Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Prymula a spol. směli na fotbal už loni. Pro Slavii není projekt ‚Cesta ze tmy“ žádnou novinkou

Roman Prymula a Jan Marounek mimo jiné v hledišti V.I.P. tribuny v Edenu. foto: MAFRA

Praha - Že obyčejní fanoušci do ochozů stadionů kvůli koronaviru nemohou, a přesto kluby na zápasy několik stovek diváků pustí, není nic nového. Na základě výjimky od ministerstva zdravotnictví mohlo od loňského prosince do arén fotbalových a hokejových celků obou českých nejvyšších soutěží kromě aktérů zápasu až tři sta lidí z řad dlouhodobých partnerů klubů.
  9:39

„Jejich jmenný seznam je veden klubem a bude k dispozici místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví na vyžádání v případě potřeby provedení epidemiologického šetření,“ píše se v protokolu Ligové fotbalové asociace platném od 13. ledna 2021. 

Skutečná ‚Cesta ze tmy‘. Šéf Slavie Tvrdík: Poučíme se, příště pozveme zdravotníky, já zůstanu uvnitř u televize

„Tyto osoby se prokážou před vstupem na stadion negativním RT-PCR vyšetřením na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo negativním antigenním testem na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 ne starším 48 hodin.“

Diváci mají sedět s respirátory či rouškami v oddělených sektorech maximálně po desíti. Zároveň se tyto skupiny nemohou ani při příchodu nebo odchodu setkat.

Elita V.I.P. lóži Slavie na zápase vršovického klubu s Leicesterem.
Ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Jan Marounek...

Podobnou výjimku poprvé využila 3. prosince Slavia pro 5. kolo základní části Evropské ligy proti Beer Ševě, a to jako součást pilotního projektu pro návrat diváků na stadiony ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které tehdy už zhruba měsíc vedl Jan Blatný. Proti izraelskému soupeři šlo o šest set diváků a stejnou možnost měly následně v pohárových duelech také Sparta a Liberec.

Další díl snahy, jak dostat fandy zpět do ochozů, probíhal tento čtvrtek už pod záštitou projektu Cesta ze tmy, jenž disponuje povolením Státního zdravotního ústavu a podporu jí v prosinci vyjádřil také ministr Blatný. 

Iniciativa, kterou vede Karel Luxík, jednatel pořadatelské společnosti PromoTech, má umožnit bezpečné pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí pro tisíce lidí v době pandemie. Podílí se na ní například parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr či zpěváci Janek Ledecký a Daniel Landa. „V našem systému by vše fungovalo tak, že by bylo testování přímo propojeno s prodejem vstupenky,“ vysvětloval Luxík pro Seznam Zprávy.

Díky Cestě ze tmy mohly sledovat přímo v hledišti zápas Slavie s Leicesterem o tři stovky lidí víc než běžně na lize. Ti před střetnutím u Sinobo Areny absolvovali v mobilní laboratoři z přestavěné sanitky odběr na PCR test. Podobně to fungovalo už minulý víkend při zápase Slavia–Pardubice.

Z tohoto hlediska Slavia mohla hostit kohokoliv, kdo splní podmínky a hygienická pravidla daná pro tuto událost. Na snímku prostoru před sky boxem je však vidět třicet tři pospolu sedících osob, což hrubě převyšuje ligovou normu deseti lidí na sektor. Opatření však mohla být v tomto případě upravena, organizace pohárového zápasu včetně hygienických pravidel jsou v gesci pořádajícího klubu, který musí splnit protokol Evropské fotbalové unie a zároveň se řídit nařízeními vládního aparátu své země.

„Fotbalová asociace ČR do této záležitosti žádným způsobem nevstupuje. Vše se řeší po přímé lince klub, v tomto případě Slavia, a ministerstvo zdravotnictví. Žádající subjekt vzápětí čeká, zda ministerstvo udělí výjimku a povolí účast například tohoto počtu zmíněných osob,“ uvedl pro LN mluvčí FA ČR Martin Gregor.

Marounek dohlížel

Kvůli dohledu nad fungováním projektu byl podle svých slov na zápase Jan Marounek, který byl v té chvíli ještě ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví a zástupcem hlavní hygieničky. 

„Zkoušeli jsme testovaní metodou PCR části osob přímo v den zápasu a části osob antigenním testem před zápasem apropojení výsledků laboratorních testů do systému vstupenek a propojení na vstupní kontroly na stadion,“ řekl pro MF DNES.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.