Alex Ferguson o víkendu překonal poslední dosud nedostižnou legendu. United vede už víc než 8810 dní, tedy déle než Matt Busby. Trenér, kterému před stadionem Old Trafford postavili sochu, zůstává v historických statistikách nyní až za ním. "Je jisté, že Fergusonovo působení v Manchesteru už nebude nikým překonáno," citovala agentura Reuters Richarda Bevana, který v Anglii řídí trenérskou asociaci.
Srovnání se lze jen těžko vyhnout. Je však nutné připomenout, že nebýt Busbyho, nebylo by ani Fergusonovy éry. Společně s bývalým vynikajícím hráčem Bobbym Charltonem se oba ocitli ve vedení United na konci osmdesátých let a jako první poznali, že s Fergusonem má smysl mít trpělivost. "Rozuměli tomu, jaká je role manažera v podmínkách Manchesteru United," ocenil Ferguson s odstupem jejich roli.
"Sir Matt mi dal také nejdůležitější radu: nikdy si nečti, co o tobě píšou v novinách." Na jejich stránkách převažovaly dlouho rozpaky. Na první trofej čekali fanoušci United s Fergusonem víc než tři roky, na první titul v anglické lize dokonce dvakrát tolik. Potom ale následovaly dvě dekády, kdy se o pozici neochvějného bosse z Old Trafford vůbec nepochybovalo. Vůči trenérovi, který je podepsaný pod ziskem 26 trofejí, by si to nikdo nedovolil.
Důchod vytrvale odmítá
Bez ohledu na překonání milníku Ferguson staví Busbyho stále před sebe, protože jeho slavný předchůdce v padesátých letech vytvořil úplně nový tým po letecké havárii v Mnichově, při které osm hráčů zahynulo. "Nic tak hrozného mě nepotkalo. Oba se lišíme i povahově, sir Matt působil mnohem klidnějším dojmem, máme rozdílné osobnosti. Spojuje nás, že jsme oba Skotové, takže chceme vést za každých okolností nejlépší práci."
Porovnání mezi oběma velikány je obtížné, poměry v celém fotbalovém světě se zásadně změnily. "Busby měl na rozhodnutí plno času, Ferguson někdy musí volit během několika sekund. K tomu musí udržet na uzdě ega fotbalistů, z nichž jsou dnes milionáři," porovnal rozdíly Charlton jako přímý svědek rozdílných období. Během Fergusonova působení se vystřídalo v rudém dresu několik generací mimořádných hráčů.
Na první pohled se zdálo, že bez Robsona, Cantony, Beckhama, Keana či Ronalda už kouzlo United musí pominout. Omyl – jedna z podstatných částí Fergusonova mistrovství spočívá vtom, že se nemýlí a vždy dokáže najít správné řešení a stvoří silný tým. Pořád dokola. V návykovém koloběhu ještě chce Ferguson nějaký čas vydržet, i když původně naznačoval, že se příští rok chystá do důchodu.
"Nebojte se, vždycky můžu změnit názor," dal nedávno najevo. Problémem je, že vlastně není jasné, kdo je schopný navázat na jeho mimořádné dílo. Při troše fantazie by nástupnictví mohlo zůstat v rodině. Fergusonův syn Darren dokázal vytáhnout během dvou sezon Petersborough United ze čtvrté do druhé ligy. Geny se prostě těžko zapírají.