9. září 2011 16:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pro Nedvěda byl odchod Haška velkým rozčarováním

Pavel Nedvěd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Nedvěd | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Je to už více než dva roky, co bývalý fotbalista Pavel Nedvěd pověsil kopačky na hřebík, a už skoro rok, co zastává funkci v představenstvu Juventusu Turín. Z Itálie stále na dálku bedlivě sleduje dění v českém fotbale a hodně ho zaskočilo, že na konci června rezignoval na post předsedy fotbalové asociace Ivan Hašek. Přál by si, aby národní tým zvládl závěr kvalifikace a z baráže postoupil na evropský šampionát.

"Informovaný jsem o českém fotbale docela dobře. Když odešel Ivan Hašek, samozřejmě pro nás pro všechny to byla rána. Já osobně jsem mu hodně věřil a věřil jsem, že to bude dělat dobře. Mrzí mě, že to takhle dopadlo ze dne na den a že ta práce, která se tu započala, zase není," řekl dnes Nedvěd novinářům v Praze, kam dorazil na sobotní desetikilometrový běžecký závod Mattoni Grand Prix.

Připustil, že je rozčarovaný ze současné nepřehledné situace a předvolebních zákulisních bojů před valnou hromadou, která by už za týden měla zvolit nového šéfa českého fotbalu. "Člověk teď neví, kde se začne, kdo to vezme do rukou a jak to bude. Jsem z toho trochu v rozpacích," prohlásil devětatřicetiletý držitel Zlatého míče z roku 2003.

Pro český fotbal je teď podle něj nesmírně důležité, aby reprezentační mužstvo dokázalo postoupit na mistrovství Evropy. "Je důležité, aby se nároďák od toho všeho oprostil a za každou cenu se snažil postoupit na šampionát. Od toho se pak odvíjí sponzoři a celý fotbal," uvedl.

Je přesvědčen, že český tým zvládne závěr kvalifikační skupiny a v posledních dvou utkáních udrží dvoubodový náskok na třetí Skotsko. "Věřím, že kluci postoupí. Se Španěly to bude složité, je těžké se s nimi momentálně srovnávat. Litvě ale už vůbec o nic nejde. Pokud bychom nedokázali porazit Litvu, tak bychom asi na tom mistrovství neměli co dělat. Já věřím, že tím bodem ve Skotsku jsme to zlomili," připomněl Nedvěd sobotní remízu 2:2 na hřišti ostrovního soupeře.

Pavel Nedvěd.


Radost mu udělala úterní vysoká výhra 4:0 v přípravném utkání s Ukrajinou.

"V tom zápase nemůžeme našemu týmu nic vytknout. Navíc nastoupili hráči, kteří běžně nehrají v základu. Bylo fajn zase vidět český celek zvítězit 4:0. Nad Ukrajinou se takový výsledek počítá," poznamenal bývalý reprezentant.

O tom, že by národnímu týmu pomáhal třeba v roli poradce jako člen výkonného výboru asociace Karel Poborský, zatím neuvažuje. "U týmu jsou moji bývalí spoluhráči Vláďa Šmicer a Karel Poborský. Já už bych tam akorát překážel," podotkl s úsměvem. "Doufám, že to zvládnou a chytne se to za ten správný konec," řekl.

V Itálii se fotbalisté dohodli s majiteli klubů na podmínkách předběžné kolektivní smlouvy a o tomto víkendu tak může začít nový ročník Serie A, který se kvůli stávce opozdil. Nedvěd je zvědavý, zda bude pokračovat nadvláda milánských klubů Interu a AC. "Ještě asi vládnout budou, i když myslím, že posílení ze strany Juventusu tam bylo. Přišlo devět nových hráčů, nový trenér, což je velká změna a zásah do mužstva. Myslím, že to bude těžké," odhadoval Nedvěd.

Trumfem turínského klubu by ale mohla být nová aréna, slavnostně otevřená ve čtvrtek. Juventus se stal prvním klubem v italské lize, který je majitelem vlastního stadionu. "Myslím si, že je to velká výhoda a velká pomoc a opora pro klub. Je to dobrý odrazový můstek pro naše nové mužstvo.

Bude to plus, ale to samo o sobě nestačí," řekl Nedvěd. Na podzim se také chystá na milánský stadion San Siro, kde se v základní skupině Ligy mistrů v souboji s tamním AC představí Plzeň, kde Nedvěd hrával na začátku kariéry. "Do Milána to mám vlastně nejblíže, určitě se tam vypravím. Plzeň dostala krásné soupeře, nic lepšího si nemohla přát," připomněl, že se Viktoria může těšit také na obhájce primátu Barcelonu.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?