16. června 2008 13:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Překoná někdo někdy Kollera?

Dvě loučící se legendy českého fotbalu, trenér Brückner a útočník Koller | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě loučící se legendy českého fotbalu, trenér Brückner a útočník Koller | foto: ČTK

PRAHA Nejlepší reprezentační střelec Koller odchází z áčka s 55 góly.

Před dvanácti lety odcházel fotbalista Jan Koller ze Sparty jako nadbytečný hráč a na jeho další úžasnou kariéru by tehdy
snad nikdo nevsadil ani halíř. Z vysmívaného nemotory se přesto nakonec stal obávaný útočník a historicky nejlepší střelec české reprezentace.

Na hřišti nepřehlédnutelný, pětatřicetiletý obr ukončil své působení v národním mužstvu s vizitkou 90 odehraných zápasů a 55 vstřelených gólů. Více branek žádný z českých a československých reprezentantů nedal. Druhý v historickém pořadí Antonín Puč zaznamenal v meziválečném období o 20 gólů méně.

Kollerův dobře známý pohádkový příběh nemá v dnešní době obdoby. Fotbal začal hrát v jihočeské Smetanově Lhotě, ze dne na den se pak ale bez jakékoliv speciální průpravy ocitl ve Spartě, která si ho původně vyhlédla pro své "béčko". Prosadil se sice do prvního týmu, ale na Letné si prošel očistcem. "Kolohnát" byla nejjemnější z urážek, které od diváků slýchával.

Další plány s ním nemělo ani klubové vedení a v roce 1996 Kollera "odložilo" za 200.000 německých marek do belgického Lokerenu. A právě v tomto provinčním klubu se začala rodit jeho příští pověst stěží uhlídatelného snajpra. Zájem slavných oddílů na sebe nenechal dlouho čekat: Koller přestoupil do Anderlechtu, v jehož barvách byl vyhlášen nejlepším fotbalistou soutěže, aby se po dvou sezonách stěhoval do Borussie Dortmund. Zde vytvořil populární dvojičku s Tomášem Rosickým, která pomohla Borussii nejen k mistrovskému titulu, ale i do finále Poháru UEFA. Před odchodem do Norimberka hrál ještě půldruhé sezony za Monako.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz