Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra

jen za 89 Kč/měsíc

Rakousko - Francie 0:1, rozhodl vlastní gól, Mbappé po krvavém zranění střídal

Zraněný útočník Francie Kylian Mbappé. foto: Reuters

Těsnou výhrou po vlastním gólu soupeřů zahájili mistrovství Evropy francouzští fotbalisté. Ve skupině D porazili v Düsseldorfu Rakousko 1:0, branka padla ve 38. minutě, kdy si centr Mbappého do vlastní sítě srazil Wöber. Svěřenci trenéra Deschampse, kteří se na třech z posledních čtyř vrcholných turnajů dostali až do finále, se ale musejí strachovat o největší hvězdu. Čerstvá posila Realu Madrid nedohrála kvůli krvavému zranění nosu, který si při střetu s protihráčem zlomila.
  20:38aktualizováno  18. června 0:01

Francouzi sice splnili roli favorita, ale žádnou bezbřehou dominanci nepředvedli. Měli poměrně výraznou střeleckou převahu, avšak míč drželi o něco častěji Rakušané.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Svěřenci kouče Rangnicka si také vytvořili první tutovku utkání: ve 36. minutě se Baumgartner dostal sám před brankáře Maignana, ale nezvolil dobré řešení a francouzský gólman jeho střelu vyrazil nohou vedle.

Vzápětí už rakouský reprezentant míč do brány dostal, avšak do své vlastní, nikoli francouzské. Mbappé z pravé strany nacentroval na malé vápno, kde Wöber ve snaze balon odvrátit hlavičkoval přesně za záda Pentze.

V 55. minutě mohl Mbappé skórovat sám bez pomoci protivníků. Na půli se rozeběhl, předstihl bránící Rakušany, ale sám před gólmanem zakroutil míč těsně vedle tyče.

Statistiky utkání Rakousko - Francie

Favorité dál převážně útočili, nicméně Pentze už překonat nedokázali.

Griezmannovi scházel ve skluzu před prázdnou bránou kousíček, dál se snažil prosadit i Mbappé. Ani ze tří velkých šancí ale svůj první gól na mistrovství Evropy nevytěžil.

V závěru se navíc zranil, když při hlavičkovém souboji v útoku narazil obličejem do ramene soupeře. Dlouho zůstal otřesen na trávníku, zatímco mu zdravotníci ošetřovali silné krvácení z nosu.

Zraněný útočník Francie Kylian Mbappé.

Pak se bez svolení rozhodčího vrátil na hřiště, za což vyfasoval žlutou kartu, vzápětí ho trenér Deschamps, který si připsal stou výhru na francouzské lavičce, vystřídal.

„Jeho nos vůbec není v pořádku. Je to samozřejmě kaňka na tomto večeru. Uvidíme, jak se to vyvine,“ komentoval francouzský kouč po zápase Mbappého zranění. Agentura AFP následně uvedla, že hvězdný útočník si nos zlomil.

Světoví šampioni z roku 2018 a stříbrní z Eura 2016 a světového šampionátu 2022 navzdory komplikacím zapsali do tabulky skupiny D tři body, mají jich stejně jako Nizozemci, kteří v neděli porazili Poláky 2:1.