Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pozastavené dotace pralesní fotbal nezničí. Mohou ovšem zapříčinit odliv dětí

Kluby z nižších fotbalových soutěží přemýšlejí, jak by přežily bez dotací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kluby z nižších fotbalových soutěží přemýšlejí, jak by přežily bez dotací. | foto: MAFRA

PRAHA Fotbalové oddíly letos dosud marně čekají na finance z ministerstva školství. Peníze určené na sportování dětí a mládeže by sice v nadcházejících týdnech měly obdržet, investiční dotace se však na jejich účtech kvůli dotační kauze zatím neobjeví a není jisté, jestli se tak vůbec stane. Výpadek prostředků určených na zkvalitňování sportovních zázemí by přitom mohl mít v budoucnu za následek odliv dětí z menších klubů.

Ministryně školství Kateřina Valachová v úterý prohlásila, že kvůli dotační kauze, v níž je mimo jiné mezi obviněnými i fotbalová asociace (FAČR), pozastaví poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Těm letos ministerstvo dosud nevyplatilo ani korunu.

Veškeré žádosti bude resort vyhodnocovat znovu, přičemž FAČR bude mít podle Valachové velký problém dotace získat. „Není možné garantovat, že jim finanční prostředky poplynou,“ uvedla na úterní tiskové konferenci.

Ministryně zároveň ujistila, že opatření se nedotkne financí pro sportování dětí a mládeže, které resort uvolní v následujících týdnech. Její slova však vyvolala otázku, nakolik by se zastavení přísunu peněz do fotbalu dotklo menších oddílů, které za sebou nemají velké sponzory. Zástupci klubů z regionálních soutěží se shodují, že absence financí z ministerstva by jejich chod ztížila, na existenci by je ovšem neohrozila.

„Převážná část rozpočtu to není, jde zhruba o čtvrtinu, ale každá koruna se hodí,“ glosuje Pavel Šlosar, jednatel Sokola Hukvaldy, klubu hrajícího frýdecko-místecký okresní přebor. V podobném duchu hovoří i Stanislav Suchý, předseda Baníku Union Nové Sedlo na Karlovarsku.

„Většinu našeho rozpočtu tvoří peníze od sponzorů a města. Finance od fotbalové asociace dostáváme, nejde ovšem o dotace, ale příspěvky,“ říká Suchý s tím, že tyto peníze představují zhruba desetinu finančních prostředků, s nimiž oddíl nakládá.

„Pokud nebudeme mít kvalitní plochy a vybavení, děti nebudou chodit“

Fotbalové kluby totiž za každého svého hráče platí jednou ročně členský příspěvek ve výši dvě stě korun, z něhož jim asociace později vrací 40 procent. V případě členů mladších osmnácti let, se jedná o částku poloviční, z níž oddíly inkasují zpět dokonce 90 procent. Tyto navrácené příspěvky, které na klubové účty přicházejí zpravidla koncem dubna, bývají primárně vyčleněny na vyplácení rozhodčích. Ani ty však kluby doposud nedostaly.

„Zatím to funguje tak, že to dáváme ze svého. Uvidíme, co bude. Doufám, že něco pošlou, otázkou zůstává kolik,“ říká Šlosar. Stejně jako o dotace na mládež ani o tyto peníze by oddíly přijít neměly.

Fotbal v nižších regionálních soutěžích.

Fotbal v nižších regionálních soutěžích - ilustrační foto.

Poněkud komplikovanější je situace ohledně investičních dotací, o něž žádají s cílem zkvalitnit svá zázemí. Ministerstvo školství totiž investiční program, jehož se aktuální kauza kolem fotbalové asociace týká, zruší a připraví program nový, což nějaký čas potrvá. O již schválených dotacích navíc bude rozhodovat znovu.

„Žádali jsme o dotaci na částečnou rekonstrukci hřiště, jeho zapískování. Kdyby nyní nedorazila, rekonstrukce by sice proběhla, zaplatili bychom ji z našeho rozpočtu, ale už bychom nemohli moct nakoupit jiné vybavení,“ popisuje předseda Hejnice v Libereckém kraji Milan Pecháček. Taková situace by klub podle něj nepoložila, podstatná je ale prý každá koruna.

Několik grantů ministerstva školství využívají v posledních letech také v pražské Čechii Smíchov. „Platíme z nich třeba trenéry. Kdyby letos žádný grant nepřišel, znamená to, že je na ně mít nebudeme,“ komentuje předseda Miloslav Mrštík. Ročně se podle něj jedná přibližně o 300 až 400 tisíc korun, které by klubu bez sponzorů, jenž má kromě toho příjmy pouze z pronájmu a hráčských příspěvků, chyběly.

Podle něj by sice mohli dál fungovat i bez grantů, ovšem na úkor kvality. „Pokud nebudeme mít kvalitní plochy, trenéry a míče, děti k nám nebudou chodit,“ říká Mrštík. „Rok či dva přežijeme, ale není to na dlouhodobé fungování,“ domnívá se.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...