14. června 2008 15:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rakouský tisk vyhrocuje náladu před zápasem s Němci

Kdo bude slavit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo bude slavit? | foto: AFP

VÍDEŇ Z hlediska rakouského spolupořadatele Eura 2008 bude pondělní utkání s Německem s největší pravděpodobností vrcholem celého šampionátu. To se sice předpokládalo už předem, ale skutečnost, že v zápase má ještě Rakousko šanci postoupit a dokonce Německo vyřadit, dává události dodatečný náboj.

Alpská republika, která bere všechna sportovní klání s velkým sousedem nesmírně prestižně, žije už od čtvrteční remízy s Polskem v napjatém očekávání pondělního vídeňského duelu. Atmosféra se vyhrocuje a přispívá k tomu i rakouský tisk.
    

Ten dnes široce připomíná všechny "přezíravé" a "urážlivé" výroky, které v minulosti z německé strany na adresu Rakouska zazněly. Cituje například bývalého vynikajícího fotbalistu a nynějšího televizního experta Günthera Netzera, který řekl, že rakouský tým nemá žádnou úroveň. Jiný internacionál Paul Breitner zase prohlásil, že jen málo Rakušanů má ve fotbale smysl pro realitu. Deník Bild pak hodnotil rozlosování finálové části Eura jako volný los pro Německo až do finále.
    

Jenže po porážce Němců s Chorvaty je všechno jinak a rakouské listy dnes nešetří titulky jako "Bude pýcha potrestána?", "Německé urážky rakouského týmu by se mohly vymstít" nebo "Pro Němce by mohl přijít hluboký pád z vysokého koně". Ke starým přehlíživým titulkům z německého tisku jsou dnes přidávány aktuální, v nichž se najednou objevují obavy z výsledku pondělního zápasu.
    

A samozřejmě je znovu ve všech pádech skloňována Córdoba, argentinské město, kde před 30 lety Rakušané Němce porazili na mistrovství světa 3:2. Němci nechtějí připustit, že by se něco takového mohlo opakovat, Rakušané doufají, že stará legenda bude nahrazena novým "zázrakem z Vídně".

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?