Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Přísná penalta? Plzeň platila nováčkovskou daň

AC Milán - Plzeň, plzeňský František Rajtoral a Clarence Seedorf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AC Milán - Plzeň, plzeňský František Rajtoral a Clarence Seedorf | foto: Reuters

PRAHA Cítili křivdu a těžko se jim divit. Nejspornějším okamžikem se při vystoupení fotbalistů Plzně na hřišti AC Milán stala odpískaná penalta po nastřelené ruce obránce Mariána Čišovského. Do 53. minuty nebylo vůbec jasné, jestli vyrovnaný zápas v Lize mistrů skončí vítězstvím favorita. Až potom se začal naplňovat očekávaný scénář a domácí tým si plný bodový zisk uhlídal.

Klíčový moment utkání upozornil na jednu z výrazných slabin současného fotbalu. "Pravidlo o hře rukou a pravidlo o ofsajdu jsou dvě nejsložitější situace na posouzení," potvrzuje Jiří Kureš, šéf pravidlové komise Fotbalové asociace České republiky.

Ani on nedokáže říci, jaké rozhodnutí by bylo v případě Plzně stoprocentně správné. "Dá se souhlasit s tím, že šlo o přísnou penaltu, ale určitě se najde v pravidlech možnost, podle níž ji šlo zapískat. Hráči a diváci to neradi uslyší, ale pravidla umožňují rozhodčímu, aby do toho vnesl vlastní názor."

Formulace v pravidlech působí značně neurčitě. Sudímu dává za úkol vyhodnotit, jestli hráč použil ruku úmyslně, konečné rozhodnutí závisí výhradně na jeho pohledu. Ten nemusí být vždy úplně spravedlivý. Pokud hráč drží ruku u těla, nebo není znát aktivní pohyb, měla by píšťalka arbitra zůstat zticha. Jenže neexistuje žádný spolehlivý návod, jak určit, zda k prohřešku došlo, či nikoli.

Pískat každou ruku? Nesmysl

Útočník AC Milán Zlatan Ibrahimovič se pokoušel míč obhodit za Čišovského ve chvíli, kdy slovenský obránce ruku připaženou úplně neměl. Ani to ale nepředstavuje podle bývalého sudího Roberta Henna důvod, aby bylo hraní rukou v tomto případě automaticky trestané. "To by si příště všichni hráči museli ruce rovnou přivázat k tělu. Čišovský udělal maximum, aby se vyhnul kontaktu s balonem. Očividně se bál, že k té situaci může dojít," vypozoroval Henn z opakovaných záběrů.

Německému sudímu Florianu Meyerovi nejspíš nehrozí, že by musel dodatečně vysvětlovat důvody svého rozhodnutí. Pokud ano, snadno svůj postup obhájí. Pravidla mu nabízejí možnost dvojího výkladu. Chybu by neudělal, ať už by se rozhodl jakkoli.

Nelze vyloučit, že podstatný vliv na jeho verdikt mohly mít jiné okolnosti než jen situace na trávníku. "Budu věřit, že by ruku úplně stejně posoudil na druhé straně," vyjádřil se kapitán Plzně Pavel Horváth. Nic takového se nedá zaručit. Ani Meyer nespadl na hřiště z vesmíru.

INFOGRAFIKA:


Dobře věděl, že na hřišti se pohybovali hráči tradičního účastníka Ligy mistrů proti mužstvu, které tím zaplatilo nováčkovskou daň.  "Přišlo mi to nakonec spíš jako politické rozhodnutí ve prospěch velkoklubu AC Milán. Na opačné straně by sudí něco podobného nepískal," domnívá se Henn.

Přes všechny kontroverzní momenty se výrazné změny v posuzování hry rukou do budoucna nechystají. Poslední úpravou byla amnestie pro všechny hráče, kteří ruku nastřelí sami sobě. "Kdyby se pískal každý dotek míče s rukou, bylo by to jednoduché a přehledné pro rozhodčí i hráče. Jenže velmi rychle by se toho začalo zneužívat," podotýká Kureš. V platnosti tak zůstane stav, který naposledy způsobil v plzeňských řadách smutek.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...