Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Profesor Lars Lagerbäck vrací Norům naději. Češi ji chtějí definitivně pohřbít

Sport

  11:44
OSLO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Českou fotbalovou reprezentaci čeká večer od 20:45 hodin důležitý zápas kvalifikace o MS s Nory. A poslání severské mise je jednoznačné: Jarolímova parta musí vyhrát.

Kouč Norů Lars Lagerbäck. foto: Reprofoto

Poprvé se proti Česku postavil v listopadu 2002. Neprohrál. V teplickém přátelském zápase remizoval 3:3.

Podruhé v srpnu 2005. Vyhrál 2:1. Nevadí, byla to znovu jen příprava. To ještě Lars Lagerbäck nosil na klopě vlaječku se žlutým švédským křížem.

Před třetím zápasem se převlékl – islandský kříž je přece červený.

Konečně poprvé prohrál (1:2), ale byla to šichta. Island v listopadu 2014 při kvalifikaci v Plzni potopil smolný vlastní gól.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZÁPASU NORSKO VS. ČESKO SLEDUJTE ZDE!

Při čtvrtém pokusu, který se uskutečnil přesně před dvěma lety, se skóre otočilo. Plusový bod pro Lagerbäcka.

Dnes nadchází souboj číslo 5.

Aby se to barevně pletlo ještě víc, trenérský profesor má na sobě teplákovou soupravu s modrým křížem, nově totiž cepuje Norsko.

Kdyby měl pokračovat ve své slibné bilanci proti Česku, způsobí soupeři vážný problém, to si přiznejme na rovinu. Národní tým nesmí ztratit, už takhle ve světové kvalifikaci dohání výrazné manko z loňska.

„I když nemáte Rosického nebo Čecha, neřekl bych, že stojím proti nejslabšímu českému výběru. Nejde to moc srovnávat, ale vím, že pořád máte dobrý tým, disciplinovaný, dobře organizovaný. Naší prioritou je ovšem vítězství,“ prohlásil Lagerbäck.

Norsko doufá, že právě on zastaví bolestný pád.

Od roku 2000 nebyli Norové na žádné větší akci a na mistrovství světa v Rusku mohou také zapomenout, protože mají jen tři body za lopotnou výhru nad San Marinem. Z posledních čtrnácti zápasů prohráli deset a na dnešní utkání prodali jen patnáct tisíc lístků.

Trénink české fotbalové reprezentace. Na snímku zleva jsou trenéři Miroslav Koubek a Karel Jarolím.

„Díky Lagerbäckovi se vrátila naděje,“ tvrdí Vegard Aulstad, reportér z listu Verdens Gang.

Předchůdce Per-Mathias Högmo byl spíš romantik. Chtěl útočit jako Barcelona a bránit jako Atlético Madrid, takže ho fanoušci považovali za naivního trenérského snílka. Osmašedesátiletý Lagerbäck je jiný kadet. Mluví ostře, neutíká od reality, používá břitký humor. Ale nesměje se mu, čeká na reakce obecenstva.

„Nejsem kouzelník, aby se všechno spravilo hned,“ tvrdí. Musí vědět, že největší hvězdou současného Norska je právě on.

Muž, který kdysi okukoval taktiku od Alexe Fergusona. Muž, který pětkrát za sebou dovedl Švédsko na velký turnaj. Muž, který za porušení večerky vyřadil z reprezentace hvězdného útočníka Ibrahimovice. Muž, který pobláznil Island pohádkovou jízdou na loňském Euru, kde s týmem postoupil mezi osm nejlepších.

Norové měnili trenéra po listopadové porážce 1:2 v Edenu. Nejprve chtěli respektovaného Staleho Solbakkena, neprošlo to však přes FC Kodaň, se kterým je Solbakken léta spjatý. Druhá volba už klapla, Lagerbäck byl volný. Jeho gáže se odhaduje na 12 milionů korun, což není nic přemrštěného. S jazykem není problém už vůbec žádný. Jako by se Čech domlouval na Slovensku.

„Myslíte, že nemám co ztratit?“ řekl při úvodní řeči, když se přijel do Osla představit na otočku ze Švédska. „Takhle já nepřemýšlím. Čeká mě vzrušující práce. Chci vrátit Norsko na vítěznou cestu.“

Podaří se mu to už dnes?

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...