Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Slavia Praha, 23. prosince 2020 v Plzni. Vlevo střelec Nicolae Stanciu ze Slavie se raduje z gólu, vpravo je brankář Plzně Jindřich Staněk. | foto: ČTK

Vedoucí Slavia veze z Plzně všechny body, Západočeši padli na devátou pozici. Šlágr kola rozhodl povedený volej

•   17:06aktualizováno  19:13
Plzeň - Fotbalisté Slavie vyhráli v závěrečném utkání podzimní části první ligy v Plzni 1:0. Šlágr 14. kola rozhodl v 26. minutě Nicolae Stanciu. Obhájce trofeje jako jediný nadále drží neporazitelnost v ligové sezoně, v nejvyšší soutěži neprohrál 25 utkání po sobě a vede neúplnou tabulku o šest bodů. Viktoria prohrála počtvrté z posledních pěti kol a přezimuje na deváté příčce, což je její nejhorší umístění po podzimu od sezony 2006/07. Na Pražany ztrácí 15 bodů.

14. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 26. Stanciu. Rozhodčí: Pechanec - Paták, Hájek - Orel (video). ŽK: Bucha, Kalvach, Alvir, Limberský, Hejda - Bořil, Provod, Masopust. Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Staněk - Pernica (85. Alvir), Hejda, Brabec, Limberský (90. Kovařík) - Bucha, Kalvach, Čermák (90. Kaša) - Mihálik, Ondrášek (74. Beauguel), Ba Loua (85. Káčer). Trenér: Guľa.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Zima, Bořil - Stanciu, Oscar (90. Karafiát) - Sima, Lingr (72. Traoré), Provod (90.+5 Malinský) - Kuchta (72. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Podzimní část první ligy skončila poprvé v historii pouhý den před Štědrým večerem vinou měsíční přestávky, která kvůli koronavirové situaci v zemi přerušila nejvyšší soutěž od října do listopadu. Do hlediště kvůli opatřením proti covidu-19 nadále nemohou fanoušci.

Zatímco Slavia nastoupila v očekávané sestavě, plzeňský trenér Guľa, jehož pozice může být v ohrožení, udělal několik vynucených změn. Ze zdravotních důvodů scházeli brankář Hruška s Kayambou, kvůli vyloučení pak nemohl hrát Havel. Do základní sestavy se dostali Mihálik, Pernica a Ondrášek a gólman Staněk, jenž chytal poprvé v sezoně.

Západočeši navzdory změnám předvedli v první půli lepší výkon než na Slovácku, kde o víkendu utrpěli debakl 0:4, a v úvodním dějství dokonce více drželi míč. Ve 12. minutě na chvíli domácím zatrnulo, když se šel sudí Pechanec k videu podívat na zákrok bývalého slávisty Buchy na Lingra, ale červenou kartu domácímu záložníkovi nakonec neukázal.

První gólovou šanci měli v 18. minutě Pražané. Masopust našel z pravé strany na zadní tyči Kuchtu, ale ten z několika kroků přestřelil. O čtyři minuty později podržel Slavii brankář Kolář, který vyrazil míč po Čermákově hlavičce zblízka.

Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Slavia Praha, 23....
Adrián Guľa v utkání proti Slavii.

Viktorii přišla neproměněná šance draho v 26. minutě. Kuchtův polovysoký centr z pravé strany napálil z voleje Stanciu a technickou křížnou střelou placírkou k tyči otevřel skóre.

Rumunský záložník se mohl pět minut před pauzou prosadit podruhé, ale tentokrát domácí brankář proti jeho pokusu ze strany zasáhl. Další Stanciuova střela v 54. minutě pak skončila těsně vedle.

Ještě větší šanci měl po hodině Sima, sám před Staňkem ale zamířil mimo a svůj osmý gól v ligové sezoně nepřidal. Hosty málem ihned stihl trest, Mihálik však v 62. minutě v gólové možnosti vystřelil vedle.

Pražané závěr kontrolovali a nepouštěli domácí do šancí. V 82. minutě Masopustovu střelu vyrazil Staněk, ale hosty už to nemuselo mrzet. Plzeň porazili počtvrté z posledních pěti zápasů a čtyřikrát za sebou s ní neinkasovali.

Boleslav nadále tápe

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 2:3 (1:1)

Branky: 20. Jiří Klíma, 86. Škoda - 34. Kliment, 75. Jurečka, 80. Daníček z pen. Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Vodrážka - Adam (video). ŽK: Mazáň, Jiří Klíma, Túlio, Mikulec - Tomič. Bez diváků.

Sestavy:

M. Boleslav: Mikulec - Tatajev, Šimek, Křapka - Fulnek (85. Langhamer), Túlio, Budínský, Mareš (70. Janošek), Mazáň - Graiciar (76. Škoda), Jiří Klíma (70. Drchal). Trenér: Jarolím.

Slovácko: Nemrava - Šimko (62. Reinberk), Hofmann, Kadlec, Daníček - Havlík, Sadílek - Petržela (62. Jurečka), Kohút (81. Kubala), Navrátil (81. Srubek) - Kliment (70. Tomič). Trenér: Svědík.

Zápas 14. kola gólově otevřel boleslavský Jiří Klíma, ještě v prvním poločase odpověděl Jan Kliment a po změně stran otočili skóre střídající Václav Jurečka a Vlastimil Daníček z penalty. Další náhradník Michal Škoda už jenom zmírnil domácí porážku.

Slovácko, povzbuzené suverénním domácím triumfem 4:0 nad Plzní, začalo aktivněji. Nejnebezpečnější byla Kohútova střela zpoza šestnáctky, která proletěla kousek nad břevnem.

Mladoboleslavští ve 20. minutě hned první velkou šanci proměnili. Na Marešův centr si naběhl Jiří Klíma a zblízka snadno skóroval. Za necelou čtvrthodinu vyrovnal Kliment, který po Navrátilově nákopu z vlastní poloviny z úhlu přehodil Mikulce. Domácí brankář ještě v závěru první půle zastavil Kohútovu ránu.

Po hodině hry se z rohového kopu znovu prosadil Jiří Klíma, ale sudí Petřík po konzultaci s videorozhodčím gól neuznal kvůli ofsajdu. Poté převzalo iniciativu Slovácko. V 75. minutě po Sadílkově centru skóroval Jurečka umístěnou hlavičkou a za pět minut bylo pro Boleslav ještě hůř. Mikulec v šestnáctce fauloval Tomiče a nařízenou penaltu proměnil kapitán Daníček.

Mužstvo z Uherského Hradiště v lize vyhrálo v Mladé Boleslavi poprvé od roku 2010 a po devíti zápasech.

Ostatní výsledky 14.kola:

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava
0:1 (0:1).

Branka: 39. De Azevedo z pen. Rozhodčí: Berka - Horák, Hurych - Lerch (video). ŽK: Vintr, Fousek, Hlavica - Kaloč. Bez diváků.

Fastav Zlín - FK Teplice 2:3 (1:2)

Branky: 31. a 67. Janetzký - 8. a 45.+3 Mareš, 75. Radosta. Rozhodčí: Machálek - Dresler, Bureš - Marek (video). ŽK: Jawa, Vraštil, Čanturišvili, Buchta - Jukl, Moulis, Mareš, Diviš. Bez diváků.

MFK Karviná - FK Pardubice 0:2 (0:1)

Branky: 13. Petráň, 72. Huf. Rozhodčí: Zelinka - Kotalík, Pečenka. ŽK: Dramé, Mangabeira - Cadu, Čelůstka. Bez diváků.