Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Řádění a ostuda budou mít dohru. Srbsko čekají tvrdé sankce

Itálie - Srbsko (řádění fanoušků). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Itálie - Srbsko (řádění fanoušků). | foto: Reuters

PRAHA Kam přijedou srbští fanoušci, tam je fotbal v ohrožení. V Česku se to projevilo třeba při loňském pohárovém zápasu CZ Bělehrad se Slavií, svoji nevalnou pověst naposledy potvrdili v Itálii. Házení světlic na trávník, demolování stadionu nebo pálení albánské vlajky.

Rozhodčí půl hodiny vyčkával, jestli má kvalifikační zápas s hrozivými kulisami v Janově vůbec začít. Zkusil to na sedm minut, než raději naposledy zapískal a pro reprezentanty práce skončila.

DÁLE ČTĚTE

Ne tak pro policii. Agresivní srbští rowdies pokračovali v násilných projevech také ve městě. Celkem 17 jich skončilo v cele a 20 se zraněními ošetřili lékaři. Ještěže se nestalo nic horšího. "Za takových okolností chybí velmi málo, aby se přihodila opravdová tragédie," strašily hrozivé představy trenéra Itálie Cesara Prandelliho.

Itálie - Srbsko (Ivan Bogdanov, vůdce srbských fandů).

Dirigent výtržníků, který na ochozu v mikině s lebkou a kříženými kostmi řídil řádění a trhal síť, se nakonec nepředvedl jako velký hrdina. Italští policisté zadrželi Ivana Bogdanova, když se schovaný v zavazadlovém prostoru autobusu pokoušel uniknout ze země. Prozradila ho výrazná tetování na rukou.

Dovolují si víc než jinde
Způsobené škody se budou teprve sčítat. Srbsko musí téměř jistě počítat s kontumací zápasu. Sankce od UEFA ale mohou být daleko tvrdší – řády připouštějí vyloučení z rozběhnuté nebo následující kvalifikace, jasno bude po zasedání disciplinární komise na konci října. V Srbsku padají slova o hanbě a ostudě, ale funkcionáři také vnímají, že nastala doba začít pracovat na opatřeních, která by divokou fanouškovskou scénu dostala víc pod kontrolu.

Je snad normální, aby příznivci dohnali výhrůžkami brankářskou jedničku Vladimira Stojkoviče k tomu, aby žádal trenéra, ať ho vyřadí ze sestavy? "Fanoušci nás navíc obléhali v hotelu celé dva dny," uvedl prezident Srbské fotbalové federace Tomislav Karadžič. Srbští výtržníci zřejmě dorazili do Janova s předem stanoveným cílem, který také splnili.

"Měli jsme informace, že tihle lidé sem přijedou s úmyslem, aby předčasně ukončili zápas, a informovali jsme o tom italské úřady," zmínil se Karadžič. Koordinace podle všeho příliš nefungovala. "Nebezpeční fanoušci neměli vůbec přijet. Vzhledem k našim zkušenostem jsme byli připraveni, ale nikdy bychom od nich nečekávali tak vysoký stupeň agresivity," vyjádřil se za italskou policii Roberto Massucci.

Itálie - Srbsko (Ivan Bogdanov, vůdce srbských fandů).

Do obtížného boje s hooligans se nikomu na zodpovědných místech v Srbsku nechce pustit. Podobně na tom byla Anglie na konci osmdesátých let, než se přístup v kolébce fotbalu radikálně změnil. Podle bývalého reprezentanta Sava Miloševiče je nutné se právě ostrovním příkladem nechat inspirovat.

"Kořeny problémů se nachází někde jinde než na tribunách," upozornil také na vysokou nezaměstnanost mezi mladými, kteří vyrůstali v období, kdy se Srbsko ocitlo po jugoslávské válce v izolaci. Do většiny zemí Evropské unie mohou nyní Srbové cestovat bez víz, a tak je problém s jejich fanoušky daleko viditelnější. S tolerancí ale určitě nemohou počítat.

Srbská policie zatkla hned na hranicích 19 fotbalových fanoušků

Srbská policie zadržela 19 fotbalových fanoušků, kteří se podíleli na úterním řádění na stadionu v italském Janově, které vedlo už po sedmi minutách k předčasnému ukončení kvalifikačního zápasu. Srbský ministr vnitra Ivica Dačič dnes uvedl, že k zatýkání došlo v noci hned na hranicích, když se skupiny ultras vracely autobusy domů.

Dalších 17 lidí, včetně pravděpodobného organizátora Ivana Bogdanova, bylo zatčeno už předtím v Itálii. "Nemám nic proti Itálii, miluju svou vlast," řekl podle agentury APA devětadvacetiletý nezaměstnaný muž, jenž má za sebou vojenskou, ale i kriminální minulost.

Za chování srbských rowdies, kteří podle janovské starostky Marty Vincenziové způsobili ve městě škodu kolem 80.000 eur (téměř dva miliony korun), se ve středu telefonicky omluvil srbský prezident Boris Tadič italskému premiérovi Silviovi Berlusconimu. "Tyhle události nebudou mít na přátelské vztahy mezi Itálií a Srbskem žádný vliv," řekl Berlusconi, jenž má s fotbalovou kulturou coby dlouholetý majitel AC Milán zkušenosti.

Chování fanoušků namířené proti vlastním hráčům může přijít srbskou reprezentaci draho. Téměř jistě ji čeká kontumace zápasu a UEFA navíc může tým v extrémním případě vyřadit z kvalifikace.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...