Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Problémy s fanoušky. Mír v Edenu je stále v nedohlednu

Při malém pražském derby byl Eden téměř prázdný, přišlo jen kolem pěti tisíc fanoušků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při malém pražském derby byl Eden téměř prázdný, přišlo jen kolem pěti tisíc fanoušků | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Bohemians 1905 odehrají celou sezonu v Edenu, i kdyby museli kvůli bojkotu fanoušků nastupovat před prázdnými tribunami. Vedení fotbalového klubu z Vršovic totiž protestujícím příznivcům, kteří nestrávili stěhování do slávistického Edenu, neustoupí.

Ve skutečnosti ani nemůže – za předčasný návrat do nevyhovujícího Ďolíčku by mu hrozila pokuta od vlastníka Edenu E Side a změnu stadionu v rozehrané sezoně neumožňují ani pravidla ČMFS. "Vyjít vstříc fanouškům nemůžeme, jejich požadavky jsou neřešitelné. V Ďolíčku letos hrát nemůžeme," říká šéf klubu Lukáš Přibyl.

Je to jen další důkaz, že válka příznivců Slavie a Bohemians o to, kdo bude v Edenu doma, hned tak neskončí. Mír je v nedohlednu."V pátek podle mého odhadu v­Edenu chybělo možná až deset tisíc fanoušků. Ukázalo, že to lidem není jedno. Měli jsme z toho dobrý pocit," říká lídr slávistického kotle Lukáš Vala na adresu pátečního derby, ve kterém jeho klub nastoupil v Edenu poprvé jako host.

Oficiálně sedělo v hledišti 5623 fanoušků, jenže domácí klub zřejmě jejich počet nafoukl, aby problémy tolik nebily do očí. Podle informací LN prošlo turnikety Edenu zhruba 4600 návštěvníků, tedy o tisíc méně. A to ještě Bohemka stovky lístků rozdala.
Protest fanoušků Bohemians 1905 a Slavie

Kluby, které v minulé sezoně přilákaly na svoje stadiony stejně fanoušků jako Kladno, České Budějovice, Příbram, Mladá Boleslav a Plzeň dohromady, teď paradoxně můžou srážet poloprázdné tribuny. A to může být v boji o titul, respektive záchranu problém. "Musíme najít cestu, jak si to s fanoušky vysvětlit. Není možné, abychom je měli mimo stadion," neskrývá mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Zřejmě už příští týden se proto znovu uskuteční další schůzka mezi slávistickým vedením a fanoušky. "Musíme si to na otevřeném fóru vyříkat," říká Zlámal. Jak vrátit fanoušky do Edenu?

V případě Slavie by mohlo stačit, aby klub splnil požadavky fanoušků, kteří v Edenu žádají vybudování síně slávy, velké logo Slavie na fasádě stadionu nebo odtajnit majetkovou strukturu klubu.

Bohemka plánuje i kampaň
"Za těchto okolností jsme ochotni se vrátit a normálně fandit. A za záchranu Ďolíčku bojovat jen na politické úrovni," tvrdí Vala. Jedním dechem však dodává: "Přesto si myslím, že bojkot zápasů v Edenu ještě pár zápasů vydrží. Možná i celý půlrok."

Naopak v mnohem horší pozici jsou Bohemians. Jejich fanoušci totiž nebojují jen za logo klubu v Edenu, ale rovnou za návrat do Ďolíčku, který se snaží zachránit. Dokonce založili politickou stranu, se kterou chtějí kandidovat v­komunálních volbách a na radnici Prahy 10 pak ohlídat, aby se na pozemcích pod legendárním stadionem nezměnil územní plán.
Policie dohlíží na fanoušky Slavie a Bohemians 1905
"Jediné řešení je, aby byl okamžitě nahrazen současný majitel Bohemky, který o fotbal evidentně nejeví zájem," zdůrazňuje jeden z­požadavků Jiří Hlinka z Družstva fanoušků Bohemians. Přibyl hodlá pokračovat v debatě s fanoušky a jednou z­cest, jak je přesvědčit, aby do Edenu začali chodit, má být i reklamní kampaň se známými osobnostmi Bohemky.

Podle Hlinky to však nemá smysl. "Když Bohemka vyhraje pětkrát za sebou, počet fanoušků by se mohl zdvojnásobit. Ale stejně se nedostane ani na polovinu původního čísla," odhaduje. Fotbalisté Slavie a Bohemky by si tedy měli pomalu zvykat.

Co požadují fanoušci?

SLAVIE
- zlepšit prezentaci slávistických barev a logo v Edenu
- zřídit na stadionu síň slávy
- zavést prohlídky Edenu
- odkrýt majetkovou strukturu klubu a společnosti E Side
- zlepšit komunikaci s fanoušky a mediální obraz Slavie

BOHEMKY
- písemné záruky majitele, že zahájí rekonstrukci Ďolíčku
- v opačném případě nabídne stadion k prodeji Družstvu fanoušků Bohemians
- zastavit vytváření domácího prostředí v Edenu

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!