Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Překonat Fergusona? Nemožné. I když... třeba to jednou dokáže syn

Darren a Alex Ferguson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darren a Alex Ferguson. | foto: Reprofoto

LONDÝN Dva dny po nástupu do funkce se uvedl v listopadu 1986 výsledkem, kterým nikoho neoslnil – porážkou s Oxford United 0:2. Asi nikdo se tehdy neodvážil předvídat, že do Manchesteru United přišel trenér, který se bude absolutně vymykat ze všech měřítek ještě o 24 let později.

Alex Ferguson o víkendu překonal poslední dosud nedostižnou legendu. United vede už víc než 8810 dní, tedy déle než Matt Busby. Trenér, kterému před stadionem Old Trafford postavili sochu, zůstává v historických statistikách nyní až za ním. "Je jisté, že Fergusonovo působení v Manchesteru už nebude nikým překonáno," citovala agentura Reuters Richarda Bevana, který v Anglii řídí trenérskou asociaci.

Rok 2010 v obrazech

Srovnání se lze jen těžko vyhnout. Je však nutné připomenout, že nebýt Busbyho, nebylo by ani Fergusonovy éry. Společně s bývalým vynikajícím hráčem Bobbym Charltonem se oba ocitli ve vedení United na konci osmdesátých let a jako první poznali, že s Fergusonem má smysl mít trpělivost. "Rozuměli tomu, jaká je role manažera v podmínkách Manchesteru United," ocenil Ferguson s odstupem jejich roli.

PO KLIKNUTÍ SE GRAFIKA ZVĚTŠÍ
Grafika_Ferguson

"Sir Matt mi dal také nejdůležitější radu: nikdy si nečti, co o tobě píšou v novinách." Na jejich stránkách převažovaly dlouho rozpaky. Na první trofej čekali fanoušci United s Fergusonem víc než tři roky, na první titul v anglické lize dokonce dvakrát tolik. Potom ale následovaly dvě dekády, kdy se o pozici neochvějného bosse z Old Trafford vůbec nepochybovalo. Vůči trenérovi, který je podepsaný pod ziskem 26 trofejí, by si to nikdo nedovolil.

Důchod vytrvale odmítá
Bez ohledu na překonání milníku Ferguson staví Busbyho stále před sebe, protože jeho slavný předchůdce v padesátých letech vytvořil úplně nový tým po letecké havárii v Mnichově, při které osm hráčů zahynulo. "Nic tak hrozného mě nepotkalo. Oba se lišíme i povahově, sir Matt působil mnohem klidnějším dojmem, máme rozdílné osobnosti. Spojuje nás, že jsme oba Skotové, takže chceme vést za každých okolností nejlépší práci."

Darren a Alex Ferguson.

Porovnání mezi oběma velikány je obtížné, poměry v celém fotbalovém světě se zásadně změnily. "Busby měl na rozhodnutí plno času, Ferguson někdy musí volit během několika sekund. K tomu musí udržet na uzdě ega fotbalistů, z nichž jsou dnes milionáři," porovnal rozdíly Charlton jako přímý svědek rozdílných období. Během Fergusonova působení se vystřídalo v rudém dresu několik generací mimořádných hráčů.

Na první pohled se zdálo, že bez Robsona, Cantony, Beckhama, Keana či Ronalda už kouzlo United musí pominout. Omyl – jedna z podstatných částí Fergusonova mistrovství spočívá vtom, že se nemýlí a vždy dokáže najít správné řešení a stvoří silný tým. Pořád dokola. V návykovém koloběhu ještě chce Ferguson nějaký čas vydržet, i když původně naznačoval, že se příští rok chystá do důchodu.

"Nebojte se, vždycky můžu změnit názor," dal nedávno najevo. Problémem je, že vlastně není jasné, kdo je schopný navázat na jeho mimořádné dílo. Při troše fantazie by nástupnictví mohlo zůstat v rodině. Fergusonův syn Darren dokázal vytáhnout během dvou sezon Petersborough United ze čtvrté do druhé ligy. Geny se prostě těžko zapírají.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.