5. prosince 2018 18:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Při volbě místa MS ve fotbale jej chtěli uplatit. Nic jsem ale nedostal, tvrdí

Sepp Blatter, bývalý šéf FIFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter, bývalý šéf FIFA. | foto: Reuters

New York / Praha Bývalý funkcionář FIFA Rafael Salguero z Guatemaly americkým úřadům přiznal vinu v souvislosti s úplatkářským skandálem týkajícím se volby pořadatele letošního mistrovství světa. Někdejšímu šéfovi národního svazu byly za jeho hlas nabídnuty stovky tisíc dolarů.

Salguero přiznal vinu v roce 2016 a tento týden by měl v jeho případu newyorský soud vynést rozsudek. V úterý zveřejnil soud dva roky staré dokumenty, v nichž funkcionář o úplatcích mluví.

Nyní dvaasedmdesátiletý Salguero byl v letech 2007 až 2015 členem výkonného výboru světové federace FIFA. Úplatek mu během letu z Mexika do Guatemaly nabídl člověk, jehož jméno je v dokumentu začerněno, stejně jako země, pro kterou měl Salguero hlasovat.

MS ve fotbale 2018, Chorvatsko vs. Anglie: Mandžukič prostřeluje Pickforda.
MS ve fotbale 2018, Chorvatsko vs. Anglie: Phil Jones utěšuje Harryho Kana.

Guatemalský funkcionář přiznal, že dal při volbě MS 2018 hlas té zemi, které podle dohody měl, peněz se však nedočkal. „Tři nebo čtyři týdny po volbě jsem volal na dohodnuté číslo, ale nikdo to nezvedal ani nezavolal zpátky. Chtěl jsem tomu člověku sdělit, že jsem hlasoval pro (...), a dohodnout se na převzetí peněz,“ řekl Salguero vyšetřovatelům.

V roce 2010 se rozhodovalo najednou o pořadatelích šampionátů v letech 2018 a 2022 a volby provázelo podezření z korupce. Letošní MS uspořádalo Rusko, za čtyři roky se bude hrát v Kataru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz