Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rajchl: Situace nároďáku je vážná. Spekulovat ale nechci

Norsko - Česko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norsko - Česko. | foto: ČTK

PRAHA Absolutní zmar. Tak reagují fotbaloví fanoušci na včerejší výkon národního týmu v Norsku. Po porážce 0:3 ale panzjí velké rozpaky i na Strahově, v sídle Fotbalové asociace ČR. "Ten výkon byl neskutečně tristní," kritizuje výběr trenéra Bílka místopředseda Jindřich Rajchl, dosud jediný kandidát na uvolněné místo po Ivanu Haškovi.

LN Jak byste ohodnotil včerejší výkon fotbalové reprezentace?
Asi jako každý fotbalový fanoušek v této zemi jsem byl z toho výkonu velmi rozčarován. Na tom výkonu nebylo nic pozitivního, takže jednoduše řečeno: velká nespokojenost.

PO PORÁŽCE ČESKA V NORSKU 0:3

LN Fanoušci volají po odchodu trenéra Bílka. Má důvěru dosud jediného kandidáta na předsedu asociace?
O jakýchkoliv změnách rozhoduje výkonný výbor, kde má každý člen jeden hlas. A to platí případně i pro předsedu. Nyní jsme požádali manažera reprezentace Vladímíra Šmicera, aby nám připravil analýzu a návrh opatření, které hodlá učinit, aby se podobný výkon neopakoval. Chceme si promluvit s trenérem, jeho asistenetm i manažerem reprezentace. Podle toho učiníme rozhodnutí. Já samozřejmě nejakou představu mám, ale nejprve chci rozebrat příčiny, proč byl výkon takhle tristní. A podle toho se definitivně rozhodnu.

LN Je možné, že by Bílek nedokončil kvalifikaci?
K tomu se momentálně nechci vyjadřovat. Každé rozhodnutí musí vyjít z analýzy a rozpravy na výkonném výboru. S tím, že zásadní slovo by měl mít Dalibor Kučera jako zastupující předseda asociace.

LN Je jednou z alternativ i rozšíření realizačního týmu o trenéry mládežnických výběrů, které produkovaly modernější fotbal?
Já opravdu nechci spekulovat. To by bylo nezodpovědné. Pojďme postupovat krok po kroku. Vyslechneme analýzu, a pak se rozhodneme o dalších krocích.

Norsko - Česko.

LN Je tato analýza mimořádným krokem nebo jste ji požadovali i po některých předešlých zápasech?
Je to mimořádná situace. Když jsme prohráli zápas s Litvou, výsledek nebyl ideální, nicméně byli jsme lepší a nedali penaltu. Potom jsme vyhráli vlastně všechny zápasy v kvalifikaci a se Španělskem jsme podali vynikající výkon. Tahle situace a včerejší výkon je ale nesmírně alarmující, zvlášť s ohledem na to, že nás čeká rozhodující fáze kvalifikace. Proto jsme sáhli k tomuto opatření. Situace je opravdu vážná a musíme ji řešit.

LN Našel jste vůbec nějaká pozitiva?
Ve včerejším zápase jen brankáře Petra Čech. Nic jiného pozitivného jsem neviděl.

Norsko - Česko (Riise střílí branku).

LN Zeptám se vás proto jako fanouška: Baví vás ještě koukat na reprezentační zápasy?
Všechno má nějaké historické souvislosti. My jsme zvyklí, že jsme měli Poborského a Nedvěda a byli jsme jeden z nejlepších týmů na světě. To v současné době nejsme. To je realita. Z optiky výkonů, které jsme podávali třeba na evropském šampionátu v Portugalsku, jsou všechny výkony o stupěň níž. Ten tým zkrátka není tak silný. Na druhou stranu tam byla vidět bojovnost a chuť po vítězství. A také určité náznaky, že se můžeme dočkat pozitivního zlomu. Ten ale nepřišel. Včerejší výkon v ostré generálce byl neskutečně tristní. Každý správný manažer musí reagovat a my reagovat budeme.

LN Bude ochota dělat změny, když se blíží volba předsedy Fotbalové asociace ČR?
Tady můžu mluvit jen sám za sebe. Z mého pohledu je jediným imperativem úspěch české reprezentace. To, jestli někdo bude nebo nebude předsedou, nebude hrát v mém rozhodování roli. Nehci se chovat alibisticky. Musíme udělat vše proto, aby se nároďák dostal na Euro.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...