Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při Euru navštivte Osvětim, vyzvali Židé německé fotbalisty

Sport

  21:50aktualizováno  23:55
BERLÍN - Roztržka vypukla mezi německým národním fotbalovým týmem a hlavní židovskou organizací, která vyzvala hráče, aby během evropského šampionátu v Polsku navštívili bývalý koncentrační tábor Osvětim. Do Osvětimi se totiž podle německých médií chystá anglický tým, což vyvíjí tlak na německé hráče, o jejichž návštěvě ještě rozhodnuto nebylo, upozornil britský deník The Guardian.

Španělsko - Německo (německá sestava). foto: Reuters

Prezident Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann vyzval fotbalové hráče, aby "projevili historickou odpovědnost" a navštívili bývalý nacistický koncentrační tábor během mistrovství, které se bude konat v létě v Polsku a na Ukrajině.

Německý fotbal návrh rozhořčil

Graumann řekl, že návštěva týmu národa, který se dopustil holokaustu, by byla "mnohem účinnější než tisíce vzpomínkových projevů". Naopak pokud nepůjdou na místo, kde bylo umučeno 1,2 milionu lidí, bude to "nepochopitelné". "Pokud ovšem do Osvětimi půjdou, ukážou celému světu, že jsou připraveni nést na svých bedrech určitou část odpovědnosti," řekl Graumann německému sportovnímu časopisu.

Anketa

Měli by fotbalisté Německa během Eura navštívit Osvětim?

Ano 426
Ne 353
Nevím 35

Vedení německé reprezentace a německou fotbalovou federaci ale tento návrh rozhořčil. Uvedly, že tým se chystá vzdát hold obětem holokaustu, ale nebylo dosud přijato žádné rozhodnutí ohledně toho, zda pojedou do bývalého tábora smrti, z něhož je nyní muzeum. "Samozřejmě, že budeme o tomto tématu s hráči mluvit, ale jakou formu to bude mít, nebylo ještě s konečnou platností rozhodnuto," řekl manažer týmu Oliver Bierhoff.

Anglie.

Do Osvětimi zavítá výprava Anglie.

Podle německého sportovního komentátora Henryka Brodera, který se narodil v Polsku, by se tato návštěva měla zrušit, protože by fotbalisty přinejmenším odvedla od hry. "Co by měli fotbalisté v Osvětimi dělat? Přísahat, že se omlouvají? Vysvětlovat, že se takové věci už nikdy nesmějí stát?" napsal v časopisu Spiegel. "A pomyslel někdo na to, co by se stalo, kdyby němečtí hráči navštívili Osvětim a emoce se jich zmocnily do té míry, že by pak prohráli soutěž?" Graumann je ale přesvědčen, že pro německý tým by bylo mezinárodní ostudou, kdyby se vyhnul Osvětimi, hlavně proto, že se tam podle německých médií chystá anglické družstvo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Anglický tým však bude mít základnu v Krakově, který je 70 kilometrů od Osvětimi, zatímco němečtí fotbalisté budou v přístavním Gdaňsku na břehu Baltského moře, zhruba 550 kilometrů severně od koncentračního tábora. A to je pro návštěvu nepraktické, píše The Guardian.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat