Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propaganda, či svoboda projevu? Proč musí Britové platit za uctění veteránů?

Sport

  15:00
PRAHA - Politická propaganda versus svoboda vyjadřování. Trest za uctění památky válečných veteránů versus úvaha o změně pravidel. FIFA versus UEFA. Aféra kolem vlčích máků spěje ke změně pravidla, které zakazuje vyjadřovat politická stanoviska během zápasů.

Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska nepojede. foto: Reuters

Nesmysl za milion. FIFA potrestala fotbalisty Anglie za to, že uctili válečné hrdiny

Když v listopadu při mezistátních duelech na Britských ostrovech fanoušci i hráči symbolem vlčího máku tradičně uctili památku Dne válečných veteránů, disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) jednotlivým asociacím udělila pokuty.

„Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda disciplinárky Claudio Sulser s tím, že FIFA musí přistupovat ke všem politickým a náboženským symbolikám 211 členských zemí neutrálním způsobem.

Anglie, Wales, Skotsko, Severní Irsko a Irsko hovoří o zklamání a chtějí po FIFA řádné zdůvodnění.

Naopak Evropská fotbalová unie (UEFA), jejímiž členy jednotlivé asociace jsou, reaguje tím, že chystá změnit pravidla.

Pravidla nejsou tesaná do kamene

Chce je zmírnit, aby je uvedla do souladu s právem na svobodu vyjadřování. Vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat příslušnými změnami v disciplinárním řádu.

UEFA chce na stadionu svobodu projevu. Reakce FIFA: Je na nich místo jen pro sport

Funkcionáře k tomu vedl i případ Barcelony, která stáhla odvolání ke sportovní arbitráži CAS v Lausanne proti dvěma pokutám za separatistické katalánské vlajky v hledišti.

Podle UEFA klub uznal, že disciplinární komise nemohla vzhledem k současným regulím jednat jinak. „Ta pravidla nejsou vytesaná do kamene. Měla by odpovídat společnosti, v které žijeme,“ uvedla UEFA v prohlášení.

Uctění památky Dne válečných veteránů či Dne příměří je tradice, která se připomíná především na ostrovech před významnými zápasy, nejen fotbalovými.

Britové vlčí mák nosí každý rok

Připadá na 11. listopad, vždy nejbližší neděle je Dnem vzpomínek. Symbolem jsou květy vlčího máku, které trenéři nosí na klopě obleku nebo hráči na dresech. FIFA v tom viděla porušení pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.

Pravidlo zakazuje používat „gesta, slova, předměty či jiné prostředky k přenosu jakékoliv zprávy, která nesouvisí se sportovní událostí, obzvlášť zprávy politického, ideologického, náboženského, urážlivého či provokativního charakteru“.

Anglie vs. Skotsko: Hosté s vlčím mákem našitým na černých páskách.
Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska...

Před dvěma lety UEFA trestala Bayern Mnichov zavřením sektoru, ve kterém se objevil transparent na podporu Kosova. V srpnu fanoušci Celtiku Glasgow při pohárovém duelu proti izraelské Beer Ševě mávali palestinskými vlajkami.

Šlo o tzv. crowdfundingovou kampaň na finanční podporu Palestiny, která je s Izraelem v dlouholetém konfliktu. Celtic pak musel zaplatit v přepočtu 270 tisíc korun.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat