Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propadák Evropanů: Týmy starého kontinentu na MS vyhořely

Sport

  11:39
PRAHA - Evropským týmům fotbalové mistrovství světa na cizím kontinentu nesvědčí. Obzvlášť ve fotbalově exotické destinaci. Zatímco před čtyřmi lety v Německu se na prvních čtyřech místech poskládali pouze zástupci starého kontinentu, letos v Jihoafrické republice hrozí, že v semifinále nebude jediný evropský tým.

Francie - JAR (červená karta). foto: Reuters

Tak mizerné výsledky fanoušci z Evropy v osmdesátileté historii šampionátu ještě nezažili. Ze základní skupiny totiž letos postoupilo jen šest ze třinácti evropských týmů. Ani do osmifinále se nedostaly Itálie, Francie, Slovinsko, Dánsko, Srbsko a Švýcarsko. Od roku 1998, kdy bylo mistrovství světa rozšířeno na současných 32 účastníků, dopadla Evropa nejhůře před osmi lety v Japonsku a Koreji, kde se mezi nejlepší šestnáctku dostalo jen devět zástupců Evropské fotbalové unie.

Smutný rekord přitom letos s jistotou padne i ve čtvrtfinále – vzhledem k tomu, že pavouk turnaje svedl zbylé evropské týmy dohromady už v osmifinále, mezi nejlepší osmičku se dostanou jen tři z nich. Dokonce i v Japonsku a Koreji to v roce 2002 bylo o jeden více. "Tenhle šampionát ukázal, že síla jihoamerických a asijských týmů roste, naopak Evropa už není tak silná jako v minulosti," připustil generální sekretář FIFA Jerome Valcke. Na jednoznačnou příčinu ale nepřišel. "Možná je to dané tím, že se některé evropské týmy od roku 2006 příliš nezměnily, nebo Evropané hrají příliš mnoho zápasů," přemýšlel Valcke.

Řešení? Možná delší přestávka I proto se znovu začalo spekulovat, zda nedojde k přehodnocení kvótního výběru, který v současnosti Evropu zvýhodňuje. Jinak řečeno: nesebere FIFA Evropě místa? "Diskuze o počtu míst pro jednotlivé federace se v žádném případě nevede. Kdo tvrdí opak, lže," vyvrátil evropské obavy Valcke.

Francii a spol. však možná mimo jiné pomohlo podobné selhání afrických týmů. Už delší dobu se totiž mluví o tom, že by se kvóta pro Afriku mohla rozrůst z pěti na šest míst, jenže poté, co velká očekávání naplnila pouze Ghana, by takový krok postrádal logiku... Podle Valckeho bude FIFA místo toho hledat způsob, jak prodloužit přestávku mezi koncem soutěží v Evropě a šampionátem. Právě to by mohlo vrátit evropské týmy plné unavených hvězd zpět na výsluní.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat