Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problém šampionátu: rozhodčí

Sport

  8:58
PRAHA/BERLÍN - Jsou pod obrovským tlakem. Každou jejich chybu rozpitvávají zpomalené televizní záběry, nepomáhají jim ani hráči. Jen v osmifinálovém zápase mezi Anglií a Ekvádorem se Wayne Rooney na belgického sudího De Bleeckera rozeřval snad desetkrát.

Ruský sudí Ivanov sklidil kritiku za množství vyloučení v osmifinále mezi Portugalskem a Nizozemskem. foto: JOCHEN LUEBKEAFP

Rozhodčí na šampionátu to mají těžké. Jejich chyby vidí celý svět. A v posledních dnech se od arbitrů odvrátila i fotbalová generalita. „Nechápu, jak může čtyřčlenný rozhodcovský tým něco takového dopustit,“ soptil šéf FIFA Sepp Blatter poté, co zkušený Graham Poll udělil Chorvatu Šimuničovi v zápase s Austrálií tři žluté karty. „Jako kdyby měli všichni najednou dočasný výpadek vědomí. Právě kvůli takovým situacím mají komunikační systém.“

Pollovo extempore ale přebilo nedělní vystoupení Rusa Ivanova, který totálně nezvládl zápas mezi Portugalskem a Nizozemskem. Nešťastný rozhodčí rozdal celkem šestnáct žlutých karet a ve čtyřech případech po nich následovaly červené. Hned po zápase se na jeho hlavu snesl déšť výčitek, který neustával ani včera. „Žlutou kartu měl dostat spíš rozhodčí,“ přisadil si znovu Blatter.

Ivanov ale není jediný rozhodčí, kterému nemohou v Německu hráči přijít na jméno. Francouzům byl odepřen gól v utkání s Koreou, přestože televizní záběry ukázaly, že míč překročil brankovou čáru. „FIFA konečně musí sáhnout k videu,“ znělo z francouzského tábora.

Korejci zase marně protestovali, když v utkání se Švýcary dostali gól, ačkoli asistent rozhodčího signalizoval ofsajd. „Ptal jsem se ho, proč mával ofsajd, a on mi jen opáčil, abych pokračoval. Jsem strašně naštvaný,“ soukal ze sebe po utkání Park Ji-sung. Trenér Korejců Dick Advocaat zase upozornil, že sudí jim zřejmě upřel penaltu. „Spousta rozhodnutí byla v náš neprospěch,“ kroutil hlavou nizozemský odborník.

Argentina přišla podle Crespa hned o tři góly
Do rozhodčích se včera pustil i argentinský kanonýr Hernán Crespo, který poukázal na to, že jeho týmu byly na turnaji odepřeny hned tři branky, které zřejmě platit měly.

„Vyhráli jsme na mistrovství tři zápasy a ve všech třech nám rozhodčí sebrali jeden gól. Robertu Ayalovi v zápase s Pobřežím slonoviny, mně proti Srbsku a Messimu proti Mexiku,“ upozornil Crespo.

„Rozhodčí mohou udělat chybu, ale na takovéto úrovni se musíte ptát, zda jsou na svých postech ti správní lidé,“ vznesl Crespo řečnickou otázku.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!