Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední rozhovor Lukáše Přibyla

Sport

  8:00aktualizováno  9. února 18:44
PRAHA - Chtěl změnit fotbalovou Spartu a moc se na to těšil. Lukáš Přibyl měl na Letné velké plány, spolu s Danielem Křetínským a Jaroslavem Hřebíkem měli vtisknout Spartě novou tvář a zaujmout fanoušky útočnou hrou. Toho se ovšem už nedočká. Ve čtvrtek 9. února byl totiž nalezen mrtev ve své kanceláři. Poslední rozhovor poskytl Lidovým novinám začátkem ledna.

Nežádají fanoušky o přehnanou trpělivost. Ze staré Sparty se má nová Sparta zrodit poměrně záhy. Nejpopulárnější fotbalový klub v Česku by měl podle místopředsedy představenstva Lukáše Přibyla (32) po nedávných výrazných personálních změnách působit lépe nejen na hřišti, ale i v další oblastech.

LN: Kolik vážných problémů jste od svého prosincového příchodu na Spartu řešil?
Předně bych chtěl říct, že jsem moc rád, že pracujeme v týmu, kdy se na řešení problémů podílí celé vedení klubu. Problémů bylo docela dost, ale nic fatálního. Prostě běžné záležitosti. Nebylo třeba lehké postavit nový realizační tým za čtrnáct dní. Nechci podléhat iluzi, že je všechno v pohodě, ačkoliv se podařilo přivést všechny lidi, o které jsme stáli. Zatím se totiž nehrají mistrovské zápasy, to je na tomhle období to nejpozitivnější.

LN: Kdy došlo k rozhodnutí, že Sparta provede razantní změnu?
Sparta se začala točit v kole přes dílčí úspěchy, jakým byl narůstající počet bodů v ligové sezoně. Ale opakovaly se neúspěchy v evropských pohárech, které jsou pro Spartu klíčové. Posledním spouštěčem změn bylo loňské vyřazení od Vasluie v Evropské lize.

PSALI JSME:

LN: Bylo od srpna už neodvratné, že Jozef Chovanec skončí?
Směřovalo to k tomu a spíš se řešilo, jestli změna nastane po půl roce nebo až za rok.

LN: Jeho nástupcem se stal Jaroslav Hřebík, v realizačním týmu se objevila řada nových tváří. Je personální obměna v této chvíli už hotová?
Ještě neskončila – v první fázi se dotkla jen áčka. Teď si Jaroslav Hřebík bude dál vybírat své lidi u mládeže i béčka. Během jara si necháváme čas, abychom lépe poznali, jak tady věci fungují a až poté se bude rozhodovat o případných změnách.

LN: Jak hluboko se bude do fungování klubu zasahovat?
Dohodli jsme se na ukončení spolupráce třeba i s řidičem autobusu a už máme nového. Pro veřejnost jsou to neznámí lidé, ale to neznamená, že nejsou důležití. Potkávají se s hráči každý den a ovlivňují týmovou chemii. Považuji za nutné, aby vztahy fungovaly – na tom zakládáme náš pohled na fungování klubu.

LN: Jak reagovali na změny hráči? Nebyli z nich vyděšení?
Všechno se dopředu probíralo v médiích, takže na to byli připravení. Se staršími hráči jsme změny probrali už v průběhu prosince. Zatím jsme spokojení – všichni to vzali. Nikdo nepřišel s tím, že by chtěl ze Sparty odejít, protože není ochotný s někým spolupracovat.

LN: Jedním z úkolů je začít budovat návaznost v práci od mládežnických týmů až po áčko. Jak rychle se to může povést?
Není třeba počkat na další pětiletku, je to otázka nejbližších měsíců. Áčko už se přemístilo do tréninkového centra na Strahov, udělala se tam jedna velká kancelář, kde sedí společně trenéři áčka i rezervy. Tréninky mají áčko i béčko současně, stejně vypadají také tréninkové plány. Nestojí to prakticky žádné peníze, šlo jen o nastavení komunikace.

Fanoušci po smrti Lukáše Přibyla na Letné zapalují svíčky.

LN: Kdy poznají také diváci, že se něco změnilo? Už při prvním jarním zápase?
Snad ne výsledkově, chceme dál vyhrávat. Věřím, že uvidí Spartu mnohem progresivnější a agresivnější na hřišti. Vedení Sparty nebude diktovat trenérům, jak by měl zápas vypadat takticky, ale očekáváme od změn to samé, co diváci. Tedy větší emoce a skutečný zážitek.

LN: Půjde v budoucnu jen o výsledky na hřišti? Je součástí přeměny Sparty i snaha, aby vykazovala nejméně vyrovnaný rozpočet, což se v minulých letech nedařilo?
Majitel Sparty je připraven do klubu investovat jen do té míry, aby to nebyly vyhozené peníze, ale prostředky, které ji přivedou do Ligy mistrů. Sparta má za cíl mít vyrovnaný rozpočet s Ligou mistrů. Nemusíme prodávat hráče, abychom dostali rozpočet do plusu a rezignovat tím na sportovní úspěch. Ten je z našeho pohledu primární.

LN: Co tedy bude znamenat pro hospodaření Sparty, pokud nepostoupí do Ligy mistrů? 
Postup do Evropské ligy lze brát jako mírnou náhradu, která finančně částečně sezonu zachrání. Sparta je velmi stabilní klub a má silného majitele. Nestojí to tak, že bychom letos museli postoupit do Ligy mistrů, ale ve výhledu tří let tento cíl už splnit musíme.

LN: Je majitel připravený pokrýt ztrátu, pokud se do Ligy mistrů nepodaří dostat už letos?
Tak to není postavené. Sparta musí v následující sezoně postoupit do evropských pohárů. Jinak se bude řešit systém odměňování hráčů a dalších zaměstnanců. Pokud nepostoupíme do evropských pohárů, znamená to, že všichni odvádíme špatnou práci a nemůžeme za ni být královsky placení, když jinde stejné úkoly plní za zlomek toho, co si vydělají hráči tady.

LN: Šla by pak Sparta s rozpočtem dolů?
Čistě teoreticky to tak může být, pokud se zopakuje situace, jaká nastala loni s Vaslují. Sponzoři dávají na české poměry Spartě větší peníze, protože jako benefit očekávají i postup do evropských pohárů.

Lukáš Přibyl
Lukáš Přibyl, leden 2012

Lukáš Přibyl

LN: Pojďme k dalšímu tématu. Jak podle vás vypadá současná image Sparty u veřejnosti?
Na Spartu bylo nahlíženo, že se chová příliš arogantně a alibisticky a nestavěla se k problémům čelem. Tak to na mě působilo při pohledu zvenčí. Zevnitř vidím, že se tady dobře pracuje s fanoušky. V tom jsme krok před ostatními, ale ještě existují rezervy. Důležité je dostat na stadion lidi, které zajímá fotbal a dnes zůstávají doma. Víc než rodiny s dětmi. Můžeme pro ně vyčlenit jednu tribunu, ale není to cílová skupina, na kterou bychom se zaměřovali.

LN: Jak těžko se napravují následky loňské aféry, kdy si hráči Sparty povolaní do reprezentace oblékli při přípravném zápase cizí dresy, aby se zakrylo, že nejsou zranění?
Fanoušci Sparty drží s klubem, ale těžké je si to vyžehlit u běžného konzumenta sportovních zpráv. Ke Spartě přitáhla pozornost lidí, kteří se o ni běžně nezajímají. Působilo to hrozně negativně, z toho se nedá vymluvit. Žádná krizová komunikace nepomůže.

LN: Nešlo jen o situaci, jaká se stala, ale také o následnou reakci – Sparta přesvědčivě nevysvětlila, jak se událost odehrála a nezveřejnila ani výši pokuty, kterou potrestala Jozefa Chovance. Bude tomu v budoucnu jinak?
Rád bych, aby tomu tak bylo. Otevřená Sparta znamená, aby fanoušci měli co nejvíc informací, co se v klubu děje.

LN: V nově uzavíraných smlouvách už nic nebrání tomu, aby byly podobné informace dostupné?
Není v nich přesně specifikováno, že se pokuta nemůže zveřejnit, ale že podmínky smlouvy podléhají utajení. Vždy se to dá nějakým způsobem řešit, vždy záleží na dohodě. Nedovedu si představit, že by Sparta něco takového opakovala.

LN: Jak může vaši pozici ve Spartě ohrozit výsledek soudu, který vás loni nepravomocně odsoudil kvůli přestupům provedeným během vašeho působení v Bohemians 1905 k podmíněnému trestu i zákazu účasti ve statutárních orgánech společnosti?
Máme to už prodiskutováno. Vím, že bych všechno udělal znovu stejně a mám v tom tady všeobecnou podporu. Omezovalo by to mojí funkci v představenstvu, ale nikoliv v samotném klubu. Navíc věřím, že odvolání bude probíhat spravedlivěji než u první instance.

Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...