Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hvězdy OH: Pořád chodím hrát na ulici, říká Neymar

Brazilský fotbalista Neymar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilský fotbalista Neymar | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO/PRAHA Opravdu má větší potenciál než Lionel Messi? Kdy to konečně přijde ukázat do Evropy? Ty otázky dostává supertalent Neymar často. A pokaždé mu z nich cukají koutky úst. Ani je nemůže brát vážně. Vždyť s rodinou prožil těžké chvíle. I on jednou bude dost možná patřit mezi slavné legendy Brazílie, které začínali s fotbalem na ulici. "Ještě chvíli potrvá než mě lidé budou moci začít srovnávat s Messim," odpovídá.

Už teď může být šťastný. Ve 20 letech nastřílel už 100 gólů, bere v domácí lize zdaleka nejvyšší plat a FC Santos dovedl k titulu. Doma o něm mluví jako o budoucí hvězdě reprezentace, která může jednou být i jejím historicky nejlepším hráčem. Zrovna se s národním týmem připravuje na olympiádu v Londýně.

A celý svět bude pozorně sledovat, jestli může dovést úspěšnou zemi k první zlaté medaili z her. Než se z něj stal tenhle úchvatný míčový kouzelník, vytříbený technik, útočník se smrtícím zakončením, musel si ale s rodinou leccos prožít.

Otec si musel najít tři zaměstnání, aby uživil rodinu

Otec Neymar starší a matka Nadine kvůli němu opustili Sao Paulo a vrátili se do rodného Sao Vicente. "Nezačínali jsme tam od nuly, ale od minus pěti. Měli jsme málo peněz, ale na těch nezáleží. Pamatujeme si to do dneška," vzpomíná hlava rodiny. Sám si nabral hned tři zaměstnání - byl automechanik, zedník a ještě pracoval pro město. Matka vařila v centru pro chudé děti.

Když si o jejich tehdy sedmileté ratolesti začalo povídat celé okolí, ani tomu nestihli přikládat velký význam. Pochopili, až když se u dveří objevil člověk z místního futsalového klubu. Talent mladého Neymara byl tak výrazný, že v pouličním fotbale předčil i mnohem starší a větší kamarády. "Pořád jsem chtěl hrát," vypráví dnes Neymar. "Nejprve mě odstrkovali, ale když jsem s nimi chvíli hrál, tak ke mně vždycky úplně změnili přístup. U nás v Jižní Americe umíme rozeznat a ocenit fotbalovou šikovnost. Tady je to skoro jako umění," je přesvědčen.

Nikdy neudělal krok bez míče, neustále s ním dribloval, házel si ho za krk, hlavičkoval, schovával ho pod trikem. On a balon vytvořili jeden celek a ani přibývající roky na tom nic nezměnily. "Pořád si beru míč s sebou na dovolenou a často vyrážím ven hledat místo, kde bych si mohl s někým zakopat," tvrdí.

Už ve 14 letech o něm snil Real Madrid

Když mu bylo jedenáct let, otec se stal jeho agentem na plný úvazek a odmítal neustále dorážející  hledače talentů. Až legendární dvojnásobný mistr světa Zito ho přesvědčil, že FC Santos ze Sao Paula je tím správným klubem. O tři roky později už odlétal vedle hvězd Ronalda a Robinha do Realu Madrid, kde měl podepsat svou první smlouvu v evropském velkoklubu.

Odmalička o tom snil. "My jsme skromná rodina, která hodně dá na kulturní tradici. Proto jsme udělali první opravdu důležité rozhodnutí, že syn fotbalově vyroste v Brazílii. Teprve až dospěje, ukáže světu, co v něm vězí," vysvětluje Neymar starší. Nikdy si tu volbu nemusel vyčítat. Nadějný útočník už v osmnácti letech nastřílel 42 gólů v 60 zápasech. Slavní kluby po něm touží pořád, ale on hodlá naplnit stávající smlouvu v Santos, kterou má až do roku 2014.

Od té doby už nevyjde ven, aniž by ho nezasypal hlouček nadšených fanoušků. Přesto ze sebe nedělá velkou hvězdu a netropí žádné potíže. Rodičům vlastně vadí jen synovo občasné impulzivní chování. Třeba když se předloni poprvé objevil na trávníků s novým účesem. Od kohouta, jaký nosil třeba indiánský kmen Mohawků, už vystřídal spoustu sestřihů. "Tenkrát jsme jen s kamarádem trochu blbnuli," usmívá se Neymar.

Vyhnul se drogám i alkoholu, ale loni v srpnu všechny kolem sebe přece jen zaskočil. Slavil totiž narození potomka Daviho. "Všechno v mém životě se děje strašně brzy. Proto se musím brzy učit," přiznává Neymar, který syna žijícího s matkou často navštěvuje.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...