13. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Příběh Americké Samoy. Nejhorší tým světa vyhrál

Fotbalisté Americké Samoy slaví své historicky první vítězství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Americké Samoy slaví své historicky první vítězství | foto: Facebookové stránky Americké SamoyReprofoto

PRAHA Reprezentace Americké Samoy měla oprávněně pověst té nejhorší na světě. V žebříčku FIFA jí dlouho patřilo úplně poslední místo. Na mezinárodní scéně působí už sedmnáct let a až do listopadu prohrála všech 30 svých utkání. 229 gólů inkasovala, pouze 12 jich dokázala vstřelit. V roce 2001 fotbalisté souostroví, která je součástí USA, zažili dokonce debakl 0:31 s Austrálií. Podobné porážky pro ně nebyly ničím výjimečným, až letos se pro ně mnohé změnilo.

První signál, že by se mohla situace zlepšit, přišel na začátku roku. Prezident fotbalové federace Spojených států Sunil Gulati obvykle nabízí různé druhy sportovní podpory, ale s požadavkem Americké Samoy se dosud nesetkal. 

Potřebujeme trenéra, přiznali zástupci řetězce ostrovů v jižním Pacifiku, který má kolem 60 tisíc obyvatel. "A tak se rozhodlo, že jeden z našich koučů povede Samou v kvalifikaci mistrovství světa," vyprávěl Gulati. Bál se přitom, jestli se vůbec najde někdo, kdo by takovou výzvu byl ochotný přijmout.

Na nabídku bez velkého přemýšlení kývnul trenér mládežnické reprezentace USA do 20 let Thomas Rongen. "Ptali se pár lidí, ale já byl první, kdo se rozhodl," vzpomíná kouč. Jeho povinnosti u národního týmu skončily v dubnu, kdy jeho mladíci nepostoupili na juniorský světový šampionát. Přestože pořád zastával ještě funkci skauta, nic mu nezabránilo odcestovat na krátkou misi do Americké Samoy. "Pořád je naším zaměstnancem. Jen jsme ho propůjčili, je to takové netradiční trenérské hostování," ujistil Gulati.

V říjnu tak Rongen sbalil kufry a odcestoval do Jižního Pacifiku, aniž by tušil, co ho čeká. Věděl pouze, že pod svá křídla bere nejhorší tým světa. Americká Samoa ještě nikdy nezískala v kvalifikaci jediný bod, dosud vstřelila pouze dva góly a má za sebou dvě dekády porážek.

Trenér: Vítězství pro ně bylo, když dostali méně než deset gólů

A přece Rongen netušil, jaké překvapení ho čeká na uvítanou. "Šel jsem na první setkání s týmem," popsal. "Když v tom přišla do kabiny pohledná žena. Myslel jsem, že je masérka nebo plní nějakou manažerskou funkci. Tak jsem se jí zeptal, jaká je její pozice," pokračoval ve vyprávění. "Jsem stoper," dostalo se mu odpovědi.

Z dívky se vyklubal fa'afafine, tedy muž plnící zvláštní a všeobecně akceptovanou roli v kultuře Americké Samoy. Obléká se jako žena, chová se jako žena, ale vyhledává pouze mužské partnery. "Johnny Saelua ke klíčový hráč," přiznal zpětně Rongen."Tým mě respektuje," dodal sám Sealua. 

Samozřejmě se musel smířit i s tím, že si jeho noví svěřenci nevydělávají na živobytí fotbalem. Mají jiné priority. "Dostal jsem jeden z mála malých nákladních vozů na ostrově. Ráno v půl páté kluci vstali ze svých matrací položených na zemi a já je musel odvézt do doků. Tam dřeli osm hodin, odpoledne jsem je zase vyzvedl a přichystal jim další nálož na hřišti. Žádný z nich se ani jednou nezamračil, pořád se smáli," chválil si Rongen.

Měl necelé čtyři týdny, aby reprezentanty připravil na první zápas. Proto se nejprve zaměřil na psychiku hráčů, kteří nevěděli, jaké to je vítězit. Nejhůře to nesl brankář Nicky Salapu, jenž inkasoval 31 gólů v jedenácti zápasech. "Pro ně byla výhra, když dostali méně než deset gólů," přiblížil atmosféru Rongen. Nakonec se mu podařilo vlít do žil tamních fotbalistů trochu optimismu a udělat z nich tým, který si dokáže věřit. "Najednou jsem jim v očích viděl jiskru. Věřili, že mohou uspět. To mě zahřálo na srdci nejvíc," vybavil si.

Historická chvíle - v listopadu porazili Tongu 2:1

"Kluci mu důvěřovali. Trénovat museli pořád, na což do té doby nebyli zvyklí. Nový kouč jim přichystal každodenní velmi intenzivní, ale kratší přípravu. Proto se učili rychleji a viděli na sobě pokrok," pravil mluvčí týmu Brian Vitolio.

A pak už přišla ta pohádková chvíle. Oproti všem předpokladům slavil nejslabší výběr světa svůj vůbec první úspěch na mezinárodním poli. Vítězství 2:1 nad Tongou se nesmazatelně zapsalo do historie souostroví. Konečně skončila ta nekonečná série drtivých porážek. "Cítím se jako šampion, teď můžu hodit minulost za hlavu," neskrýval nadšení gólman Salapu.

Reprezentace najednou měla nakročeno k premiérovému postupu do dalšího kola kvalifikace. Stačilo porazit Cookovy ostrovy. Jenže příběh neměl úplně šťastný konec. Remíza 1:1 znamenala znovu jen vyřazení. "Trefili jsme břevno a byli herně lepší," mrzelo trenéra.

Jeho dobrodružství však přece jen mělo obrovský podíl na zviditelnění Samoy. Všichni se najednou začali zajímat o pohádkový příběh tohoto souostroví. Internetové stránky reprezentace zaznamenaly rekordní počet 380 tisíc návštěvníků. Ani Rongen na své krátké působení v exotické končině zřejmě nezapomene. "Bylo to velmi krásné období. Učil jsem se jazyk, zpíval s hráči písničky před každým jídlem. Tamní lidé jsou velmi pobožní a já se od nich mnohé naučil o lidské duši. Získal jsem nový náhled na život a to je k nezaplacení," líčil na rozloučenou Rongen.