Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kromě Pelty policie zadržela kvůli dotacím i radního Březinu a advokáta Janstu

Sport

  13:50aktualizováno  19:02
PRAHA - V sídle fotbalové asociace, ministerstva školství či pražského magistrátu zasahovala policie. V souvislosti s dotačními programy obvinila tři osoby a jednu firmu. Mezi zadrženými je šéf svazu Miroslav Pelta. K výslechu odvedli kriminalisté rovněž náměstkyni ministryně školství pro sport Simonu Kratochvílovou a dle zdrojů LN i jejího někdejšího podřízeného Zdeňka Břízu.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta. foto:  Michal Šula, MAFRA

Prohledávali zároveň kancelář vlivného muže ČSSD Karla Březiny. Podle serveru Seznam.cz zadrželi i šéfa České unie sportu Miroslava Janstu, taktéž politika ČSSD. Dle dostupných informací ale zásah nemá politické pozadí.

Podle serveru iSport.cz by se vyšetřování mohlo týkat dotací na rekonstrukci stadionu Přátelství, který se nachází také na Strahově a byl otevřený na konci minulého roku po rekonstrukci za 81,4 milionu korun. Právě kvůli rekonstrukci si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova Česká unie sportu a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově.

Teď už nikdo volat Pelta ven nebude. Fanoušci i média si utahují z předsedy FAČR

Policie zasahovala vedle sídla fotbalové asociace (FAČR) na pražském Strahově a ministerstva školství v Karmelitské ulici také na stadionu FK Jablonec, tedy klubu, jehož někdejším dlouholetým majitelem byl šéf svazu Miroslav Pelta. Jablonecký mluvčí uvedl, že se policejní vyšetřování netýká práce klubu. Fotbalová asociace informaci Seznam.cz o zadržení Pelty potvrdila.

Kriminalisté vyslýchají ředitelku odboru sportu pražského magistrátu Soňu Fáberovou.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů LN se policisté objevili rovněž na pražském magistrátu. Detektivové měli navštívit vlivného sociálního demokrata a blízkého premiérova muže Karla Březinu a jeho kolegyni Soňu Fáberovou.

Informaci serveru iRozhlas.cz potvrdil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. LN se pokusila Březinu kontaktovat, byl však nedostupný. Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat. „Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat,“ řekl iRozhlasu.

Olympijský výbor volí vedení. Budou v něm 'cinklý' Pelta i ‚slepý‘ Haník?

Server Seznam.cz uvedl, že policisté se zajímali také o Miroslava Janstu, vlivného advokáta a šéfa České unie sportu (ČUS), kterého měli zadržet v centru Prahy. V advokátní kanceláři, v níž Jansta působí, tuto informaci serveru Lidovky.cz nepotvrdili, ani nevyvrátili. K případu se nemohou vyjadřovat.

Advokát Miroslav Jansta patří k nejvlivnějším straníkům ČSSD.

Podle ČUS se však v jejím sídle nic nedělo. „Nikdo tady nezasahoval a je tu klid. ČUS s tím nemá nic společného,“ řekl mluvčí unie Vladimír Zemánek. „Pravděpodobně jde o investiční dotace, které se rozdělují podle nějakého klíče. A ČUS příjemcem takových investičních dotací není,“ dodal.

Obviněni jsou tři lidé

Mezi třemi osobami, které jsou obviněny ze zneužití pravomoci při nakládání se státními dotacemi, by měla být i náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, která má na starosti sport, a její někdejší podřízený Zdeněk Bříza. Ten na ministerstvu působil coby ředitel odboru sportu. V minulém týdnu se však podle informací LN situace kolem něho vyhrotila a Bříza v resortu skončil.

„Policie zahájila trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby jako obviněných ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje.

Manažer reprezentací a někdejší ministr školství Marcel Chládek přichází do...
Policisté v sídle fotbalového svazu.

„Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usneseních o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ napsala Bradáčová. S ohledem na úkony trestního řízení zatím nebude uvádět bližší informace.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) policejní akci na ministerstvu potvrdila. „V tuto chvíli mohu potvrdit, že několik osob ze sekce sportu včetně paní náměstkyně (Kratochvílové) podává informace Policii České republiky v této věci,“ řekla novinářům Valachová. Dodala, že se zásah týká sportovních dotací, souvislost s razií na Strahově ale nepotvrdila.

