130 let

Vlajka tzv. Velké Albánie, kterou dopravil nad hřiště v Bělehradě dron. | foto: Reuters

Incident s vlajkou? Jasná politická provokace Albánců, píší v zahraničí

Sport
  •   15:41
BĚLEHRAD/PRAHA - Kanadský (albánský) žertík, anebo dobře promyšlená a ještě líp namířená provokace? Jednoznačně platí možnost B. Neboť incident, k němuž došlo v úterý večer v Bělehradě při fotbalové kvalifikaci o Euro 2016 Srbsko - Albánie, za nic jiného považovat nelze. Incident, jehož začátek přišel ze strany Albánie.

Okamžik, kdy nad zaplněným stadionem bělehradského Partizanu vznášelo letadélko, vlastně drahá hračka se zavěšenou vlajkou tak zvané Velké Albánie, tedy území zahrnující i Kosovo, části Řecka, Makedonie, Černé Hory a Srbska až k Niši, jako provokace působil.

A je jedno, jestli všechno zorganizoval bratr albánského předsedy vlády Olsi Rama, který dorazil na zápas v roli člena vedení výpravy albánských fotbalistů, nebo někdo jiný. Utkání se nedohrálo a vedla k tomu jednoznačně událost s dronem čili letadélkem a vlajkou.

Srbové: Zneužili naši pohostinnost

Mimochodem, na vlajce jsou i dvě tváře. První patří Ismailu Qumalimu, který je považovaný za zakladatele moderního albánského státu v roce 1912, a druhá Isovi Boletinimu, další velké postavě albánské historie, vůdci někdejšího odporu proti Turkům, Srbům a Černohorcům.

„Byla to těžká politická provokace, předem připravená a dosud nevídaná v historii evropského fotbalu,“ citoval bělehradský list Večernje novosti Dušana Maraviče, bývalého fotbalistu CZ Bělehrad a donedávna dlouholetého funkcionáře UEFA. „Je to politická záležitost a jako taková by měla být i posuzována.“

PUBLICISTIKA K TÉMATU

Týden bojů mezi fanoušky. Válečné křivdy mění fotbal

„...Pokud se chcete dozvědět něco o evropské historii, není potřeba sahat pro učebnici, stačí si v televizi pustit fotbal. Poslední zápasy kvalifikace na Euro 2016 nabídly hned tři souboje, do kterých se výrazně promítly minulé či současné vojenské a národnostní konflikty...“

Kosovští Albánci sledují v hlavním městě Kosova Pristině souboj „jejich“...

Maravič dodal, že i srbská strana musí počítat s trestem. „Na hřiště doletělo několik světlic, vběhlo tam i několik fanoušků, kteří chtěli inzultovat hráče hostí a některým se to i podařilo, ale hlavním viníkem jsou hosté. Ti se bohužel předvedli ve svém obvyklém světle a záludně zneužili tradiční srbskou pohostinnost,“ pravil.

Na incident a předčasně ukončený zápas reagoval také předseda UEFA Michel Platini. „Fotbal by měl sbližovat národy a ne je rozdělovat, politika by se do našeho sportu neměla míchat,“ dal vědět prostřednictvím Twitteru.

Bitku vyprovokovali Albánci

Mnohem jednoznačněji se bělehradským událostem věnoval polský tisk. „Albánští fanoušci vyprovokovali bitku hráčů s pomocí modelu letadla,“ oznámila v titulku Gazeta Wyborcza. „Našli způsob, jak na sebe upozornit, i když neměli přístup na stadion.“

Polská soukromá televize TVN se incidentu věnovala na informativním kanálu TVN24. Připomněla, že Srbsko se nikdy nesmířilo se ztrátou Kosova, byť v něm žijí především Albánci, a stejně tak jsou v Albánii stále živé nacionalistické ideje o Velké Albánii.

Srbský fotbalista Nemanja Gudelj odmítá dát fotbalistům Albánie vlajku jejich...
Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce.
Albánský fotbalista Bekim Balaj bere Srbovi Nenadu Tomičovi vlajku tzv. Velké...
Srbští fanoušci během fotbalového utkání s Albánií.

„Takže se nejedná pouze o Kosovo, ale i o další oblasti v Srbsku, Černé Hoře, Makedonii a Řecku, tedy všude tam, kde žijí Albánci. Taková mapa se vznášela nad stadionem, na kterém bylo třicet tisíc Srbů,“ upozornila TVN 24.

Prostřednictvím Twitteru se k události s letadélkem vyjádřil také švédský ministr zahraničí Karl Bildt. „Byla to nezodpovědná provokace. Doufám, že šéfové obou států teď ještě víc spatří potřebu zlepšení diplomatických vztahů,“ vzkázal s odkazem na skutečnost, že předseda albánské vlády má 28. října přijet na oficiální návštěvu Srbska. Bylo by to poprvé po 68 letech, co by Bělehrad navštívil vedoucí albánský činitel - naposledy tam byl v roce 1946 tehdejší komunistický diktátor Enver Hodža.

UEFA měla všemu předejít

Dalo se incidentu předejít? „UEFA zakázala albánským fanouškům vstup na zápas, ale už mnohem, dřív dovolila, aby Srbsko a Albánie hrály ve stejné kvalifikační skupině. A to navzdory dlouhodobému napětí mezi oběma zeměmi, mezi nimiž je stále živý spor o Kosovo,“ připomněl britský list The Independent.

Kvůli podobnému napětí UEFA při losování kvalifikačních skupin o Euro 2016 oddělila týmy Arménie a Ázerbájdžánu nebo Španělska a Gibraltaru. „V tomto případě to měla udělat taky,“ napsal list.