Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překonat Fergusona? Nemožné. I když... třeba to jednou dokáže syn

Sport

  8:00
LONDÝN - Dva dny po nástupu do funkce se uvedl v listopadu 1986 výsledkem, kterým nikoho neoslnil – porážkou s Oxford United 0:2. Asi nikdo se tehdy neodvážil předvídat, že do Manchesteru United přišel trenér, který se bude absolutně vymykat ze všech měřítek ještě o 24 let později.

Darren a Alex Ferguson. foto: Reprofoto

Alex Ferguson o víkendu překonal poslední dosud nedostižnou legendu. United vede už víc než 8810 dní, tedy déle než Matt Busby. Trenér, kterému před stadionem Old Trafford postavili sochu, zůstává v historických statistikách nyní až za ním. "Je jisté, že Fergusonovo působení v Manchesteru už nebude nikým překonáno," citovala agentura Reuters Richarda Bevana, který v Anglii řídí trenérskou asociaci.

Rok 2010 v obrazech

Srovnání se lze jen těžko vyhnout. Je však nutné připomenout, že nebýt Busbyho, nebylo by ani Fergusonovy éry. Společně s bývalým vynikajícím hráčem Bobbym Charltonem se oba ocitli ve vedení United na konci osmdesátých let a jako první poznali, že s Fergusonem má smysl mít trpělivost. "Rozuměli tomu, jaká je role manažera v podmínkách Manchesteru United," ocenil Ferguson s odstupem jejich roli.

PO KLIKNUTÍ SE GRAFIKA ZVĚTŠÍ
Grafika_Ferguson

"Sir Matt mi dal také nejdůležitější radu: nikdy si nečti, co o tobě píšou v novinách." Na jejich stránkách převažovaly dlouho rozpaky. Na první trofej čekali fanoušci United s Fergusonem víc než tři roky, na první titul v anglické lize dokonce dvakrát tolik. Potom ale následovaly dvě dekády, kdy se o pozici neochvějného bosse z Old Trafford vůbec nepochybovalo. Vůči trenérovi, který je podepsaný pod ziskem 26 trofejí, by si to nikdo nedovolil.

Důchod vytrvale odmítá
Bez ohledu na překonání milníku Ferguson staví Busbyho stále před sebe, protože jeho slavný předchůdce v padesátých letech vytvořil úplně nový tým po letecké havárii v Mnichově, při které osm hráčů zahynulo. "Nic tak hrozného mě nepotkalo. Oba se lišíme i povahově, sir Matt působil mnohem klidnějším dojmem, máme rozdílné osobnosti. Spojuje nás, že jsme oba Skotové, takže chceme vést za každých okolností nejlépší práci."

Darren a Alex Ferguson.

Porovnání mezi oběma velikány je obtížné, poměry v celém fotbalovém světě se zásadně změnily. "Busby měl na rozhodnutí plno času, Ferguson někdy musí volit během několika sekund. K tomu musí udržet na uzdě ega fotbalistů, z nichž jsou dnes milionáři," porovnal rozdíly Charlton jako přímý svědek rozdílných období. Během Fergusonova působení se vystřídalo v rudém dresu několik generací mimořádných hráčů.

Na první pohled se zdálo, že bez Robsona, Cantony, Beckhama, Keana či Ronalda už kouzlo United musí pominout. Omyl – jedna z podstatných částí Fergusonova mistrovství spočívá vtom, že se nemýlí a vždy dokáže najít správné řešení a stvoří silný tým. Pořád dokola. V návykovém koloběhu ještě chce Ferguson nějaký čas vydržet, i když původně naznačoval, že se příští rok chystá do důchodu.

"Nebojte se, vždycky můžu změnit názor," dal nedávno najevo. Problémem je, že vlastně není jasné, kdo je schopný navázat na jeho mimořádné dílo. Při troše fantazie by nástupnictví mohlo zůstat v rodině. Fergusonův syn Darren dokázal vytáhnout během dvou sezon Petersborough United ze čtvrté do druhé ligy. Geny se prostě těžko zapírají.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat