino nahlas mluvil s tím, že nějaké zápasy turnaje by se klidně mohly hrát v sousedních zemích. „Katařané jsou této myšlence hodně nakloněni,“ řekl předseda FIFA na summitu v Marakéši.

„Většina federací by byla ráda, pokud by se to stalo už v Kataru, ale musíme nejprve zjistit, jestli je to v organizačních schopnostech pořadatelů. I proto jsem nadhodil myšlenku spolupořádání v okolních zemích,“ uvedl poměrně nepřekvapivou informaci Infantino.

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman, prezident FIFA Gianni...
Gianni Infantino.

Je logické, že je valná většina federací pro, jelikož se jim tím zvyšuje šance na šampionát vyjet. Jenže bohužel pro fanoušky to bude znamenat rozmělnění kvality, protože nejvyšší počet nových míst připadne na Asii a Afriku, tedy země, které na posledním šampionátu vyhořely.

Navíc i politicky to bude složité, protože ostatní arabské státy uvalily na Katar embargo, pro důvodné podezření z podpory terorismu. „Jsme fotbalisté, ne politici. Uvidíme, co z toho dokážeme získat,“ odmítl logický problém Infantino.

Autor: