26. června 2015 6:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Postup? Pro řadu týmů spíše problém. Český fotbal nutně potřebuje revoluci

Hráči Žižkova oslavují branku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Žižkova oslavují branku | foto: MAFRA / Tomáš Krist

PRAHA Pro FAČR to měla být jen formalita. Asociace odebrala licenci pro nadcházející sezonu druhé fotbalové ligy Viktorii Žižkov a měla za ni najít náhradníka. Jenže nenašla.

Ze soutěže vedle Žižkova sestoupily Most a Kolín (poslední a předposlední celek), které nahradil vítěz MSFL Sigma Olomouc B a Vyšehrad, až třetí mužstvo tabulky ČFL. Suverénní král Bohemians Praha, druhé Domažlice i všechna ostatní družstva ČFL postup odmítly.

Kluby o něj zkrátka nestojí. Jev dříve jen výjimečný, v posledních letech bohužel běžný. Hrát FNL si žádá asi patnáctimilionový rozpočet, jenž je pro řadu z nich nedosažitelný.

Další příklad nevyrovnanosti podmínek FAČR a možností týmů byl k vidění také o úroveň výš: Varnsdorf kvůli nevyhovujícímu stadionu odmítl dokonce nejvyšší soutěž.

Postup by měl být ambicí, svátkem hráčů i fanoušků. Místo toho je problémem. Paradoxní situace jen odráží tristní stav českého fotbalu, který nutně potřebuje revoluci.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...