Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právník ENICu: Dohoda je nutná, jinak Slavia zanikne

Sport

  15:00
PRAHA - Nad Českem včera zářila modrá obloha, jen kolem Slavie se stále vznášela hustá mlha. Ani víkendová jednání nepřinesla zvrat ve snaze vyvést tradiční fotbalový klub z existenční krize.

Právník Pavel Pražák (vlevo) a zástupci fotbalového klubu Slavia Praha - generální ředitel Slavie Miroslav Platil (druhý zleva), údajný majitel klubu Antonín Franc a výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda. foto: ČTK

Alespoň jedna věc je jasná. Společnost Natland Group, která vyjednává o vstupu do Slavie, musí uzavřít dohodu nejen se současnými vlastníky klubu, za něž vystupuje Antonín Franc. Nutností pro ní zůstává také najít společnou řeč se společnostmi ENIC a DCL.

Pro připomenutí: ENIC měl ve Slavii až do roku 2008 majoritní akciový podíl, po valné hromadě o něj tehdy přišel kvůli navýšení základního jmění o částky za pojištění hráčů – podle zástupců ENIC se tak stalo protiprávně a ve věci probíhá několik soudních sporů.

Kromě toho musí Slavia okamžitě zaplatit zhruba 106 milionů korun,

Ligový zápas Slavie nebude v televizi

Zápas fotbalistů Brna a Českých Budějovic v 28. kole první ligy se místo neděle uskuteční až v pondělí 16. května od 18.30.

Česká televize ho totiž zařadila do vysílání programu ČT4 místo duelu Slavie s Příbramí, který se bude hrát buď před prázdným hledištěm, nebo mimo Prahu.

"Protože se očekává, jaký vynese disciplinární komise kvůli nedohrání pohárového utkání s Olomoucí pro Slavii trest, televize nemohla otálet a musela zařadit jiný zápas," řekl dnes ČTK ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas.

které jí ENIC půjčil. Britská společnost postoupila tuto významnou pohledávku firmě Debt Collect London (DCL).

Bez dohody se zmíněnými subjekty Slavia těžko přesvědčí fotbalový svaz v odvolacím řízení, že by měla nárok na profesionální licenci, kterou minulý týden nezískala. Alespoň to tvrdí právní zástupce společností ENIC a DCL Petr Slach. "Je to nezbytné. Jsme schopni jednat okamžitě, pokud někdo předloží smysluplnou, důvěryhodnou a realizovatelnou nabídku," řekl LN Slach.

V opačném případě by následoval téměř jistě krach Slavie. "Primárně se soustředíme na dohodu a jsme ochotni jí maximálně napomoci. Je však naprosto zřejmé, že by Slavia v případě pádu do třetí ligy zanikla v té podobě, v jaké ji známe," předpokládá Slach další vývoj.

Natland: Jednáme se všemi

Řešení musí přijít rychle. Slavii už běží týdenní lhůta, během níž by měla kvůli licenci podat odvolání, potom bude mít pět dní na dodání potřebných podkladů. Natland Group už navázal kontakt se zástupci ENICu, v pátek došlo k první informativní schůzce. Z postoje zástupců Natlandu však nešlo vyčíst ochotu uznat nároky ENIC na podíl ve Slavii. "Během jednání jsme nepokročili tak daleko, jen jsme opačnou stranu nechali vysvětlit její ambice. Myslím si, že Natland nebude předkládat vlastní nabídku," odhaduje Slach.

Jak přesně vypadá záměr Natlandu, nešlo přesně dešifrovat. "Chceme jednat se všemi partnery, kteří jsou pro řešení situace ve Slavii důležití. To znamená s ENIC, věřiteli Slavie i fanoušky. Další prohlášení vydáme v úterý," říká mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Kromě toho však ENIC eviduje i jiného zájemce, který má zájem jeho vztahy se Slavií řešit. "Minulý týden v úterý jsme dostali i jednu konkrétní nabídku," prozrazuje Slach. Kdo za ní stojí, už neupřesnil, ani není zřejmé, jestli stejná skupina usiluje i o vstup do Slavie. "Její součástí však nebyl Natland."

Jakou podmínku si podle Slacha neznámá skupina potenciálních investorů klade? "Spočívá v komplexnosti řešení situace ve Slavii. My máme svoje akcie, ale někdo další tvrdí, že má zase jiné akcie. Je potřebné u všech vyjasnit situaci. K dohodě by mělo dojít v tomto týdnu, i když už měla být hotová mnohem dřív."

Jasná kontumace: Slavia prohrála 0:3

Jak rozhodl šéf ligy
Úvodní semifinále Ondrášovka Cupu mezi Slavií a Olomoucí, které v Edenu skončilo o poločase po výtržnostech fanoušků, bylo podle očekávání kontumováno. Domácí klub půjde do zítřejší odvety s porážkou 0:3. Verdikt oznámil předseda soutěžního úseku Ivo Lubas. Případ bude ve čtvrtek ještě posuzovat disciplinární komise, která může Slavii zavřít stadion a udělit až desetimilionovou pokutu.

Zdůvodnění šéfa ligy
Svazové normy jiné možnosti než zvolené řešení nenabízely. "Na utkání jsem byl osobně svědkem všech událostí, ale musel jsem prostudovat všechny dostupné zápisy o utkání. Je pravda, že kontumace byla ve hře od první chvíle," řekl ČTK Lubas.

Reakce Slavie
Vedení vršovického klubu se k verdiktu nevyjádřilo. Podle informací ČTK se ale velmi pravděpodobně neodvolá.

Kontumace v poháru? V závěrečných kolech výjimka
V Česku se dosud kontumovaly zápasy několikrát v první lize, ale v domácím poháru jde v tak pokročilé fázi o první případ. Naposledy bylo skóre administrativně upraveno po utkání předkola Nový Jičín – Fulnek, a to v neprospěch hostů, kteří neuhradili řídící komisi ČMFS finanční obnos za odstoupení z MSFL.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...