Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud schválí Klaus novelu zákona, vrátí se policie na stadiony

Sport

  13:15aktualizováno  13:24
PRAHA - Policie zřejmě bude moci být přítomná na fotbalových stadionech při rizikových zápasech. Novelu zákona o podpoře sportu dnes schválila sněmovna, míří k podpisu prezidentovi. Poslanci předlohu schválili v senátním znění, podle kterého by navíc obce měly získat právo vybírat poplatek za každý výherní hrací přístroj či podobné herní zařízení na jejich území.

Fanoušek Baníku v boji s policií. foto: ČTK

Autoři této novely se obávají toho, že Václav Klaus předlohu kvůli senátnímu přílepku vetuje. "Mám obavy z toho, že pan prezident zákon vrátí a pak nebude šance s tím něco udělat," uvedl Karel Šplíchal (ČSSD). Jiřího Čepelku (ODS) senátní přílepek mrzí. Pokud Klaus předlohu zpochybní, nastane podle poslance nepříjemná situace. "Českomoravský fotbalový svaz pracuje se zákonem, jako by už byl schválen," podotkl.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který přílepek do předlohy prosadil, se snažil obavy poslanců rozptýlit. Je prý hluboce přesvědčen o tom, že zpoplatnění herních zařízení nebude důvodem, proč by Klaus zákon vetoval.

Novela zákona o podpoře sportu má změnit dosavadní praxi, kdy policie na stadionech není a zasahuje jen v případě, že výtržnosti nedokáže zvládnout pořadatelská služba. Nově by policie spolu s pořadateli musela předem vyhodnotit rizika utkání a není vyloučeno, že se na stadionu preventivně bude objevovat.

ČSSD původně navrhovala, aby policisté byli na stadionech při každém utkání, jako tomu bylo do konce předloňského roku. Od loňska policie na stadionech není a zasáhnout přijede jen v případě, pokud je ohroženo bezpečí diváků. Exministr vnitra Ivan Langer (ODS) toto opatření obhajoval tím, že policisté nemohou suplovat pořadatelskou službu. Sněmovna se nakonec dohodla na kompromisní verzi.

Novela ukládá vlastníkům stadionů nebo pořadatelům povinnost zajistit pořádek při sportovní akci a zveřejnit návštěvní řád. Pokud je bezpečnost při utkání ohrožena a vlastník nebo pořadatel nezajistí pořádek, musí dát podnět k ukončení zápasu a požádat o spolupráci policii. V případě, že vlastník nebo pořadatel neučiní všechna opatření, aby zjednal pořádek, a musejí zasáhnout policisté, bude moci policie žádat náhradu nákladů.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat