Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Propaganda, či svoboda projevu? Proč musí Britové platit za uctění veteránů?

Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska... | foto: Reuters

PRAHA Politická propaganda versus svoboda vyjadřování. Trest za uctění památky válečných veteránů versus úvaha o změně pravidel. FIFA versus UEFA. Aféra kolem vlčích máků spěje ke změně pravidla, které zakazuje vyjadřovat politická stanoviska během zápasů.

Když v listopadu při mezistátních duelech na Britských ostrovech fanoušci i hráči symbolem vlčího máku tradičně uctili památku Dne válečných veteránů, disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) jednotlivým asociacím udělila pokuty.

„Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda disciplinárky Claudio Sulser s tím, že FIFA musí přistupovat ke všem politickým a náboženským symbolikám 211 členských zemí neutrálním způsobem.

Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko a Irsko hovoří o zklamání a chtějí po FIFA řádné zdůvodnění.

Naopak Evropská fotbalová unie (UEFA), jejímiž členy jednotlivé asociace jsou, reaguje tím, že chystá změnit pravidla.

Pravidla nejsou tesaná do kamene

Chce je zmírnit, aby je uvedla do souladu s právem na svobodu vyjadřování. Vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat příslušnými změnami v disciplinárním řádu.

Funkcionáře k tomu vedl i případ Barcelony, která stáhla odvolání ke sportovní arbitráži CAS v Lausanne proti dvěma pokutám za separatistické katalánské vlajky v hledišti.

Podle UEFA klub uznal, že disciplinární komise nemohla vzhledem k současným regulím jednat jinak. „Ta pravidla nejsou vytesaná do kamene. Měla by odpovídat společnosti, v které žijeme,“ uvedla UEFA v prohlášení.

Uctění památky Dne válečných veteránů či Dne příměří je tradice, která se připomíná především na ostrovech před významnými zápasy, nejen fotbalovými.

Britové vlčí mák nosí každý rok

Připadá na 11. listopad, vždy nejbližší neděle je Dnem vzpomínek. Symbolem jsou květy vlčího máku, které trenéři nosí na klopě obleku nebo hráči na dresech. FIFA v tom viděla porušení pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.

Pravidlo zakazuje používat „gesta, slova, předměty či jiné prostředky k přenosu jakékoliv zprávy, která nesouvisí se sportovní událostí, obzvlášť zprávy politického, ideologického, náboženského, urážlivého či provokativního charakteru“.

Anglie vs. Skotsko: Hosté s vlčím mákem našitým na černých páskách.
Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska...

Před dvěma lety UEFA trestala Bayern Mnichov zavřením sektoru, ve kterém se objevil transparent na podporu Kosova. V srpnu fanoušci Celtiku Glasgow při pohárovém duelu proti izraelské Beer Ševě mávali palestinskými vlajkami.

Šlo o tzv. crowdfundingovou kampaň na finanční podporu Palestiny, která je s Izraelem v dlouholetém konfliktu. Celtic pak musel zaplatit v přepočtu 270 tisíc korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.