Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal čeká revoluce: branková technologie

Sport

  17:46
BAGSHOT - Komise pravidel fotbalu IFAB schválila na svém dnešním zasedání v Británii zavedení technologie, která bude hlídat, zda míč přešel brankovou čáru celým svým objemem. Systém bude vybrán v červenci, přičemž se rozhodne mezi "Jestřábím okem", známým především z tenisu, a německo-dánskou technologií GoalRef.

Německo - Anglie (Rooney po neuznaném gólu) foto: Reuters

Poprvé by vítězný systém mohl být v akci na prosincovém mistrovství světa klubů v Japonsku, posléze FIFA počítá s jeho nasazením na Poháru konfederace v příštím roce a na MS 2014 v Brazílii.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O možném zavedení technologie při řešení sporných momentů se hovořilo už řadu let, předseda FIFA Sepp Blatter se ale novince dlouho bránil s vysvětlením, že lidský faktor je nedílnou součástí fotbalu. Argumentoval i tím, že se všude musí hrát podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti nové techniky nešlo.

Po předloňském mistrovství světa ale Blatter změnil názor. Donutila ho k tomu především fatální chyba rozhodčích, kteří v utkání Anglie s Německem neuznali Franku Lampardovi regulérní gól, při němž se míč zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště. Angličané následně z turnaje vypadli.

Německo - Anglie (neuznaný gól)

Neuznaný gól ze zápasu Anglie - Německo

Před dnešním zasedáním IFAB Blatter prohlásil, že už se podobného omylu na světovém šampionátu nechce dožít. Osmičlenná komise pravidlo v principu schválila a z osmi testovaných technologií vybrala dvě, které bude dál zkoušet. Jestřábí oko používá k určení polohy míče systém kamer, zatímco technologie GoalRef pracuje se speciálním míčem a magnetickým polem.

IFAB rovněž povolila muslimským fotbalistkám hrát s hidžábem, tradičním šátkem zakrývajícím vlasy, krk a někdy i poprsí. Zelenou dostalo také používání spreje, kterým sudí vyznačí postavení zdi při volném kopu; čára nastříkaná na trávník zakrátko zmizí. Naopak neprošel návrh na možné střídání čtvrtého hráče během prodloužení.

Dále se bude diskutovat o "trojím trestu", který hráči hrozí při faulu nebo hraní rukou v pokutovém území. Spolu s nařízenou penaltou totiž obvykle dostane i červenou kartu za zmaření brankové příležitosti a po vyloučení má automaticky zastavenou činnost na další zápas.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat