23. března 2014 15:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Přinesou nepokoje na Bazalech ponaučení? Vzorem je Anglie

Chuligáni útočili na policisty, ti si pomáhali obušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chuligáni útočili na policisty, ti si pomáhali obušky. | foto: MAFRA - Adolf Horsinka

PRAHA Muži v kuklách, mnohdy do půl těla svlečení, kopou do sedaček. Na policisty hází světlice, odpadky a nebo jen to, co jim přijde pod ruku. Chuligání v sobotu na fotbalovém utkání mezi Baníkem a Spartou znovu řádili. A rozhodně ne naposledy.

Proč to dělají? Mají to vůbec zapotřebí? Neutrální pozorovatelé jen nevěřícně kroutili hlavou. Během přestávky se hlediště na ostravských Bazalech změnilo v bitevní pole. Rodiče s dětmi raději prchali do bezpečí, ostatní se snažili celému konfliktu vyhnout.

Šéf svazu Pelta: Není na co čekat

"Je to další varování a nechceme dopustit, aby došlo k opravdovému neštěstí. Čekat dál na smrtelnou tragédii na stadionech by bylo krajně nezodpovědné," uvedl Pelta. "Naším zájmem je, aby se fanoušci na stadionech cítili dobře, bezpečně a nebáli se jít na fotbal i s celou rodinou," prohlásil.

A pořadatelská služba znovu selhala. Skupina těžkooděnců sice na rozzuřené muže vystartovala, ale proti přesile si nedovolila výrazněji zakročit. "Baník Ostrava, Sparta Praha i Policie ČR věnovaly přípravě a organizaci utkání maximální pozornost. Znovu se však ukázalo, že současná legislativa neumožňuje pořadatelům ani policii podobné projevy účinně postihovat a ani jim předcházet," řekl bezpečností manažer FAČR Martin Synecký.

Celý konflikt patrně vyvolali příznivci polského klubu GKS Katovice, kteří se k ostravskému Baníku hrdě hlásí. Nejprve směrem ke sparťanským fanouškům jen pokřikovali, pak ale zaútočili. A "stádo" dalších se k nim přidalo.

Možná jen ze srandy. Možná proto, aby si vybili zlost nebo mohli ukázat, jak se nebojí ani skupiny těžkooděnců s obušky. "Na fotbal v Ostravě přišly i desítky nebetyčných hovad. Pár let nepodmíněně by bylo akorát," popsal celý incident na svém Twitteru televizní komentátor Jaromír Bosák.

Šéfové českého fotbalu jsou na výtržníky krátcí, pomocnou ruku by možná měla nabídnout i vláda. Tak jako jinde v Evropě. Jinak se totiž celý problém bude točit v jednom začarovaném kruhu. Výraznější pokrok nepřinesly ani soudní síně, které byly přímo v útrobách stadionů před několika lety provizorně zřízeny.

Nyní policisté pouze posílí hlídky na nádražích a v centru města. Jenže jak je možné, že se do hlediště mezi slušně fandící diváky dostanou někdy na mol opilí agresoři se světlicemi v kapse? Pak stačí sebemenší signál, který podpálí pomyslnou rozbušku, a v ohrožení jsou i lidské životy. Bez přehánění.

V Ostravě vše skončilo zadržením 31 lidí, kteří kromě demolice stadionu rozbili i okno jednoho z autobusů. Škoda se podle prvních odhadů s největší pravděpodobností přehoupne přes hranici 150 tisíc korun.

Výtržnosti fanoušků v hledišti.

Výtržnosti fanoušků na Bazalech.

"Počet podezřelých ale ještě poroste. Policisté budou analyzovat počet natočených záznamů a pokračovat v úkonech trestního řízení, které pro ovlivnění alkoholem nebylo v den výtržností možné," vzkázala policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nelze se tedy divit, že český fotbal diváky přímo na stadion netáhne. Samozřejmě, na vině je částečně také kvalita nezajímavých duelů. Ale bezpečnost by měla být jednoznačně na prvním místě.

To ale ve většině případů není, kontroly při vstupu na stadion jsou mírné a nedostačující. Na výtržníky je mnohdy krátký i kamerový systém, kterým z finančních důvodů disponuje jen několik fotbalových bojišť.

A co se týče chuligánů z Polska, je FAČR bezmocná. "Zabránit těmto osobám ve vstupu na území ČR a potažmo také na české stadiony je s ohledem na volný pohyb osob v Schengenském prostoru téměř nemožné," prohlásil Synecký.

Anglie se do výtržníků nemilosrdně pustila

V Čechách nejsou oproti Britským ostrovům a zemím v západní Evropě nepokoje fanoušků natolik rozšířené. V Anglii má ale výtržnictví na fotbalových stadionech kořeny až v šedesátých letech, kdy parta mužů vyznávala i stejný styl oblečení nebo účesů.

Největší tragédie s tím spojená se datuje k dubnu roku 1989, během semifinále FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem zemřelo 96 lidí a dalších 766 bylo zraněno. Konflikt tehdy posílil i bulvární deník The Sun, jenž nepravdivě informoval o nepřístupném chování příznivců Liverpoolu.

Britská vláda nicméně tvrdě zakročila. Na stadionech se změnil celý způsob organizace: od lepších uspořádání sektorů až po účinné rozmístění únikových zón. A policie disponuje také jmenným seznamem všech, kteří nemají v hledišti co pohledávat. Agresivní jedinci musí dokonce při mezistátních duelech svých týmů odevzdat pas, aby jim byl znemožněn přesun za hranice.

Ostrované zkrátka změnili fotbalová utkání v kulturní záležitosti, při kterých divákům vtiskli zcela jinou mentalitu. Výsledek se dostavil brzy. A může být vzorem pro celý zbytek světa...

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.