18. listopadu 2016 14:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pro dobrotu na žebrotu. Za uctění válečných veteránů hrozí Anglii a Skotsku odebrání bodů

Skotský fotbalista Christophe Berra s červeným květem vlčího máku na své paži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skotský fotbalista Christophe Berra s červeným květem vlčího máku na své paži. | foto: Reuters

CURYCH/PRAHA Na Britských ostrovech především, ale i po celém světě se každý rok 11. listopadu slaví Den veteránů či Den vzpomínek. A symbolicky právě na minulý pátek vyšel zápas kvalifikace o fotbalové MS 2018 mezi Anglií a Skotskem (3:0). Všichni hráči, jak je tento den na Ostrovech zvykem, proto nastoupili na pažích s páskami s obrázkem květu vlčího máku, což je symbol toho významného dne. Jelikož však FIFA zakazuje mít na dresech jakýkoliv politický symbol, hrozí oběma týmům v nejhorším případě odebrání tří bodů.

FIFA už dopředu zakázala oběma týmům mít květy vlčího máku přímo vyšité na dresu. Proto se oba týmy rozhodly zákaz na doporučení britské premierky Theresy Mayové obejít černými páskami se znakem červeného květu máku.

Naopak Velšané či Severní Irové od tohotu plánu opustili, protože vedení Mezinárodní fotbalové federace deklarovalo, že se za porušení tohoto pravidla přikloní k nejtvrdšímu trestu pro všechny neposlušné týmy, tedy odečtení tři bodů.

Tento čtvrtek pak FIFA jak s anglickým, tak skotským svazem zahájila disciplinární řízení.

Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska...
Anglie vs. Skotsko: nepokoje v hledišti.

„Potvrzujeme, že bylo kvůli této záležitosti zahájeno disciplinární řízení. Dále to nemůžeme komentovat ani spekulovat o výsledku či časovém rámci,“ uvedla v prohlášení FIFA.

Všeobecně se však předpokládá, že FIFA nesáhne k odpočtu bodů, čímž by si zadělala na precedens, a nejspíš oběma svazům udělí pokuty.

larJaroslav Šindelář

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!