20. listopadu 2008 14:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rakouští hráči se postavili za Brücknera

Copak hledá Karel Brückner v kouzelné kapsičce? Že by návod na to, jak se dostat s Rakouskem na vítěznou vlnu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Copak hledá Karel Brückner v kouzelné kapsičce? Že by návod na to, jak se dostat s Rakouskem na vítěznou vlnu? | foto: ČTK

VÍDEŇ Český fotbalový trenér Karel Brückner znovu nebude mít nejlepší vzpomínky na turecké fotbalisty. Na mistrovství Evropy kvůli nim přišel s českým národním týmem o postup do čtvrtfinále, ve středu pak na rakouské lavičce sledoval výhru hostů 4:2, která ještě více umocnila tlak na jeho odvolání. Hráči ale stojí za českým koučem.

"Trenér si kritiku nezaslouží, protože na hřišti stojíme my a ne on. Odehráli jsme docela dobré utkání, ale proti celku, jakým Turci jsou, to prostě nestačilo. Zvláště když inkasujeme dvakrát během tří minut," bránil Brücknera záložník Marko Arnautovic.

Devětašedesátiletý kouč po zápase uvedl, že za prohrou stojí především hrubky v obraně, která nefunguje, jak by měla. To si uvědomují i hráči.

"Jsem naštvaný, protože jsme to Turkům sami usnadnili, když jsme je nechali jít před poločasem do vedení. Naštvaný jsem o to víc, že jsem u té branky sám byl. Byla to velká škoda," kál se kapitán Andreas Ivanschitz.

"Na druhou stranu lze najít i pozitiva. Bojovali jsme a měli jsme velmi dobrý začátek. Nesmíme ani zapomenout, že nám chybělo hodně hráčů, které nahradili v podstatě debutanti," připomněl, že kvůli zranění chybělo hned pět hráčů základní sestavy včetně kanonýra Janka.

Rakušané přitom proti Turkům začali velmi dobře a po půlhodině hry zafungovala obvyklá Brücknerova zbraň - standardní situace. Na roh si naskočil Hölzl a hlavou otevřel skóre. Jenže poté začala obrana kupit chyby a Turci toho využili k otočení výsledku. Tuncay k tomu přispěl hattrickem.

"Je to hrozné, když při debutu dostanete čtyři branky, aniž by si brankář pořádně sáhl na míč," řekl sklesle gólman řeckého Xanthi Michael Gspurning.

Anketa

Měl by vzdát trenér Brückner svou rakouskou misi?

Ano. Rakouský tým je slabý a ani on mu příliš nepomůže. Hazarduje se svým jménem. 171
Ne. Tlaku médií by se neměl podvolovat a dál věřit své práci i týmu. 173
Jak se rozhodne, je na něm. Ovšem myslím, že tohle všechno již ve svém věku nemá zapotřebí. 443

Světlým momentem ve hře Rakouska byl výkon záložníka Hölzla, který nastoupil poprvé v základní sestavě a hned dal dvě branky. Velkou radost z toho ale neměl. "Když se podívám na výsledek, tak samozřejmě nemůžu být spokojený. Všechny čtyři inkasované branky byly zbytečné. Takových chyb se musíme rychle vyvarovat," řekl střelec.

Rakousko tak zakončilo nepovedený podzim, ve kterém zvítězilo jen jednou ze šesti zápasů. Přitom po překvapivé kvalifikační výhře 3:1 nad Francií se zdálo, že pod Brücknerovým vedením přicházejí Rakousku lepší časy. Jenže se ukazuje, že právě zápas s Francií mohl mít vliv na pokles výkonů. "V druhé půli proti Turkům jsme udělali mnoho chyb. Nevím, čím to je. Možná za tím stojí zápas s Francií, který toho hodně změnil," naznačil stoper Martin Stranzl, že v národním týmu zavládlo nezdravé uspokojení.

Brückner tak má po půlroce na lavičce Rakouska podobnou bilanci, jakou měl v první polovině roku jeho předchůdce Josef Hickersberger. Oba letos dovedli Rakousko k jediné výhře a ke dvěma remízám. Zbylé zápasy prohráli, Brückner tři a Hickersberger čtyři. Ale zatímco Brückner nasměroval tým za výhrou nad vicemistry světa a remízou s mistry světa Italy, Hickersberger s Rakouskem porazil jen průměrnou Maltu a remizoval s Polskem.

Přesto není jisté, zda Brückner bude na lavičce Rakouska i při jarním pokračování kvalifikace o mistrovství světa. Zvláště když některá média stojí proti němu. "Brückner po zápase odjel do Olomouce, odkud by se už neměl vracet," napsal například ve svém komentáři zpravodajský server oa24.at.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!