Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalové MS v Rusku: další Putinova šance pro zviditelnění země

Sport

  6:00
PRAHA - V roce 2018 se poprvé v historii bude konat mistrovství světa ve fotbale na ruském území. Prezident Ruska Vladimir Putin ale hodlá dosáhnout v tomto roce hned dvou významných vítězství – sportovního a politického. Čekají ho prezidentské volby.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Rusko plánuje překonat fotbalové mistrovství v Brazílii ve všech směrech. Organizačním, sportovním i politickém. Podobně, jako se ruský prezident Vladimir Putin snažil využít zimní olympiádu v Soči k propagaci své země a zvýšení své vlastní popularity, použije tak i fotbalové klání. Ruská vláda vyčleňuje z rozpočtu značné sumy a prezentuje pořadatelství jako významný politický úspěch i jednoznačnou zásluhu vedení země.

Jen jedno se možná prezidentu Putinovi nepovede – donutit Rusy, aby začali víc fandit, a ruské hráče, aby hráli s větším zápalem. V Brazílii se jim nepodařilo vyhrát jediný zápas, přesto Putin finále sledoval přímo na stadionu. A převzal pomyslnou štafetu od brazilských pořadatelů.

Stejně jako po okupaci gruzínské enklávy Jižní Osetie ruskou armádou se ozvaly ve světě hlasy volající po zákazu, nebo alespoň bojkotu zimní olympiády v Soči, i letos se kvůli Ukrajině o ruském pořadatelství fotbalového mistrovství diskutuje.

ČTĚTE TAKÉ

Začátkem března se američtí senátoři Mark Steven Kirk a Dan Coats obrátili k prezidentovi FIFA Josephu Blatterovi a požádali ho, aby pozastavil Rusům členství.

Kvůli okupaci Krymu a vměšování se do vnitřních věcí Ukrajiny. Jenže prezident Blatter je jiného mínění. Fotbal má podle něj lidi spojovat a ne rozdělovat a politika se nemá do sportu vůbec míchat.

Prezident Putin byl s takovou reakcí navýsost spokojen. A snaží se dokázat, že vyjde zájemcům o fotbal ve všem vstříc: například již byl přijat federální zákon o speciálním, zjednodušeném vízovém režimu pro cizince, kteří se podílejí na pořádání mistrovství v Rusku.

Samozřejmě, jak tomu bylo i na olympiádě, všichni oficiální hosté, hráči a sportovní funkcionáři budou moci vstoupit do Ruska bez víza. Tentokrát se to ovšem týká i všech fanoušků. „Takový precedent světová historie fotbalových mistrovství nepamatuje,“ říká Putin.

Ruské MS se bude konat na dvanácti stadionech v jedenácti městech, která cizinci běžně nenavštěvují. Například v Saransku, metropoli ruské republiky Mordova. Chybí tady jakákoliv fotbalová infrastruktura. Včetně toho nejdůležitějšího – stadionů. Putin se snaží postupovat stejně jako v případě olympiády v Soči – stavby a další zařízení potřebná k mistrovství mu zaplatí jeho věrní oligarchové.

Stadionu Lužniky naroste kapacita

Ovšem pokud jim na to ještě někdo půjčí – dluhy za grandiózní olympijské stavby řada firem bankám není schopna splácet a banky teď ťukají na víko státní kasy. Chtějí, aby jim stát miliardové ztráty kompenzoval. Zda náklady na tyhle „faraonské“ projekty ruský rozpočet unese, nikdo neví.

Kromě olympiády a MS ve fotbale se Putin před volbami musí občanům zavděčit ještě něčím hmatatelnějším – jako jsou sociální dávky například. K tomu mu přibyl Krym, který spolyká také pár miliard.

Zahájení mistrovství a finálový zápas se uskuteční v Moskvě na stadionu Lužniky. I ten musí projít náročnou rekonstrukcí, která začala letos a po níž se na něj vejde až 90 tisíc diváků. Ovšem pokud vůbec budou tak velké stadiony zapotřebí – zájem o fotbal v Rusku není příliš velký.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...