30. května 2008 16:12 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rakousko se bojí násilností na ženách.

Rakousko chce pro fanynky více bezpečí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakousko chce pro fanynky více bezpečí. | foto: AFP

VÍDEŇ Fotbalový šampionát nepřináší pouze radostné události - stinnou stránkou bývá vzrůst násilí na ženách. Pár dní před ME přišli Rakušané s balíčkem bezpečnostních opatření, který by měl pomoci nebezpečným situacím předcházet.

Frustrace, nesplněná očekávání, odlišné zájmy a alkohol v krvi by mohly být u mnoha mužů spouštěcím mechanismem k agresivnímu jednání. Obavy Rakušanů rozhodně nejsou neoprávněné -podle německé studie došlo v průběhu konání Mistrovství světa k třicetiprocentnímu nárůstu mužské agrese vůči ženám, ve čtyřiceti procentech případů byl příčinou alkohol.
 
Očekává se především nárůst domácího násilí, kvůli kterému bude na nouzových telefonických linkách k dispozici větší počet školených pracovníků. Ti  budou v případě zájmu postižené ženy doprovázet na policii či při prohlídce v nemocnici.

Rakušané se ale snaží eliminovat případné násilnosti na ženách i na stadionech, kde bývá až 30 procent fanynek, či na přístupových cestách ke sportovištím. "Instalovali jsme silnější osvětlení, ostříhali keře a  zkontrolovali veřejné záchodky,“ říká Sandra Frauenberger, odbornice na ženskou problematiku. V případě zájmu si Rakušanky mohou vyzvednout balíček s bezpečnostními tipy, nejdůležitějšími telefonními čísly a píšťalkou na klíče, kterou si mohou v nebezpečné situaci přivolat pomoc.

 
Petra Pohlová, Lidovky.cz