9. června 2011 17:22, aktualizováno  18:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Potrestali Olomouc. Za to, že nepřišli před komisi

Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala Olomouc pokutou 300 tisíc korun za neúčast tří předvolaných zástupců Sigmy trenéra Zdeňka Psotky, asistenta Martina Kotůlka a bývalého pokladníka Ladislava Římského na zasedání komise, která znovu otevřela kauzu údajné korupce v předloňském duelu posledního ligového kola s Bohemians Praha.

Disciplinárka zároveň Psotkovi, Kotůlkovi a šéfovi Olomouce Jaromíru Gajdovi zastavila výkon ve všech funkcích spojených s utkáními ČMFS a brankáři Petru Drobiszovi, který měl před dvěma lety údajně předat 300 tisíc korun hráčům Bohemians, zastavila závodní činnost. V kauze by měla definitivně rozhodnout na mimořádném zasedání 27. června, čtyři dny poté, co proběhne další soudní líčení v Olomouci.

Pokud se Sigmě prokáže vina, v krajním případě může být vyloučena z ligy. Komise otevřela kauzu na základě svědectví bývalého sportovního ředitele Sigmy Jiřího Kubíčka, který v minulém týdnu obvinil ze zosnování celé aféry Psotku a Gajdu. Své tvrzení doložil nahrávkou rozhovoru s Římským, který na ní hovoří o machinacích s penězi. Komise předvolala na zasedání Kubíčka, právníka Ondřeje Lněničku a olomoucké zástupce Gajdu, Psotka, Kotůlka a Římského.

Jaromír Gajda, ředitel Olomouce.

Poslední tři zmínění nedorazili s tím, že nechtějí narušovat probíhající soudní líčení, disciplinárka ale jejich omluvu nepřijala. "ČMFS jako občanské sdružení a jeho disciplinárka jsou absolutně nezávislé na tom, jak probíhá trestní řízení. Naše rozhodnutí a případně rozhodnutí soudu jsou nezávislá rozhodnutí. Samozřejmě logika velí, že pokud jde o stejný skutek, tak by rozhodnutí mělo dopadnout stejně," řekl na tiskové konferenci předseda komise Jiří Golda.

Neúčast olomouckých zástupců ho velmi naštvala. "To si za dobu fungování disciplinární komise pod mým vedením nikdo nedovolil. Je absolutně nepřípustné, aby si klub, jeho funkcionáři nebo hráči určovali, kdy budou a nebudou chodit na disciplinárku. Je to první takový případ, pokuta je jasným signálem, že si to nikdo nemůže dovolit," podotkl Golda. Okresní soud podle něj požádal disciplinárku, aby předtím, než proběhne 23. června další líčení, nevyslýchala zainteresované osoby a kauzu neuzavírala.

"Byla to jakási gentlemanská žádost, která nebyla právně závazná," podotkl Golda. "Respektovali jsme to v tom ohledu, že jsme na pana Gajdu nijak netlačili, mluvili jsme v obecné rovině a o nových důkazech, které chce Sigma předložit soudu, jsme se nebavili. I pan Kubíček jen zopakoval to, co řekl minulý týden před soudem," uvedl Golda, kterého ale žádost od soudu nemile překvapila.

Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS.

"Nelíbí se mi, že se na nás někdo snaží různými kanály tlačit a posouvat to ve svém zájmu. Nedáme na to, budeme rozhodovat podle vlastního rozumu," řekl předseda komise. Lněničku komise vyslechla proto, že za ním údajně přišel šéf Bohemians Praha Karel Kapr s třistatisícovým úplatkem od Drobisze a žádal ho, aby částku převzal do úschovy. Lněnička komisi řekl, že to odmítl. Podle Goldy je disciplinárka připravena kauzu uzavřít i v případě, že soud 23. června nerozhodne.

Aféru hodlá posuzovat podobně jako loni, kdy již v případu potrestala Bohemians Praha. V trestu se tehdy promítlo i nenastoupení střížkovského celku v duelu s Bohemians 1905. "Panu Kaprovi jsme taky dali několik šancí, aby přinesl důkazy. Sešli jsme se dvakrát třikrát, pak nám došla trpělivost. V tomhle případě budeme postupovat stejně," řekl Golda.

Jiří Kubíček.

"Jsem zvědavý, jaké důkazy Olomouc přinese a jak budou schopni vysvětlit tu nahrávku. Nenecháme se rozhodně zatáhnout do bažiny, aby se to táhlo tři čtyři měsíce a předvolávali 14, 17, 30 svědků. My prostě rozhodneme 27. června," dodal Golda. Pokud by se Olomouci vina prokázala, mohla by být v krajním případě vyloučena z nejvyšší soutěže. Losování nového ligového ročníku má proběhnout 24. června. V případě, že by komise potrestala Hanáky sestupem později, dostal by se do ligy třetí tým z druhé nejvyšší soutěže.

Je však pravděpodobné, že by se los soutěže mohl odložit až na termín po rozhodnutí disciplinární komise. V takovém případě by mohlo při vyloučení Olomouce z ligy zůstat mezi elitou sestupující Brno.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEM TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč