Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politický trest za sportovní selhání? Žádná novinka. Neminul ani ČSSR

Sport

  8:00
PRAHA - Vrátili se domů poraženi, a tak musí pykat. Jak? Třeba tím, že je veřejně postavili před čtyři sta předních politiků, sportovců a studentů. A oni šest hodin čelili drtivé palbě kritiky...

Skutečně foto: Reuters

Ne, tohle není další z kolujících vtipů na adresu té nejizolovanější země světa. To se v KLDR skutečně stalo. Řeč je o fotbalistech Severní Koreje, kteří v červnu prohráli všechna tři utkání mistrovství světa v Jihoafrické republice. Na světový šampionát se dostali po 44 letech.

Politika však hýbala fotbalem celá desetiletí. Zvláště pak v komunistických režimech. A normalizační bič nad sebou pocítili i českoslovenští fotbalisté. Psal se rok 1970 a celý svět obdivoval Pelého, který na mistrovství světa v Mexiku potřetí v kariéře dovedl tým "kanárků" k vítězství.

Legendární Ivo Viktor: Strana si na nás našla bič - VÍCE ZDE

Čechoslováci v čele s Viktorem, Dobiašem a Kvašňákem ale na turnaji selhali. Nevyhráli jediný zápas. A za pár týdnů padl trest: žádný z účastníků šampionátu nesmí rok nastupovat v národním týmu.

Co na tom, že vystoupení v Mexiku nebylo z dnešního pohledu vlastně až tak velkým propadákem. Tým trenéra Marka tehdy podlehl nejprve pozdějším šampionům z Brazílie 1:4, pak úřadujícím mistrům světa z Anglie 0:1 a nevyzpytatelným Rumunům 1:2. Nikdo ani neřešil, že hráči přijeli do dějiště až na poslední chvíli a nestihli se aklimatizovat. Zkrátka se plánoval úspěch, a ten nepřišel. Jak ale vysvětlit podivný trest? Vyloučit nedávné hrdiny jen kvůli třem porážkám si netroufli ani normalizací omámení komunisté z Prahy. A tak se našla zástěrka. Objevila se aféra "Adidas-Puma".

Severokorejští fotbalisté.

Zhruba polovina reprezentantů totiž nastupovala v kopačkách Adolfa Dasslera, druhá pak se značkou jeho bratra. A rázem se objevili svědci, kteří tvrdili, že se tým rozdělil na dva tábory. Pumáci prý kopou adidasáky a naopak.

"To byla pěkná kravina. Že se někdo na trávníku kopnul s Kvašňákem nebo Adamcem? To je přece normální," vzpomíná brankář Ivo Viktor. Bafuňáři, ti byli neoblomní. Hráči se prý víc starali o to, zda dostanou nějakou marku, než o výsledek. Zákaz startu musí platit.

"Těžko říci, kdo a co tímto potrestáním sledoval. Být najednou přísným a spravedlivým za každou cenu, nebo to měla být snaha, aby naše veřejnost vzala na vědomí, že si fotbalisté udělali pořádek?" tázal se tehdy i stranický list Rudé právo.

A brzy se ptali všichni.

Nově vzniklá reprezentace sestavená z hráčů průměrných prvoligových mužstev totálně selhala v úvodu následující kvalifikace. Už po půl roce se tak z nedávných psanců stali znovu reprezentanti.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat