Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vlastní gól zemřeš! Escobara zastřelil řidič drogových dealerů

Sport

  13:40
Mnozí si ten okamžik z fotbalového mistrovství světa 1994 pamatují. Ve 34. minutě utkání Kolumbie-USA obránce Andrés Escobar srazil centrovaný míč za záda vlastního gólmana, potom s nešťastným výrazem padl na trávník. Kolumbie prohrála 1:2, naděje na postup ze skupiny šampionátu v USA se rozplynuly a Escobar byl za deset dní, po návratu do Medellínu, zastřelen. Kvůli vlastnímu gólu.

Osudový gól. Andrés Escobar sráží míč za vlastního brankáře, což ho za pár dní stálo život. foto: Reprofoto

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Góóóóóóóóóóóól! Určitě to znáte. Jihoameričtí televizní a rozhlasoví komentátoři oslavují branku pokřikem, který jim vydrží několik desítek vteřin. Přesně tohle slyšel sedmadvacetiletý kolumbijský obránce Andrés Escobar, když 2. července před dvaceti lety vyšel z baru El Indio na medellínském předměstí. Slyšel to, než zemřel. Vrah Humberto Casto Muňoz, osobní řidič drogových dealerů, do jeho těla nasázel šest kulek a pokaždé ironicky ječel: "Góóóóóóóóóól!"

Ty okamžiky znovu ožily nedávno. Smutné výročí si mnozí připomněli dva dny předtím, než fotbalisté Kolumbie na brazilském šampionátu prohráli ve čtvrtfinále s domácím výběrem 1:2. Už tak dosáhli pro svou zemi historického výsledku, ale příběh týmu a jeho stopera Escobara, který byl jednou z opor tehdejší kolumbijské reprezentace, opět spatřil světlo světa. Byl to příběh týmu, který tenkrát legendární Pelé označil za jednoho z favoritů amerického mistrovství.

Osudný vlastní gól Andrése Escobara...

Kolumbie byla koncem osmdesátých let jednou ze zemí s největší stopou zločinu na světě. V Medellínu, druhém největším kolumbijském městě, ve kterém se 13. července 1967 narodil Andrés Escobar, byl ve zmíněných osmdesátých letech takřka neomezeným vládcem jiný Escobar, Pablo - největší drogový magnát v historii. Jeho moc přesahovala Medellín i Kolumbii, neboť kontroloval osmdesát procent světového trhu s kokainem a byl jednou z nejvlivnějších postav kontinentu.

Nebohý Andrés Escobar v dresu Kolumbie.

Andrés Escobar v dresu Kolumbie.

O Escobarovi fotbalistovi, který nebyl se zmíněným vládcem podsvětí v žádném příbuzenském vztahu, hodně vypovídají i tato jeho slova: "Fotbal je pro prosté lidi útěkem před krutou kolumbijskou realitou. Útěkem před nespravedlností, kterou doprovází častá střelba a zabíjení na ulicích."

Kdo ví, nebýt vlastního gólu či návštěvy onoho baru, mohl Escobar žít ve šťastném manželství s Pamelou Cascardovou, jejíž fotografii měl, spolu s fotografií své zemřelé matky, vloženou v bibli. Po mistrovství světa se s ní chtěl oženit.

Celý díl seriálu Pohnuté osudy si dočtěte v úterním vydání Lidových novin.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat