9. října 2008 12:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Přijdou změny, slíbil Chovanec

Chovanec chce změny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chovanec chce změny. | foto: Lidové noviny

PRAHA Po sérii selhání začala ve fotbalové Spartě práce na nápravě její uvadající síly. Včera dopoledne poprvé vstoupil do kabiny dosavadní generální sportovní manažer Jozef Chovanec jako hlavní kouč. Minul se v ní s Vítězslavem Lavičkou, který se do ní přišel rozloučit.

Oba postupně usedli také před novináře. Z jejich vystoupení šlo vypozorovat, že ne ve všech otázkách na fungování chřadnoucího mužstva mezi nimi panoval soulad. "Naše spolupráce s Pepou ale byla na úrovni,“ zdůraznil Lavička. "Někdy jsme se lišili, naše názory znal ale poslední slovo měl vždy on,“ podotkl za vedení i Chovanec.

Nejdéle se odcházející trenér zarazil, když měl zhodnotit kvalitu současného kádru na Letné. Než začal Lavička odpovídat, čtvrt minuty přemýšlel. "Sparta by si zasloužila zkvalitnění kádru vzhledem k ambicím, jaké má,“ prozradil nakonec. Opravdu není na Letné dost špičkových fotbalistů, kteří by mohli uspět v boji o titul i na evropské scéně? "Náš kádr je poskládaný rozumně. Jsou v něm hráči zkušení, středního věku i mladí,“ oponoval Chovanec. K tématu promluvil i šéf Sparty Daniel Křetínský. "Kdyby něco takového (Lavička) řekl, než nastoupil, buď bychom ho nevzali, nebo s tím něco dělali. Jenže on nic neřekl,“ divil se. Proto se přikláněl na stranu Chovance. "Naše problémy spočívají v tom, že jsme kvalitu nedokázali z hráčů dostat.“

Šancě i pro mladé
Lavička jmenoval posily, o které stál, ale nepodařilo se je získat. Šlo o libereckého obránce Košťála nebo bývalého olomouckého Romana Hubníka. Na prvním místě ale zmínil supertalent z druholigových Bohemians 1905 Jana Morávka. Cena mladého záložníka se podle informací LN pohybuje kolem 70 milionů korun, což je částka mimo možnosti současné Sparty.

Pro následující týdny může využít Sparta stávající kádr. Chovanec zkusí dát větší důvěru mladým hráčům. Lavička jim ke konci příliš šancí nedával. "Třeba Krob je perspektivní hráč, ale jeho připravenost nebyla taková, abychom ho zasadili do kritické doby. Kúdela v porovnání s Voříškem dopadl stejně,“ komentoval Lavička, proč nenašel prostor pro sparťanské naděje v děravé defenzivě.

Chovanec jim nyní chce dopřát víc příležitostí. "Je potřeba je víc rozvíjet, což se nám zatím tolik nedařilo.“ Stejně hovořil i o zahraničních legionářích, kterým se ve Spartě na rozdíl od Slavie také příliš nedaří. "Není ale pravda, že bychom žádné kvalitní cizince neměli. Jen s nimi musíme víc pracovat.“

Akutní problém dotýkající se všech hráčů ve Spartě je oslabená psychika. "Čeká nás hodně práce. Můj úkol zní během reprezentační pauzy mužstvo zkonsolidovat,“ nastínil Chovanec, čemu se nyní bude věnovat nejusilovněji.

S tím mu bude pomáhat pozměněný realizační tým, v němž dojde k větším změnám než na postu dvou asistentů, kteří odcházejí s Lavičkou.


Jako člen nejužšího vedení vnímá Chovanec podíl i na současné krizi Sparty, za niž zaplatil především Lavička. „Především jsme se snažili vytvářet podmínky pro trenéra. Ten rozhodoval o sestavě. Spoluzodpovědnost ale cítím také já,“ uznal Chovanec. Nad nabídkou ujmout se týmu ale dlouho nepřemýšlel. „Dostal jsem půlhodinu. Muselo se to řešit,“ popsal hektické momenty, které následovaly po prohře v pondělním derby se Slavií.

Vlastní nedostatek dokázal přiznat i Křetínský. Jako osobní selhání bere, že se mu během čtyřletého působení společnosti J&T nepodařilo najít trenéra, který by svoji pozici ve Spartě ustál. "Ale na druhou stranu se to nepodařilo ani za posledních deset let. Možná to souvisí s tím, že české prostředí nedokáže připravit trenéra na práci ve Spartě,“ tvrdil. Přesto o úspěchu Chovance nepochybuje. "Věřím, že se Sparta zvedne. Nechci přemýšlet o jiné možnosti.“

Co zaznělo na Letné při výměně trenérů

* „Zkolabovala nám defenziva, to byl problém posledních dnů.“

* „Měl jsem i nabídku pokračovat. Ta ale přišla za okolností, které pro mě byly profesně i lidsky nepřijatelné.“

* „Sparta by si zasloužila zkvalitnění kádru vzhledem k ambicím, jaké má.“ Vítězslav Lavička, odcházející trenér

* „Některé věci, které fungovaly, jsme si sami rozbili.“

* „Mužstvo není psychicky v pohodě, na tom budeme muset pracovat.“ Jozef Chovanec, nastupující trenér

* „Zpočátku směřoval tým podle svých plánů, ale najednou z nich nic nezbylo a místo uznání chyb si dál sveřepě stál za svým.“ předseda představenstva Sparty Daniel Křetínský o odchodu Lavičky