Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poláci i Turci. I to je německá reprezentace na MS

Sport

  19:13
PRAHA - Kdo by tušil, že synové dvou polských reprezentantek v házené budou jednou společně hrát fotbal za Německo. Zní to jako bizarní představa, ale přesně taková je dnešní německá realita na mistrovství světa. Alespoň v případě útočníků Miroslava Kloseho a Lukase Podolského.

Německo - Austrálie (Cacau se raduje z gólu). foto: Reuters

Kromě nich najdete v německém týmu ještě dalších devět hráčů, kteří mají v rodném listu alespoň jednoho rodiče pocházejícího z jiné země nebo se v zahraničí přímo narodili. Brazilec, Turci, Španěl či Afričané – tak pestrý je německý mix, který vyrazil obhajovat do Jižní Afriky bronz.

"Cítím se doma v obou zemích," opakuje často Podolski. Jenže fotbal hraje jen za jednu z nich. Poláci o něj nejdřív neměli zájem. Když se prosadil v bundeslize, změnili názor, ale Podolski se k Německu už zády nepostavil. Vděčnost k adoptivní vlasti je vlastnost, která všechny cizince na německé soupisce spojuje.

Výběr trenéra Joachima Löwa bourá zažité stereotypy. Němci jako parta disciplinovaných a houževnatých dříčů je představa, která patří spíš do minulosti. Nejlépe se to ukázalo při prvním utkání ve skupině, v němž jasně porazili 4:0 Austrálii. Tři ze čtyř gólů vítězů vstřelili právě hráči, kteří mají kořeny mimo Německo.

Němec Mesut Ozil (vlevo)

"Nejsme typičtí Němci," přiznal kapitán Philipp Lahm. "Jsme silnější v situacích jeden na jednoho, mnohem víc sázíme na techniku." To ale neznamená, že německý tým na trávníku přestal pečlivě pracovat jako dřív, ke svým přednostem přidal i pohlednou hru a kreativitu, která mu v minulosti chyběla. "Moje technika a cit pro míč jsou ta turecká část ve mně. Disciplínu a uvažování mám zase německé," řekl záložník Musut Özil.

Bratři se klidně pohádají Kromě polské enklávy je hodně silná také tříčlenná turecká buňka, což není úplné překvapení. V osmdesátimilionovém Německu žije dva a půl milionu obyvatel pocházejících z Turecka. Stále silnější je i africká skupina, která má rovněž tři zástupce včetně obránce Jeroma Boatenga, který se příští týden dokonce postaví proti svému bratrovi Kevinu-Princovi reprezentujícímu Ghanu. Oba se spolu nedávno dokonce pohádali, když Kevin-Princ zranil německého kapitána Michaela Ballacka, a připravil ho tak o účast na turnaji. "Kevin si teď myslí, že bychom měli jít vlastní cestou, a já na to říkám, že to přece děláme už dlouho," ukázal Jerome Boateng, že si víc váží možnosti hrát za Německo než urovnaných sourozeneckých vztahů.

František Straka.

VNěmecku přijímají fanoušci situaci, v níž fotbaloví imigranti tvoří pomalu polovinu reprezentace, v klidu. "Je to naprosto normální a neřeší se to. Když tam žijete několik let, máte v Německu zázemí, bere se to samozřejmě," říká František Straka, který v Německu řadu let hrál i trénoval.

Proč se také zlobit, když současná alchymie přináší úspěchy, což se nejlépe ukázalo v neděli na stadionu v Johannesburgu. O čtyři góly ještě nikdo na letošním šampionátu nezvítězil. Suverénní výkon proti Austrálii ukázal, že Němci si mohou troufat na vyšší pozice než před čtyřmi lety na domácí půdě. Tedy minimálně do finále.

A to nejen na právě probíhajícím turnaji, ale klidně i na těch příštích. Na současné soupisce najdete jen tři třicátníky. Mladší tým mělo Německo na mistrovství naposledy v roce 1934. Gomez, Cacau nebo Tasci. I když jejich jména nezní moc německy, právě oni se budou starat o německé úspěchy.  

Německo na MS 2010.

Hráči, kteří mají jiné než německé kořeny

Obránci:
Jerome BOATENG
Obránce Manchesteru City se narodil v Berlíně německé matce a otci z Ghany. Jeho nevlastní bratr Kevin-Prince reprezentuje na šampionátu Ghanu.

Serdar TASCI
Potomek tureckých rodičů má dvojí občanství a mohl si vybrat, koho reprezentovat. Vybral si zemi, kde odmalička vyrůstal.

Dennis AOGO
Pro šampionát o něj stála i Nigérie, odkud pochází jeho otec, ale Aogo si vybral Německo. Rodák z Karlsruhe ho reprezentoval už v mládežnických kategoriích.

Záložníci:
Sami KHEDIRA
Kapitán německých mistrů Evropy do 21 let z minulého roku nahradil v nominaci zraněného kapitána Ballacka. Jeho otec pochází z Tuniska.

Marko MARIN
Do Německa přišel hráč pocházející z Bosny a Herzcegoviny ve dvou letech s rodinou. O tom, že by reprezentoval svoji rodnou zemi, nikdy neuvažoval. Prý se mu ani nikdo neozval.

Mesut ÖZIL
Další potomek tureckých rodičů, který odmalička působí v německých klubech. Před dvěma lety přestoupil do Werderu Brémy.

Piotr TROCHOWSKI
V Polsku se narodil a po pěti letech s rodiči odešel do Hamburku. Za místní klub také hraje v bundeslize. Dřív působil v Bayernu Mnichov.

Útočníci:
Miroslav KLOSE
Kloseho matka reprezentovala Polsko v házené, otec hrál polskou fotbalovou ligu. Nejlepší střelec německé reprezentace posledních let doma dál mluví polsky a má manželku pocházející z Polska.

Lukas PODOLSKI
Jeho rodiče patřili k německé menšině v severním Slezsku, ale Podolski od malička vyrůstal poblíž Kolína nad Rýnem. Stále má polské občanství, ale používá německý pas. Když na Euru 2008 vstřelil dva góly Polsku, odmítl se radovat se spoluhráči.

Mario GOMEZ
Jeho otec pochází ze Španělska, ale Gomez vyrůstal v Německu. Před třemi lety se stal jako opora mistrovského Stuttgartu německým fotbalistou roku.

CACAU
Fotbal začal hrát v Sao Paulu, ale před 11 lety definitivně přesídlil do Německa. Loni získal německé občanství a o dva měsíce později debutoval v německé reprezentaci.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat