Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potrestaný fotbalista Šimunič se pustil do boje s FIFA

Sport

  8:00
S novináři nehovoří, nicméně jeden krok už podnikl. Chorvatský fotbalový reprezentant Josip Šimunič, kterého Mezinárodní fotbalová federace FIFA kvůli skandování ustašovského pozdravu po baráži s Islandem potrestala zákazem startů na deset zápasů, si najal advokáta. Jeho prostřednictvím se hodlá bránit.

Fotbalista Šimunič. foto: Foto: Getty Images

Šimunič se k trestu stále nevyjadřuje, nicméně podle záhřebského deníku Jutarnji list jej rozhodnutí FIFA velmi zklamalo. "Takový trest vůbec nečekal. Rozhodně ne takový, který by mu zabránil v účasti na mistrovství světa v Brazílii, jež by bylo jeho třetím šampionátem. Do té doby, než se dozvěděl o trestu, věřil, že podobné úvahy jsou jen spekukacemi," citoval deník jednoho z přátel Šimuniče. "Od pondělního večera nemyslí na nic jiného než že se odvolá," dodal zdroj.

A advokát pětatřicetiletého stopera tak již učinil. "Poslali jsem na adresu FIFA odvolání, v němž požadujeme vysvětlení tak vysokého trestu a k tomu zaplacení pokuty 30 000 švýcarských franků. Rovněž jsem požádal o nahlédnutí do spisu, protože mě zajímá, kdo projednávání všeho inicioval. Existuje víc argumentů, jimiž lze rozhodnutí FIFA zpochybnit, a aspoň čtyři z nich jsou velmi důležité," citovala chorvatská tisková agentura HINA právníka Davora Prtenjaču.

O zmíněných argumentech hovořit nechtěl. "Musíme je do sídla FIFA poslat do týdne. Potom se o nich dozví i veřejnost. Teď přemýšlíme o tom, jak bitvu s FIFA rozhodnout v náš prospěch," uvedl advokát žijící u Stuttgartu.

Chorvatský stoper je první

Podle deníku Jutarnji list se stal Šimunič jakýmsi pokusným králíkem. Za jeho trest může nejvíc květnové 63. zasedání FIFA na Mauriciu. Tam byla schválena "Rezoluce o boji proti rasismu a diskriminaci", podle níž byla vyhlášena nulová tolerance proti podobným hříšníkům.

Po schválení této rezoluce si jako první řekla o trest Ukrajina, jejíž fanoušci při zářijovém utkání proti San Marinu napodobováním opice uráželi vlastního hráče brazilského původu Edmara. Ukrajina tak bude muset první domácí zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2018 odehrát bez diváků, tamní federace navíc musela zaplatit pokutu 45 000 švýcarských franků.

V říjnu byly potrestány chorvatský (35 000 franků) a řecký fotbalový svaz (30 000). První kvůli ustašovskému salutování fanoušků při utkání s Belgií, druhý kvůli krajně pravicovým transparentům při zápase se Slovenskem.

Ve čtvrtek potrestala FIFA Řecko pokutou 100 tisíc švýcarský franků za hajlování fanoušků při řecké hymně před barážovým zápasem s Rumunskem. Nevhodného chování se dopustili 15. listopadu v Pireu také příznivci hostů a FIFA za to udělila Rumunsku pokutu 50 tisíc švýcarských franků.

Fotbalista italského Lazia Řím Paolo di Canio v roce 2005 v několika ligových zápasech pozdravil příznivce svého klubu nacistickým způsobem - zdviženou pravou rukou. Po derby s AS Řím mu italský tak svaz zastavil činnost na jedno utkání a hráč musel zaplatit pokutu 10 000 eur.

"Kdyby Šimunič skandoval po zápase s Islandem fašistický pozdrav o rok dřív, trest by byl podstatně nižší. Jenže časy, kdy třeba v roce 1938 Anglický fotbalový svaz nařídil svým hráčům, aby při přátelském utkání s Německem v Berlíně na znamení úcty k soupeři pozdravili diváky zdviženou pravicí, jsou už dávno pryč. Šimunič tak vstupuje do historie jako první fotbalista, na kterém FIFA začala testovat svoji nulovou toleranci," uzavřel komentátor listu Sportske novosti.

Příští dny ukáží, zda Šimunič a jeho právník mají vůbec nějakou šanci.

Mohlo by vás zajímat