Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polovina stadionů není připravena na kolaps

Sport

  11:43
Čeští ligoví fotbalisté mají štěstí, že se jim zatím vyhýbají srdeční příhody. Kdyby totiž někdo z nich při tréninku zkolaboval, na účinnou lékařskou pomoc by na polovině stadionů musel čekat dlouhé minuty. Defibrilátory, resuscitační přístroje, které mohou v kritických okamžicích zachránit život, nejsou v českém fotbale povinné.
Fotbalové hřiště - ilustrační foto.

Fotbalové hřiště - ilustrační foto. foto: ČTK

Včeských soutěžích je povinná pouze lékárnička pro zajištění nezbytné první pomoci. Ani ve většině evropských zemí nejsou defibrilátory na stadionech běžnou praxí. Na rozdíl od severoamerického hokeje, kde jsou předepsány v halách od NHL až po juniorskou CHL.

V české fotbalové lize takový přístroj zatím mají jen v Kladně, Českých Budějovicích, Jablonci, Teplicích, Ostravě, na Spartě, Žižkově a v Plzni. Všechny kluby si jej obstaraly během loňského podzimu. Slavia podle mluvčího Ondřeje Zlámala zvažuje, že si jej na nový stadion v Edenu časem pořídí.

Podle agentury Reuters zemře na srdeční selhání ročně až tisíc sportovců a jsou mezi nimi i dobře trénovaní profesionálové. Mnohé z nich by mohla zachránit okamžitá pomoc. Jako v případě Zambijce Cheswe Nsofwy z druholigového izraelského Hapoelu Ber Ševa, který vloni v srpnu srdeční kolaps na tréninku nepřežil právě kvůli příliš dlouhému čekání na sanitku.

Naopak letos v lednu defibrilátor dokázal "nahodit" zpět srdce hráči druholigového francouzského Niortu Marku Randrianantoaninuovi. Za záchranu života vděčí přístroji i český hokejista Jiří Fischer z Detroitu, jemuž selhalo srdce v roce 2005.

Autor: