1. listopadu 2008 14:28 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Přenos ze Slavie půjde jen do Anglie

Aston Villu uvidíte jen na stadioně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aston Villu uvidíte jen na stadioně. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zajít do sportbaru s dostatečně kvalitním satelitem nebo vyrazit do Anglie a pustit si televizi tam. To jsou momentálně jediné možnosti pro fanoušky, kteří chtějí vidět čtvrteční zápas fotbalistů Slavie proti Aston Ville v Poháru UEFA a nevlastní vstupenku do již vyprodaného Edenu.

Jádro sporu mezi českým mistrem a domácími televizemi se točí kolem částky, kterou Slavia za přenos požaduje. Česká televize a Nova Sport se shodují, že převyšuje standardní podmínky. „Je to ukázka toho, jak Slavii nezáleží na českém divákovi,“ tvrdí Otakar Černý, šéf sportovní redakce České televize (ČT).

„Je nám líto, že fanoušci zápas nejspíš neuvidí. Domníváme se ale, že minimálně Česká televize jako veřejnoprávní médium by jim měla vyjít vstříc a dát odpovídající nabídku,“ namítá mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Ajax chtěl méně
Konkrétní výši nabízené a požadované sumy nechce ani jedna strana vyslovit nahlas. Podle Zlámala odpovídala nejvyšší nabídka zhruba úrovni 400 vstupenek na utkání. To by znamenalo částku v rozmezí od 240 do 400 tisíc korun.

Jakou částku byli ochotní Slavii vyplatit z Kavčích hor? „Loni jsme za stejnou cenu vysílali z Poháru UEFA zápasy klubu, který je stejně slavný jako Slavie,“ zmínil Černý praxi z minulé sezony, kdy ČT přenášela vystoupení Sparty.

Ani sponzor na klub netlačí Podle informací LN činila aktuální nabídka České televize pro Slavii 200 tisíc Kč plus náklady na výrobu přenosu. Představy červenobílého klubu byly několikanásobně vyšší. Čí představa odpovídá víc realitě? „Cenu neurčuje něčí zájem, rozhoduje trh. Proto Česká televize konstruuje cenu logicky. Slavia se musí rozhodnout, zda chce mít velkou promotion, aby zápas vidělo co nejvíc lidí,“ domnívá se místopředseda svazu Jaroslav Vacek, jenž má s prodejem televizních práv zkušenosti. Třeba Ajax Amsterdam, na jehož stadionu sehraje tým Karla Jarolíma poslední zápas ve skupině, měl vůči ČT mnohem nižší požadavky než Slavia. „Dohodli jsme se za stejnou, možná i o kousek nižší částku,“ komentoval Černý sumu za vysílací práva na utkání, které čeští diváci v prosinci určitě uvidí.

V kauze Aston Villa zatím Slavia ustoupit nehodlá. K dohodě už dokázala dospět s britským Channel 5. Tento kontrakt jí údajně přinese příjem v řádu milionů korun. Pražskému klubu se proto vyplatí na vlastní účet najmout a zaplatit produkční společnost, jež obstará výrobu přenosu. Už to je vážná překážka pro další vyjednávání, protože Česká televize si přenosy z domácích zápasů českých klubů vyrábí sama.

Tlak na Slavii ale nevytváří ani její hlavní partner. „Obchodnímu postoji Slavie zcela rozumíme. To, zda zápas bude vysílat česká, či anglická televize, není věcí nás jako sponzora, nýbrž jednání mezi zástupci Slavie a příslušnou televizí,“ uvedla mluvčí společnosti Travel Service Vlaďka Dufková.

Vysílání druhého domácího zápasu s Hamburkem začnou zúčastněné strany teprve řešit. Na základě předchozích zkušeností je zřejmé, že opět nepůjde o jednoduchou záležitost.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky