Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Rasismus, parodie, ataky. Zklamaný Trpišovský: Leicester vyřazení unesl, Rangers ale vůbec

Connor Goldson v kontroverzi s Ondřejem Kúdelou. foto: Reuters

PRAHA - Po vítězném ligovém souboji s Opavou (4:0) se o dění po čtvrteční odvetě osmifinále Evropské ligy proti Rangers FC (2:0) poprvé rozpovídal také kouč Slavie Jindřich Trpišovský. „Zatímco Leicester a jeho trenér Brendan Rodgers vyřazení dokázali přijmout, Rangers absolutně ne,“ pronesl v pozápasovém rozhovoru.
  11:55

Zápas Rangers FC vs. Slavia v odvetě osmifinále Evropské ligy, který daleko lépe na hřišti, ale také mimo něj zvládli hosté, stále více žije svým vlastním životem. Mimofotbalovým…

„Deset metrů ode mě ležel na trávníku Kuchta, jeden z domácích hráčů na něho šlápl, druhý ho v přerušené hře nakopl. Nepochopitelné. Stejně jako zákrok na Koláře. To bylo jako v bojových sportech, jenže tam jsou na něco takového připraveni. A navíc na nohou nemají kopačky, nemluvě o tom, že proti sobě nejdou v plné rychlosti. Mohlo to dopadnout stokrát hůře,“ řekl po duelu s Opavou kouč sešívaných Jindřich Trpišovský.

O dění kolem vyhroceného souboje před, během i po promluvil poprvé. A přiblížil i diskutovanou situaci v tunelu, kde se sešli oba trenéři, Ondřej Kúdela, Glen Kamara a zástupci UEFA. „O schůzku nás požádal trenér Rangers (Steven Gerrard). Žili jsme v tom, že to chtějí udělat za účasti zástupců UEFA a vyřešit situaci. V tunelu se ale Kamara bez jediného slova vrhnul pěstmi na Kúdelu a pak utekl. Stál jsem dva metry od toho,“ prohlásil po 36. ligovém zápase bez porážky, což je vyrovnaný rekord domácí soutěže.

Ten dosavadní drží také sešívaní, jen pod vedením jeho předchůdce Jaroslava Šilhavého.

Ale zpět do glasgowské noci. Slavia měla podat na Kamaru trestní oznámení, to ale skotská policie v prohlášení a také v mailu na přímý dotaz redakce Lidovky.cz vyvrátila. Přesměrovala ale dotazy na Skotskou fotbalovou asociaci a speciální policejní tým věnující se podobným záležitostem.

Tak, jak informoval v neděli večer také sám pražský klub. Za ten situaci řeší generální sekretář Martin Říha, který spolupracuje jak s tímto úřadem a vyšetřovatelkou Emmou Croftovou, tak s Velvyslanectvím České republiky v Londýně. Slavia plánuje v nejbližších hodinách či dnech s tímto oddělením telekonferenci, které se zúčastní pochopitelně i kluboví právníci.

Ti mají napilno, své k celému případu bude chtít říct také Evropská fotbalová asociace (UEFA). Ta momentálně zpracovává všechny podněty z obou stran. Jak rozhodne v případě údajného rasistického komentáře Kúdely a brutality domácích (především zákroku Roofa na Koláře), je zatím ve hvězdách.

Zajímavostí budiž, že obě strany – co se týče médií i fanoušků – volají po tomtéž: „Vyloučení z pohárů.“

Pochopitelně soupeře. Na stranu Rangers se postavil například i televizní expert Sky Sports a klubová legenda Kris Boyd. Není bez zajímavosti, že tentýž Boyd před prvním zápasem řekl: „Slavia bude nebezpečná, hodně nebezpečná. Skotský klub se musí mít na pozoru!“

Mimochodem, celou situaci stěžuje všem zainteresovaným i dění na sociálních sítích, kde na sebe útočí skupiny fanoušků obou celků. A kdy vše sem tam vyhrotí také nějaká ta parodie, byť hodně nemístná.

Jednou takovou je podobně vedený účet Toma Culshawa, jednoho z asistentů trenéra Rangers FC. Ten už ve čtvrtek před koncem zápasu napsal: „Musíme těmto ku… rozbít ty jejich zasr… obličeje. Chci vidět krev. Chci, aby jejich manažer plakal nad ztrátou hráčů na pohřbu příští týden.“

Byť stejně jako rádoby příznivci sešívaných, kteří umístili rasistický obrázek na stránky hooligans.cz, nemá tento profil s klubem nic společného, vášním bohužel nepomáhá… 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!