10. srpna 2015 11:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Příbrami pomohl k vítězství i mazaný trik při penaltě. Gól ale platit neměl

Momentka z utkání Příbram - Teplice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z utkání Příbram - Teplice. | foto: ČTK

PRAHA Vychytralý gól, který vidíte nanejvýš tak jednou za deset let, pomohl fotbalistům Příbrami k vítězství 3:2. Jenže problém je, že platit neměl. Jak se kauza vyřeší?

Byla to kulišárna, kterou ve fotbalové lize můžete čekat jedině od Příbrami. Netradiční triky při rozehrávání standardních situací se tu speciálně trénují, protože se zjistilo, že jsou účinné. 

Ten sobotní vyšel rovněž, ovšem nese v sobě stopy neregulérnosti. I kvůli němu Teplice prohrály 2:3.

Příbramský vůdce Pilík si postavil míč na penaltový puntík a rozběhl se jako obvykle. Všichni včetně rozhodčího Houdka sledovali exekuci pokutového kopu. Prakticky jen útočník Bednář ledabyle čekal v­předklonu.

„Dělal jsem trochu divadlo, že mě bolí ruka, aby si mě nevšímali, a pak jsem se rozběhl,“ říkal Roman Bednář.

Pilík místo střely přihrál nabíhajícímu Bednářovi... Jenže umělecký dojem kazí, že ve chvíli, kdy se Pilík chystal kopnout do míče, byl Bednář metr v pokutovém území, což se nesmí.

Televizní záběry jasně dokumentují, že příbramská finta pravidla porušila, byť ji trenér Pavel Tobiáš obhajoval: „Buď můžeme řešit, že byl někdo o krok dál, nebo to, že to lidi pobavilo. V době, kdy se bojuje o body, si my dovolíme tuhle taškařici. Je třeba v tom hledat pozitiva. Na rozhodčím bylo posoudit, zda to bylo špatně rozehrané.“„Gól byl legální, pokud Bednář byl tam, kde podle pravidel má být,“ prohlásil teplický kouč David Vavruška. 

Rozhodčí Houdek měl celou situaci před očima, ale zřejmě si neuvědomil, že Bednář vběhl do pokutového území dřív, než se rozehrávající Pilík dotkl míče. 

Buď se měla penalta opakovat, nebo měly Teplice rozehrávat nepřímý kop. Marně se teplický brankář Grigar vztekal, dostal jen žlutou kartu.

Od Příbrami to bylo vykutálené, vtipné i lehce zákeřné. I poražení ocenili originálnost. Třeba záložník Martin Fillo, který dřív sám příbramské finty vymýšlel, uvedl: „Mně se to líbilo, jen škoda, že to kluci použili proti nám. Mohli to udělat až příště.“

Na netradiční signály je příbramský kouč Tobiáš machr. Den před zápasem se trik s penaltou trénoval. 

„Už jsme o tom uvažovali loni, ale nebyla k tomu správná příležitost. Ona tedy nebyla ani teď, protože za stavu 1:0 to byl risk, ale kluci si na to věřili,“ pravil.

Mazaný trik předvedl kdysi i Cruyff

Hlavní aktéři Pilík s Bednářem, kteří spolu bývají na pokoji, při tréninku dvakrát překonali svého gólmana Švengra. Vyšlo to i potřetí, už při zápase.

No, podle pravidel to vlastně nevyšlo, ale...

Příbram napodobila trik legendárního Johana Cruyffa, který si patentoval mazanou penaltu v prosinci 1982. 

Tehdy v utkání proti Helmondu (5:0) si postavil míč, hned přihrál doleva Olsenovi a pak vzrušeně poskakoval, než mu spoluhráč vrátí balon přes zkoprnělého gólmana před prázdnou branku.

Jan Palička, ČTK

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Najdete na Lidovky.cz