20. srpna 2010 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Psst, slepí hrají fotbal. A to rovnou mistrovství světa

Fotbal nevidomých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal nevidomých. | foto: Reprofoto

PRAHA Mají podmínky podstatně zhoršené, než jejich předchůdci na fotbalovém MS v Jihoafrické republice. Ale i nevidomí dokáží s fotbalovým míčem velké věci a jejich handicap je tolik netrápí. "Budu nadšený, když si lidi řeknou, že viděli skvělý fotbal a to, že jsme nevidomí, bude až druhotné," říká anglický reprezentant.

Po světovém šampionátu v Jihoafrické republice uplynul více jak měsíc a na řadě je další mistrovství světa ve fotbale, a ne jen tak ledajaké...

Tentokrát změří síly reprezentace nevidomých hráčů. Ano, slyšíte dobře. I nevidomí pořádají turnaj, v němž jsou favorité stejní jako na MS v Africe: Španělsko, Brazílie či Argentina. Bohužel, do této chvíle reprezentace ČR ještě nevznikla, ale brzo se tak má stát.

A jak vlastně fotbal nevidomých vypadá?

Ochozy narvané k prasknutí musí být úplně zticha, neboť se

fotbalisté řídí sluchem. "Nevidomí mají vyvinutější sluch, takže se orientují podle odrazu míče. Navíc komunikují mezi sebou. Když se mu ozve Jarda, on ví, že je to levý obránce, a podle toho se srovná. Hráči si drží své zóny, není to chumel, co by se hnal za balonem," řekl pro iDnes.cz Másilko, trenér jednoho ze dvou klubů v Česku.

Navíc nevidomí hrají se speciálně upraveným míčem, v němž jsou rolničky, takže při sebemenších pohybu se rozezvučí.

Jediným aktérem bez handicapu je brankář, ale i on má své působení poněkud omezené. Může se pohybovat jen v blízkém okolí své svatyně.

K orientaci na hřišti si pomáhají spoluhráči navzájem. "Občas se stane, že se hráč na hřišti cítí ztracený. A tak zakřičí na kolegu v obraně a zjistí, že je otočený čelem vzad," dodává Másilko.

I na MS nevidomých jsou k vidění pohledné kombinace a individuální průniky...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz