Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přísný metr disciplinárky zvýšil nevraživost mezi kluby, tvrdí šéf Teplic

Sport

  8:00
PRAHA - První fotbalová liga má za sebou teprve osm kol, ale mezi kluby roste nervozita stejně, jako by se už teď rozhodovalo o titulu. Napětí má na svědomí jediný muž. Jiří Golda, nový šéf disciplinární komise fotbalového svazu, který po svém příchodu nasadil nečekaně přísný metr a s výší trestů si neláme hlavu.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Teplickému Matulovi "napařil" za faul loktem stop na osm zápasů, střelce Slovácka Švancaru zase za podobný faul poslal na tribunu na šest utkání. Bez slitování. "Všechny to zaskočilo. Nastolil přísný trend, ale nikoho na to předem neupozornil," diví se ředitel Slovácka Vladimír Krejčí.

Způsob, jakým se Golda pustil do boje se zákeřnými fauly a filmováním, kluby pořádně rozlítil. "Komise by neměla přebírat roli rozhodčích," zlobí se ředitel Teplic František Hrdlička. "Aby se jednou nestalo, že se o výsledku utkání a vyloučených bude rozhodovat někde v kanceláři," dodává.

Golda v čele mocné komise po jednadvaceti letech vystřídal Alexandera Károlyiho a už po dvou měsících ve funkci nahání klubům větší strach než jeho předchůdce.

Golda: Neznámý právník Sazky
Připomíná tajemného muže, který se vynořil z neznáma, a kluboví funkcionáři teď pátrají, co je zač. Marně. Čtyřiatřicetiletý Golda rozhovory s novináři odmítá a i po dvou měsících se drží stranou. Vede právní oddělení ve společnosti Sazka, ale s fotbalem má zkušenosti jen na amatérské úrovni.

"Když jsem s ním jednal, mluvil málo, ale k věci. Je bystrý a na fotbal má nezávislý pohled. Pro mě je to odborník," říká olomoucký šéf Jiří Kubíček, který s Goldou zasedá v legislativní radě.  Nová disciplinární komise se včera sešla teprve podeváté, ale každý její verdikt vyvolá vlnu emocí. Klidně si na to vsaďte.

"Zpětně se mi také zdá, že ty tresty byly vysoké, ale to je dáno řádem, který Golda zdědil po svém předchůdci," připomíná Kubíček.

Kluby tak paradoxně doplácejí na snahu předejít další korupční aféře: právě kvůli ní byl před časem disciplinární řád výrazně zpřísněn. Jenže místo korupčníků to nejvíce pocítili hráči za své fauly.

Alternativa? Finanční pokuty
"Třeba u Matuly nasadili hodně přísný metr, ale teď je znát, že už ho pomalu mírní," všímá si Hrdlička. "Jsem pro přísné tresty, ale musí se všem měřit stejně." Zřejmě nejvíce na počínání nové disciplinárky doplatilo Slovácko.

Od chvíle, co ligový nováček přišel o svého nejlepšího střelce, ani jednou nevyhrál, a navíc vypadl z domácího poháru. "To jsou věci, které výrazně ovlivňují chod klubu. Vede mě to k úvaze, že se tím musíme zabývat," tvrdí Krejčí.

Podle Hrdličky tvrdé tresty pro hráče zvyšují nevraživost mezi kluby. "Roste tendence žalovat na ostatní kluby. A to je samozřejmě špatně," varuje teplický šéf. Stačí ukázat na sporný faul, předložit své důkazy, a váš konkurent může být snadno oslaben. "Pokud bych měl nad tím takhle uvažovat, musel bych fotbalu nechat," odmítá zneužívání komise Krejčí.

Faktem je, že si kluby chtějí co nejdříve s Goldou vyjasnit vzájemné vztahy. Pravděpodobně na nejbližším ligovém shromáždění. "Co vím, tak Golda chce na disciplinárním řádu zapracovat. Jeho novela bude mírnější," vytušil Kubíček.

Například Hrdlička navrhuje, aby se za středně těžké fauly netrestalo dlouhým zápasovým distancem, ale finanční pokutou. "Hráči jsou naše investice, a když jsou mimo hru, doplácí na to především klub," tvrdí Hrdlička.

Už teď je jasné, že se svým návrhem najde zastání. "Finanční trest by měl být minimálně alternativou. Ale hlavně je potřeba jistá empatie komise," připomíná Krejčí.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.