Policejní razie ve fotbalové asociaci.

Situace se může dotknout také Českého olympijského výboru (ČOV), jehož místopředsedou (stejně jako v případě ČUS) Miroslav Pelta je. Předseda ČOV ale zatím nechce dění kolem šéfa fotbalového svazu příliš komentovat.

„Zatím se k celé věci vyjadřovat nemůžu, protože k tomu nemám vůbec žádné relevantní informace. Dozvídám se všechno z médií,“ řekl pro Lidovky.cz šéf ČOV Jiří Kejval z Karlových Varů, kde ve čtvrtek skončil první ročník Top Kempu pro špičkové české sportovce.

„Fotbalová asociace ČR vychází od rána policii všemi možnými způsoby vstříc a snaží se jí být nápomocna. V tuhle chvíli probíhají prohlídky jednotlivých místností a prostor FAČR, které během dnešního dne ještě probíhat dál budou,“ uvedl mluvčí FAČR Michal Jurman. „Pan předseda je v budově, probíhá šetření. V tuhle chvíli další informace nemáme,“ dodal mluvčí.

Celá situace jistě vyostří také situaci kolem blížících se voleb FAČRu, které se mají uskutečnit v červnu. Pelta byl jediným kandidátem na znovuzvolení do čela asociace.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 526 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Ministerstvo školství na svém webu informovalo, že z „z vážných organizačních důvodů“ ruší Národní sportovní konferenci, která se měla konat ve čtvrtek na Masarykově univerzitě v Brně.

Miroslav Pelta (52)

Datum a místo narození: 27. listopadu 1964, Varnsdorf
Funkcionářská kariéra: předseda FK Jablonec (1991-99 a 2007-11), generální ředitel Sparty Praha (1999-2005), obchodní ředitel marketingové společnosti fotbalového svazu STES (2005-07), dlouholetý člen výkonného výboru ČMFS, předseda FAČR (od 2011), člen komise plážového fotbalu FIFA (od 2012), místopředseda České unie sportu (od 2012), místopředseda Českého olympijského výboru (od 2016)
Vzdělání: střední průmyslová škola stavební v Liberci
Rodina: ženatý, manželka Simona, dcery Kateřina a Dominika, syn Adam
Ostatní: dlouholetý šéf a majitel klubu z Jablonce má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru, vedle fotbalu je též řadu let členem městského zastupitelstva za ODS; úspěšný a schopný podnikatel (obchoduje s nemovitostmi, má podíl v řadě firem) je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo v rozsáhlé korupční aféře v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila; v roce 1991 byl zvolen předsedou tehdejšího LIAZu Jablonec, pod jeho vedením klub postoupil z třetí ligy do nejvyšší soutěže; do výkonného výboru domácího svazu (ČMFS) byl poprvé vybrán v roce 1995; na stříbrném Euru 1996 v Anglii působil jako manažer reprezentace; po zvolení předsedou FAČR v listopadu 2011 vyhlásil za své priority ekonomickou jistotu a zlepšení pověsti i zvýšení prestiže národního týmu; podařilo se mu zajistit pro fotbal více peněz, rozjel projekt přestavby sídla svazu a ČR uspěla s kandidaturou na ME hráčů do 21 let 2015; upozornil na sebe i prodloužením smlouvy s reprezentačním trenérem Michalem Bílkem či "řešením" údajné korupční aféry, na kterou ho upozornil šéf Sparty Daniel Křetínský a která vyzněla do ztracena; i kvůli tomu mu široká veřejnost vyčítala malou důvěryhodnost, výzvu deníku Sport proti jeho znovuzvolení v roce 2013 podepsalo přes 16.000 lidí; ve volbách nicméně uspěl, neměl ani žádného protikandidáta; v druhém funkčním období se mu povedlo přivést k reprezentaci trenéra Pavla Vrbu z Plzně či uzavřít smlouvu s novým titulárním sponzorem nejvyšší soutěže, naopak neuspěl s prosazením kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 v Praze a kvůli bezpečnostním opatřením se stal terčem radikálních fanoušků, kteří ho vulgárním skandováním na stadionech uráželi; loni kvůli střetu zájmů skončil na nátlak veřejnosti jako šéf Jablonce

Autoři: , , ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat