Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Proč se v FA Cupu začíná o minutu později? Do boje proti sebevraždám se zapojil britský princ William

Hráči Liverpoolu a Evertonu upozorňují před zápasem na problémy duševního zdraví. foto: Reuters

Londýn - První lednový víkend a následně pondělí představuje v anglickém fotbale tradici, hraje se třetí kolo jedné z nejznámějších vyřazovacích soutěží na světe-FA Cup. Britský princ William této příležitosti využil k tomu, aby odložil všechny zápasy o jednu minutu a na každém stadionu na obrazovce zobrazující stav utkání převyprávěl krátký šot s názvem „Oddechni si chvíli“ s důrazem na zamyšlení se nad vlastním duševním zdravím.
  16:45

William zdůraznil ve videoklipu,který se přehrává před zápasy třetího kola FA Cupu řadu příčin duševního zdraví. Tento snímek je určený pro hráče,fanoušky i zástupce týmů. Sám je oddaným fanouškem Aston Villy, prezidentem anglického fotbalového svazu (FA) a úzce spolupracuje s řídícími orgány na řadě otázek souvisejících se sportem.

Tato kampaň vznikla ve spolupráci s organizacemi Public Health England (PHE) Every Mind Matters, FA a Heads Together’s Heads Up, které zaštitují fotbalové hvězdy Harry Maguire, Alex Scott, Dele Alli, Jordan Pickford, Callum Hudson-Odoi, Son Heung- Min a Hamza Choudhury, stejně jako trenéři Frank Lampard a Slaven Bilič.

„Je nesmírně důležité, aby muži přemýšleli o svém duševním zdraví a podnikli veškeré kroky, aby byli zdraví. Pocházel jsem z rodiny, kde jsem v dětství spoustu emocí, pocitů a někdy úzkostí,“ přiznal trenér Chelsea Frank Lampard.

„V současnosti vznikají skvělé kampaně na podporu lidí, aby o svých problémech otevřeně hovořili. Myslím, že jako muži si můžeme myslet, že je to slabost, ale to opravdu není,“ pokračuje Lampard.

V loňském roce se Princ William, vévoda z Cambridge, otevřel v dokumentárním filmu BBC o ztrátě své matky (princezny Diany) a řekl, že po smrti při dopravní nehodě v roce 1997 pociťoval „bolest jakou už v životě nikdy nezažije“.

„Jsem nervózní z emocí Britů. Nejsme roboti, musíme se trochu uvolnit a být schopni mluvit o našich emocích,“řekl William.

V roce 2018 si v Británii vzalo 6 507 lidí život, což je oproti předchozímu roku nárůst o 686 osob. Psychickými problémy, které skončily sebevraždou v Británii trpěl například fotbalista Gary Speed. Mezi českými fotbalisty se tragicky rozhodl svůj život ukončit František Rajtoral či David Bystroň.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat