Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Prvoligisté fungují v úsporném režimu, někde snižují platy. Jak jsou na tom Slavia, Sparta a Plzeň?

Zleva Bořek Dočkal ze Sparty a Ibrahim Traoré ze Slavie. foto: ČTK

Praha - Důsledky přerušených či předčasně ukončených soutěží v době koronavirové pandemie tvrdě dopadají na kluby. I ty české proto přistupují k nouzovým opatřením, některé už snížily hráčům platy.
  5:00

Juventus Turín se minulý týden s hráči a realizačním týmem dohodl na tom, že jim pozastaví mzdy za čtyři měsíce, které s velkou pravděpodobností poznamená nákaza Covid-19, tedy za březen až červen. Slavný italský klub, v jehož barvách válí například Cristiano Ronaldo, spočítal, že tím ušetří 90 milionů eur (2,46 miliardy korun), což odpovídá například ceně dvou až tří výborných posil.

Ronaldův dlouhodobý soupeř v přetahované o korunu nejlepšího fotbalisty planety Lionel Messi spolu se svými týmovými kolegy v Barceloně se zase vzdají 70 procent svých platů a navíc přispějí na to, aby zaměstnanci klubu mohli nadále pobírat plnou mzdu.

K podobným krokům přistupují v mnoha sportech a zemích, ve slavných a bohatých klubech, i těch menších. Opatření má celkům pomoci zmenšit ztráty v době, kdy jsou zastavené soutěže, chybí příjmy ze vstupného a řada sponzorů omezuje přísun peněz.

Zleva Bořek Dočkal ze Sparty a Ibrahim Traoré ze Slavie.
Derby mezi Slavií a Spartou

Někdy však ani tato opatření nepomohou a některé kluby jsou donuceny sáhnout k ještě tvrdším opatřením. Fotbalový Anderlecht se v rámci úsporných kroků rozloučil s klubovou legendou Pärem Zetterbergem. Mnohonásobný norský hokejový šampion Valerenga Oslo zase musel propustit všechny své hráče i další zaměstnance.

A co teprve nejlepší klub slovenské fotbalové ligy nového tisíciletí... Žilina, kterou k mistrovským titulům či úspěšnému účinkování v evropských pohárech dovedli i čeští trenéři Pavel Vrba, Pavel Hapal a současný kouč Plzně Adrián Guľa, se dokonce dostala do likvidace. Patnáctka opor, které berou nejvíc a nechtěly přistoupit na snížení platů o 80 procent, pak dostala od likvidátora výpověď.

Nejbohatší trio platí naplno

Ztráty samozřejmě počítají také české kluby. A jelikož ty fotbalové na rozdíl od hokejových či basketbalových ještě mohou doufat, že rozjetou sezonu dokončí, zůstaňme u nich.

Tři nejmovitější, jejichž roční rozpočet se odhaduje na minimálně 300 milionů korun, což záleží také na aktuální úspěšnosti v pohárové Evropě, zatím ke škrtům v platech hráčů nepřistoupily.

„Současnou situaci samozřejmě pozorně sledujeme. Sledujeme prognózy vývoje pandemie Covid-19 a řešení v jednotlivých evropských ligách. Je jednoznačné, že koronavirus a aktuální situace omezí klubové plány v oblasti rozvoje, a je jasné, že kluby budou šetřit,“ nastínil náladu v tuzemských klubech tiskový mluvčí vedoucího týmu ligy Slavie Michal Býček.

Pražská S i plzeňská Viktoria drží platy svých hráčů na 100%.

Podobný stav potvrdili LN také zástupci Plzně a Sparty.

„U nás ve Viktorii se o tomto tématu budeme samozřejmě také v následujících dnech bavit a hledat určité varianty, v tuto chvíli žádné konkrétní řešení není na stole,“ uvedl v tiskové zprávě minulý týden generální manažer Západočechů Adolf Šádek, což včera potvrdil mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

Na komplexnější vyhodnocení čekají také ve Spartě. „Klub se sponzory komunikoval a ve zvýšené míře bude komunikovat v následujících dnech a týdnech,“ uvedl ředitel komunikace Letenských Ondřej Kasík s tím, že Sparta neplánuje propouštění či snižování zaměstnaneckých stavů.

Prvoligové celky zatím drží svůj provoz v obvyklém osazenstvu, i když přistupují ke zvláštním či úsporným režimům, kdy management pracuje z domova a řada věcí se řeší online. Některé ze zbývajících klubů prvoligového pelotonu však už zároveň přistupují na snížení platů hráčům a zaměstnancům.

Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Jako první to před týdnem oznámil Jablonec, který však výši snížení nespecifikoval. „Určitě to každý vnímá tak, že bychom nechtěli, aby v Jablonci fotbal skončil nebo aby klub měl problémy kvůli tomu, že v uvozovkách teď nehrajeme, ale bereme pořád peníze,“ komentoval dohodu kabiny s vedením kapitán Tomáš Hüsbchman.

Vzápětí se přidala Mladá Boleslav, jejíž fotbalisté se po dobu půl roku vzdají dvaceti procent mzdy. Třicet procent z výplaty pak po tři měsíce nechají klubu ve Zlíně. Snížení platů připravují také v Teplicích nebo Opavě. „V nynější situaci jde o zcela logický krok. Vedení klubu tuto záležitost probírá individuálně s každým hráčem a členem A-mužstva,“ přibližuje mluvčí SFC Opava Jan Šimek.

A co bude dál?

Tento nouzový režim, v němž kvůli omezeným příjmům musí osekat výdaje, by kluby měly několik měsíců přečkat. Ať už se ligová sezona, z níž zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba, dokončí, či nikoliv. Řada z nich nyní navíc přispívá na boj proti koronaviru. Liberec s Jabloncem například prodávají vstupenky na společné derby, jako kdyby se hrálo v původním termínu. Výtěžek bude věnován Krajské nemocnici v Liberci.

Opravdu existenční situace pro mnoho celků může nastat v létě. Podaří se plnohodnotně nastartovat příští ročník? Bude se hrát už od července? A s diváky, nebo před prázdnými tribunami?

Už nyní je jisté, že partneři klubů nebudou tolik štědří, přestupový trh tak čilý a bude se šetřit. A čím déle tato krize potrvá, tím větší budou následky.

„Podle toho se do velké míry budou odvíjet také dopady nejen na náš klub, ale na ligovou soutěž obecně,“ říká Martin Kovařík z marketingu Teplic, kde se aktuálně snaží nabídnout sponzorům možnost zviditelnění alespoň v rámci e-sportu.

„Stále všichni pevně věříme a doufáme, že se liga v určitém časovém horizontu znovu rozběhne. V opačném případě by situace byla pro všechny ještě vážnější,“ dodává plzeňský boss Šádek.