Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pokud schválí Klaus novelu zákona, vrátí se policie na stadiony

Fanoušek Baníku v boji s policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušek Baníku v boji s policií. | foto: ČTK

PRAHA Policie zřejmě bude moci být přítomná na fotbalových stadionech při rizikových zápasech. Novelu zákona o podpoře sportu dnes schválila sněmovna, míří k podpisu prezidentovi. Poslanci předlohu schválili v senátním znění, podle kterého by navíc obce měly získat právo vybírat poplatek za každý výherní hrací přístroj či podobné herní zařízení na jejich území.

Autoři této novely se obávají toho, že Václav Klaus předlohu kvůli senátnímu přílepku vetuje. "Mám obavy z toho, že pan prezident zákon vrátí a pak nebude šance s tím něco udělat," uvedl Karel Šplíchal (ČSSD). Jiřího Čepelku (ODS) senátní přílepek mrzí. Pokud Klaus předlohu zpochybní, nastane podle poslance nepříjemná situace. "Českomoravský fotbalový svaz pracuje se zákonem, jako by už byl schválen," podotkl.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který přílepek do předlohy prosadil, se snažil obavy poslanců rozptýlit. Je prý hluboce přesvědčen o tom, že zpoplatnění herních zařízení nebude důvodem, proč by Klaus zákon vetoval.

Novela zákona o podpoře sportu má změnit dosavadní praxi, kdy policie na stadionech není a zasahuje jen v případě, že výtržnosti nedokáže zvládnout pořadatelská služba. Nově by policie spolu s pořadateli musela předem vyhodnotit rizika utkání a není vyloučeno, že se na stadionu preventivně bude objevovat.

ČSSD původně navrhovala, aby policisté byli na stadionech při každém utkání, jako tomu bylo do konce předloňského roku. Od loňska policie na stadionech není a zasáhnout přijede jen v případě, pokud je ohroženo bezpečí diváků. Exministr vnitra Ivan Langer (ODS) toto opatření obhajoval tím, že policisté nemohou suplovat pořadatelskou službu. Sněmovna se nakonec dohodla na kompromisní verzi.

Novela ukládá vlastníkům stadionů nebo pořadatelům povinnost zajistit pořádek při sportovní akci a zveřejnit návštěvní řád. Pokud je bezpečnost při utkání ohrožena a vlastník nebo pořadatel nezajistí pořádek, musí dát podnět k ukončení zápasu a požádat o spolupráci policii. V případě, že vlastník nebo pořadatel neučiní všechna opatření, aby zjednal pořádek, a musejí zasáhnout policisté, bude moci policie žádat náhradu nákladů.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!